ابراز نگرانی روسیه از ادامه سیاست های ضد ایرانی آمریکا

به گزارش مجله جاودان، مسکو - خبرنگاران - رئیس هیات روسیه در نشست سوم مقدماتی کنفرانس ان.پی.تی در نیویورک با ابراز نگرانی از تداوم سیاست های ضدایرانی آمریکا اعلام نمود: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کارایی پیمان ان.پی.تی را اثبات کرد.

ابراز نگرانی روسیه از ادامه سیاست های ضد ایرانی آمریکا

به گزارش روز شنبه مجله جاودان، در گزارش وزارت امور خارجه روسیه هیچ نامی از رئیس هیات روسی در این نشست که در نیویورک برگزار گردید برده نشده است.

به نقل این فرد گفته شده، برجام نمونه ای از توانایی دیپلماسی بین المللی شده است که پایه و اساس آن را اهداف مشترک و اراده سیاسی واحد و هدف گیری جمعی برای کسب نتایج تشکیل می داد.

مقام روس توضیح داد: ایران هیچگاه پیمان ان پی تی را نقض ننموده است، تکیه بر این پیمان امکان یافتن کلید حل و فصل سیاسی دیپلماتیک برای حل و فصل وضعیت که بعضی از کشورها برای حل این مساله بکار گرفتند.

وی گفت: برجام یاری کرد همه مسائل درباره تهران (مساله هسته ای ایران) سریع رفع گردد.

وی ادامه داد: ما خویشتنداری ایران را تحسین می کنیم که بدون هر گونه انحرافی برجام را اجرا می نماید، همکاری این کشور با آژانس بین المللی انرژی اتمی بطور بی سابقه ای در سطحی واقع شده است که حتی انتقاد نمایندگان از برجام نیز نمی توانند همکاری خود با آژانس در چنین سطحی را تحسین نمایند.

به گفته مقام روس، با این وجود اجرای برجام با چالش های جدی تر روبرو می گردد که از سوی آمریکا که یکی از مولفان اصلی این توافق است بوجود آمده است.

در سال گذشته روسیه و چین سند کاری را برای حمایت از برجام آماده کردند که از کشورهای عضو ان پی تی حمایت گسترده شد.

مقام روس گفت: کشورهای اروپایی و سایر متحدان آمریکا از پیوستن به ابتکار ما ترسیدند. در آن موقع این کشورها امیدوار بودند آمریکای خشمگین را آرام نمایند. نتایج ناگوار چنین رویکردی کاملا آشکار است.

**آمریکا قطعنامه شورای امنیت و منشور سازمان ملل را نقض می نماید

وی ادامه داد: آمریکا از تعهدات خود در برجام صرف نظر نموده و بطور عمدی مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت و ماده 25 منشور سازمان ملل را نقض می نماید.

نمونه این رویکرد تشدید تحریم های ضدایرانی آمریکا است همه این اقدامات با انگیزه هایی دور از اهداف عدم انتشار تسلیحات هسته ای انجام می گیرد.

مقام روس گفت: آمریکا این واقعیت را پنهان نمی نماید که هدف آن تغییر حکومت ایران و تغییر نظام در یک کشور مستقل است و هرگونه همکاری تهران در عرصه بین المللی را تحت کنترل واحد خود قرار دهد.

آمریکا با درخواست های در عرصه عدم انتشار هسته ای در صدد اجرای سیاست های ضدایرانی خود است و این مساله نگرانی ها را تشدید می نماید.

وی گفت: تمایل سرسختانه طرف آمریکایی برای سخت کردن اجرای برجام پس از تصمیم این کشور برای خروج از آن، باید محکوم گردد.

وی ادامه داد: تهدید برای بکارگیری تحریم ها علیه سازمان ملل، آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای عضو این سازمان ها برای حمایت از اجرای برجام غیرقانونی و غیرقابل قبول است.

مقام وزارت خارجه روسیه توضیح داد: از آمریکا می خواهیم خوب فکر کند و به اجرای تعهدات بین المللی خود بازگردد.

**نباید کاری کرد ایران از برجام خارج گردد

وی ادامه داد: اجرای برجام نشان داد که همه مسائلی که از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی دربرابر ایران مطرح شد درچارچوب پروتکل الحاقی به توافقنامه پادمان های آژانس حل می گردد به شرطی که خواسته های آژانس موجه باشد و آنچه که مورد تحقیق قرار می گیرد مواد هسته ای باشد.

مقام روس گفت: اطمینان داریم که پروتکل الحاقی نمی تواند و نباید برای آنالیز مجدد اطلاعات تجسسی یا دارای منشاء مشکوک مورد استفاده قرار گیرد.

نباید این نکته را از یاد برد که پروتکل الحاقی در ایران بر اساس داوطلبانه استفاده می گردد و تمام کوشش ها را کرد تا در آینده نیز بکار گرفته گردد؛ نباید کاری کرد که ایران از برجام خارج گردد.

اروپام **391*1346**

منبع: ایرنا
انتشار: 26 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 203

به "ابراز نگرانی روسیه از ادامه سیاست های ضد ایرانی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی روسیه از ادامه سیاست های ضد ایرانی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید