اولین گزارش مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای کشورمان

به گزارش مجله جاودان، مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی در شورای حکام تایید کرد که ایران کار نصب سانتریفیوژهای پیشرفته را شروع نموده است.

اولین گزارش مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای کشورمان

به گزارش مجله جاودان، مدیرکل موقت آژانس در گزارش خود به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست امروز خود در وین، با تایید گزارش ایران به این آژانس، اظهار داشت که ایران کار نصب سانتریفیوژهای پیشرفته را شروع نموده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز شنبه با اشاره به دستور رئیس جمهور برای شروع گام سوم، ضمن تشریح فعالیت های هسته ای کشور اعلام نموده بود که ایران محدودیت های مربوط به مسائل فنی برنامه هسته ای را کاهش می دهد که از جمله آنها راه اندازی سانتری فیوژهای پیشرفته تر برای غنی سازی سریع تر است.

مدیرکل موقت آژانس امروز (دوشنبه) در گزارش خود توضیح داد که آژانس در هفتم سپتامبر (یک شنبه) نیز راستی آزمایی نموده که 22 سانتریفیوژ IR4، 1 سانتریفیوژ IR5، 30 سانتریفیوژ IR6، و 3 سانتریفیوژ IR6s، نصب شده یا در حال نصب هستند. این گزارش همچنین می افزاید که تمامی این سانتریفیوژها آماده تست با UF6 هستند.

در این گزارش همچنین آمده است که ایران روز گذشته (17 شهریور) نیز به آژانس خبر داد که لوله های سانتریفیوژها در دو خط تحقیق و توسعه را مجددا نصب خواهد نمود تا یک زنجیره 164 تایی سانتریفیوژ IR4 و یک زنجیره 164 تایی IR2m را در خود جای دهد.

کرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس در بخشی از گزارش خود در نشست شورای حکام به موضوع راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران اشاره نمود و گفت که گزارش او در این زمینه مطابق با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل فعالیت های مربوطه آژانس در ایران طی ماه های اخیر را شامل می گردد.

وی در این بیانیه با اشاره به سفر روز گذشته خود به ایران و رایزنی اش با مقامات کشورمان درباره راستی آزمایی برجام توضیح داد که تهران فعالیت های جدید خود در رابطه با تحقیق و توسعه را به اطلاع آژانس رسانده و وی نیز گزارش خود درباره این فعالیت ها را به آژانس ارائه داده است.

فروتا اضافه نمود: آژانس به راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات مرتبط هسته ای ایران ذیل برجام ادامه خواهد داد و من هر گونه تحول جدید در این زمینه را در زمان خود به شواری حکام گزارش خواهم داد.

مدیرکل موقت آژانس با بیان اینکه دیده بان هسته ای سازمان ملل به راستی آزمایی عدم انحراف در مواد هسته ای اعلام شده از سوی ایران مطابق با توافقات پادمانی ادامه خواهد داد، توضیح داد: من در گفت وگوهایم در تهران بر اهمیت همکاری کامل و به موقع ایران در رابطه با اجرای توافقات پادمانی تاکید نمودم. حائز اهمیت است که ما تعاملات خود را پیش ببریم. بنابراین، من همچنین بر لزوم پاسخگویی سریع ایران به سوالات آژانس در رابطه با تکمیل اعلامیه های پادمانی اش تاکید نمودم. آژانس به کوشش های خود ادامه می دهد و کماکان به طور فعال در تعامل خواهد بود. در اینجا، زمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی تاکید نمود: کار آژانس در ارتباط با راستی آزمایی هسته ای همیشه مطابق با وظیفه ما و تدابیر پادمانی معین شده است. این فعالیت های آژانس به طور مستقل، عادلانه، مبتنی بر حقایق و حرفه ای انجام می گردد. ما به کار خود، به همین منوال که برای حفظ اعتبار آژانس در حال حاضر و آینده لازم است، ادامه خواهیم داد.

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی از دقایقی پیش در وین شروع شده و قرار است فروتا مدیرکل موقت آژانس که در هفته جاری به تهران سفر نموده بود، بیانیه خود را در رابطه با ایران قرائت کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 353

به "اولین گزارش مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای کشورمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین گزارش مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای کشورمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید