تجارت خارجی 8 ماهه 1399 از مرز 44 میلیارد دلار گذشت

به گزارش مجله جاودان، خبرنگاران : آمار تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران در هشت ماهه امسال حاکی از تبادل 97 میلیون و 700 هزار تن کالا به ارزش 44 میلیارد و 600 میلیون دلار است.

تجارت خارجی 8 ماهه 1399 از مرز 44 میلیارد دلار گذشت

به گزارش خبرنگاران به نقل از گمرک ایران؛ رئیس گمرک گفت: مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران گفت: میزان واردات کالا در این مدت 21 میلیون و 800 هزار تن بودکه از این رقم 15 میلیون و 200 هزار تن آن را کالاهای اساسی تشکیل می دهد.

مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران اضافه نمود: ارزش کل واردات کالا در این مدت 23 میلیارد و 100 میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب یک درصد و 18 درصد کاهش نشان می دهد.

رئیس کل گمرک ایران اضافه نمود: در بخش صادرات نیز بیش از 75 میلیون تن کالا به ارزش 21 میلیارد و 500 میلیون دلار - بالغ بر سه برابر میزان وزنی واردات- صادرات صورت گرفته که از نظر وزنی 14 درصد و از حیث ارزش 19 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

میراشرفی گفت: همان طور که در ماه های قبل نیز اعلام کردیم، خوشبختانه فرایند کاهندگی صادرات کشورمان ماه به ماه به شرایط عادی نزدیک می گردد و امیدواریم که تا انتها سال شرایط بهتری در بحث صادرات داشته باشیم.

وی در خصوص کشورهای عمده مقاصد صادراتی ایران گفت: عراق با 5 میلیارد و 300 میلیون دلار در رتبه اول، چین با همین میزان در مقام دوم، امارات متحده عربی با 2 میلیارد و 700 میلیون دلار سوم، ترکیه با یک میلیارد و 600 میلیون دلار چهارم و افغانستان با یک میلیارد و 500 میلیون دلار در صندلی بعدی قرار دارند.

معاون وزیر اقتصاد تأکید کرد: نکته ای که در خصوص صادرات آبان ماه امسال حائز اهمیت است این است که محصول پسته مقام چهارم کالاهای صادراتی ایران را کسب نموده و با توجه به اینکه میانگین ارزش کالاهای صادراتی کشورمان هر کیلو حدود 30 سنت است، پسته هر کیلو 6 دلار و بالاتر صادر شده و این نشان می دهد که در اقلام عمده صادراتی، محصولات کشاورزی و در رأس آن پسته سهم خوبی دارند.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به ترکیب کالاهای وارداتی کشورمان اظهارداشت: کشورهای مبدأ واردات شامل: چین با 6 میلیارد دلار، امارات با 5 میلیارد و 400 میلیون دلار، ترکیه با 2 میلیارد و 600 میلیون دلار، هند با یک میلیارد و 400 میلیون دلار و آلمان با یک میلیارد و یکصد میلیون دلار بوده اند.

میراشرفی همچنین درباره اقلام عمده وارداتی کشورمان گفت: از 10 قلم عمده کالاهای وارداتی غیر از دو قلم کالای ضروری، هشت قلم دیگر شامل کالاهای اساسی است و در این مورد هم موضوع حائز اهمیت این است که واردات کشور به سمت تأمین کالاهای ضروری و اساسی و اقلام مورد احتیاج فراوری پیش می رود.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص آمار ترانزیت کالا از کشورمان اضافه نمود: در هشت ماهه امسال 4 میلیون و 471 هزار تن کالا از قلمرو کشورمان به سایر کشورهای همسایه ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد کاهش داشته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1362

به "تجارت خارجی 8 ماهه 1399 از مرز 44 میلیارد دلار گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت خارجی 8 ماهه 1399 از مرز 44 میلیارد دلار گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید