جمع آوری و انتقال گاندوها به منطقه حفاظت شده در اولویت است

به گزارش مجله جاودان، استاندار سیستان و بلوچستان گفت: موضوع جمع آوری و انتقال گاندوها به منطقه حفاظت شده (محوطه اصلی سد پیشین) با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست در دست انجام است.

جمع آوری و انتقال گاندوها به منطقه حفاظت شده در اولویت است

احمدعلی موهبتی روز سه شنبه گفت: با توجه به اتفاقات اخیر و حمله تمساح پوزه کوتاه بومی سیستان و بلوچستان (گاندو) به برخی ساکنان جنوب استان، جمع آوری و انتقال آنها به محدوده حفاظت شده مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: مردم این منطقه علاقه فراوانی به گاندو دارند و آن ها را برکت منطقه می دانند و با وجود این که دست بچه ای را قطع کرده به سمتش سنگ هم پرتاب نکرده و نمی کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: اقدامات مربوط به تامین آب در روستاها را نیز به طور جد در دست انجام داریم تا شاهد بروز چنین اتفاقات تلخی در آینده نباشیم.

موهبتی گفت: وقتی که سیل می آید گاندوها را با خود به برکه های پایین دست منتقل می کند؛ لذا در حال برنامه ریزی هستیم تا با فرهنگسازی و کمک و همکاری مردم و سازمان های مردمی از تکرار اینگونه حوادث پیشگیری کنیم.

به گزارش ایرنا تمساح پوزه کوتاه ایرانی که نزد بومیان جنوب سیستان و بلوچستان به گاندو شهرت دارد بر اساس باور قدیمی وجودش در برکه ها باعث برکت و وسعت روزی مردم منطقه شده و به همین دلیل به هیچ وجه شکار نمی شود.

گاندو در فصل تخم گذاری و زاد و ولد حساس تر شده و در صورت نزدیک شدن فرد یا جانوری به محدوده او عکس العمل شدیدی نشان می دهد به همین سبب در چند ماه گذشته افرادی که به محل زیست گاندو در جنوب سیستان و بلوچستان (محدوده رودخانه باهوکلات) نزدیک شده بودند به آنان حمله کرده و باعث قطع دست یک دختر بچه و زخمی کردن یک پسر و مرد میانسال شده است.

گاندو یا تمساح پوزه کوتاه ایرانی گونه ای از راسته تمساح ها در ایران است که پهن ترین پوزه را در مقایسه با سایر تمساح ها دارد.

این جانور باقیمانده ای از راسته کروکودیل ها است که خزندگانی در دوران مزوزوئیک (225 تا 265 میلیون سال قبل) بودند، آنها در طول 65 میلیون سال گذشته تغییرات اندکی یافته اند.

رودخانه سرباز مهم ترین ناحیه زیست این گونه در ایران است و برخی از گاندوها نیز در رودخانه باهوکلات و کاجو قصرقند زیست می کنند.

گاندو جانوری بسیار خجالتی، محتاط و ترسو است و به سختی می توان آن را مشاهده کرد. حداکثر طول این حیوان چهار تا پنج متر است اما با طول کمتر و بیشتر نیز دیده می شود و غذای اصلی آن به طور عمده ماهی، لاک پشت، پرندگان آبزی و لاشخورهاست.

مردم مناطق جنوبی این دیار که به حفاظت از محیط زیست خود بسیار اهمیت می دهند، گاندو را نماد برکت و آبادانی می دانند و معتقدند که با هجرت و مرگ این حیوان خشکسالی و قحطی بر زندگی آنها سایه می اندازد. بر اساس همین باور تمامی تلاش خود را برای مراقبت و بقای حیات آن به کار می گیرند.

بومیان در طول سالیان متمادی قلمرو تمساح پوزه کوتاه را به رسمیت شناخته و در برخی نقاط برای حفظ زیست این حیوان منحصر به فرد ایرانی گاه با ظرفی غذا به کنار برکه رفته و با در آوردن صدا این حیوان را به غذا خوردن در کنار برکه دعوت می کنند که این امر زندگی مسالمت آمیزی را رقم زده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 341

به "جمع آوری و انتقال گاندوها به منطقه حفاظت شده در اولویت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمع آوری و انتقال گاندوها به منطقه حفاظت شده در اولویت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید