خبرنگاران مزیت رقابتی استان ها محور اصلی ارتقای بهره وری خواهد بود

به گزارش مجله جاودان، قم - خبرنگاران - رئیس سازمان ملی بهره وری با بیان اینکه باید مزیت رقابتی استان، محور اصلی ارتقای بهره وری در نظر گرفته گردد گفت: در واقع بهره وری از سطح بخش و منطقه شروع و در سطح کلان یکپارچه می گردد.

خبرنگاران مزیت رقابتی استان ها محور اصلی ارتقای بهره وری خواهد بود

به گزارش خبرنگاران، فاطمه پهلوانی روز چهارشنبه با حضور در جلسه راهبردی توسعه مدیریت استان قم در سالن کرامت استانداری قم، با بیان اینکه نظام مدیریت بهره وری همچنان در کشور شکل نگرفته است، ادامه داد: در زمینه فرایند توسعه و ایجاد سازمان هایی برای تحقق مفاهیم ریشه ای توسعه در کشور دچار ضعف های ساختاری هستیم که با توجه به اهمیت این موضوع، توجه به وضع قوانین برای بهره وری در جنبه های مختلف از جمله مالی، اجتماعی و فرهنگی لازم است.

پهلوانی ادامه داد: با مهندسی معکوس نمی توان مفاهیم توسعه را محقق کرد به همین علت با بهره گیری از دانش، تجربه و ظرفیت های ملی به منظور فرهنگ سازی، نهادینه سازی و ایجاد زیرساخت های سیستماتیک می توان مفاهیم توسعه را محقق کرد.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران، با اشاره به مغفول ماندن نظام مدیریت بهره وری در کشور اضافه نمود: بیش از 20 سال از تشکیل سازمان ملی بهره وری ایران می گذرد، و این در حالی است که به عقیده من، عمر مفید این سازمان کمتر از پنج سال است.

وی ادامه داد: این سازمان با محدودیت های موجود به تنهایی قادر نیست مفهوم توسعه را بسط و توسعه دهد و احتیاج به یک سازوکار وسیعی است.

پهلوانی با بیان اینکه سازمان ملی بهره وری ایران، نقطه تلاقی و یکپارچه سازی برنامه های استانی و ملی در حوزه بهره وری است، گفت: این سازمان نقش حاکمیتی دارد و وظیفه آن سیاستگذاری و نظارت و راهبری حرکت ملی بهره وری است. بنابراین سازمان مسائل را آسیب شناسی و راه حل ارائه می نماید.

وی با بیان اینکه طبق آیین نامه اجرایی بند (د) تبصره 21 قانون بودجه سال 1399، سازمان ملی بهره وری ایران تبیین و تعریف ساختار بهره وری در دستگاه های اجرایی تا سطح استان ها را در دستور کار خود قرار داده است، توضیح داد: به این منظور کمیته های بهره وری استان با حضور استانداران تشکیل شده است. از آنجا که مفهوم بهره وری چندوجهی است ترکیب اعضای کمیته های بهره وری استان ها مجموعه ای از مسئولان و ارکان نظام اداری و مالی پیشنهاد شده است.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران گفت: طبق ماده 5 قانون برنامه ششم توسعه، دستگاه های اجرایی مکلف به استقرار چرخه بهره وری در مجموعه و واحدهای تحت تولیت خود شده اند.بر این اساس دستگاه های اجرایی باید ظرف 6 ماه پس از ابلاغ قانون، برنامه عملیاتی ارتقای بهره وری را به تأیید سازمان ملی بهره وری ایران برسانند.

پهلوانی با اشاره به اهمیت نقش استان ها به اسم خط مقدم اجرای برنامه های ملی اضافه نمود: ممکن است برنامه هایی که سازمان و دستگاه های ملی برای استان ها تدوین می نمایند تعارضاتی با منافع سایر دستگاه های استان یا ظرفیت ها و قابلیت های استانی داشته باشد، بنابراین مدیران استانی باید خط مشی های بهره وری استان خود را اعلام نمایند تا طبق آن برنامه ریزی گردد.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران، با بیان اینکه بهره وری وظیفه ذاتی مدیریت است، گفت: مفهوم بهره وری باید به صورت فرهنگ درآید. به بیانی دیگر، بهره وری وظیفه بلامنازع مدیریت است و همه مدیران باید عملکرد خود را با رویکرد بهره وری پایش نمایند.

پهلوانی با اشاره به اینکه سازمان ملی بهره وری به اسم راهبر ملی باید تقویت گردد، گفت: پیش بینی می گردد تا سرانجام سال جاری، گام های مؤثری برای استقرار چرخه بهره وری در دستگاه های اجرایی در قالب تدوین برنامه های ارتقای بهره وری طی گردد./

منبع: ایرنا
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1789

به "خبرنگاران مزیت رقابتی استان ها محور اصلی ارتقای بهره وری خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مزیت رقابتی استان ها محور اصلی ارتقای بهره وری خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید