دادگاه کانادا صلاحیت رسیدگی به سانحه هواپیمای اوکراینی را ندارد

به گزارش مجله جاودان، سخنگوی وزارت امور خارجه رای صادر شده از سوی دادگاهی در کانادا در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی را فاقد مبنا دانست و تاکید نمود: همگان می دانند دادگاه کانادا از اساس صلاحیت ندارد که به این سانحه هوایی یا قصور احتمالی در واقعه ای که خارج از سرزمین و حوزه صلاحیت کانادا اتفاق افتاده، رسیدگی کند.

دادگاه کانادا صلاحیت رسیدگی به سانحه هواپیمای اوکراینی را ندارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص رای صادر شده از سوی دادگاهی در کانادا در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی اضافه کرد: رای مورد اشاره فاقد مبنا بوده و از مستندات و دلایل عینی نیز برخوردار نیست و با توجه به انتشار آن در فضای مجازی از علاقه مندان به اینگونه موضوعات دعوت می کنیم با مطالعه آن بر بی مبنایی آن واقف شوند.

وی با تاکید بر اینکه همگان می دانند دادگاه کانادا از اساس صلاحیت ندارد که به این سانحه هوایی یا قصور احتمالی در واقعه ای که خارج از سرزمین و حوزه صلاحیت کشوری کانادا اتفاق افتاده است، رسیدگی کند، گفت: هر چند با در نظر دریافت منظومه رفتاری کانادا در این موضوع، انتظار عدم رعایت مبانی بدیهی و اولیه حقوقی از سوی کانادا قابل پیش بینی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: حتی قانون داخلی مورد استناد دادگاه هم برخلاف مبانی حقوقی بوده و در واقع نقض تعهدات بین المللی کانادا محسوب می گردد.

خطیب زاده با تاسف بار خواندن رفتار کانادا در موضوع هواپیمای اوکراینی و رویکرد کاملا سیاسی در به کارگیری رویه های قضایی توسط کانادا توضیح داد: دادگاه کانادایی با تبعیت از دادگاه های آمریکا ابتدا متهم را معین، سپس به هر اطلاعات مربوط یا نامربوط مندرج در منابع عمومی به ویژه فضای مجازی متوسل شده است تا دلیلی برای ذهنیت جانبدارانه و از پیش معین شده خود دست یابد و این رفتار قاضی کانادایی در تبعیت از دستورات و کلیشه های سیاسی، برای کشوری با ادعای حاکمیت قانون، شرم آور تلقی می گردد.

وی با غیر قابل قبول خواندن اقدامات دولت کانادا، از جمله رای اخیر دادگاهی در این کشور، اظهار داشت که این اقدامات سیاست زده و ایذایی پی آمدی جز برهم زدن نظم حقوقی حاکم بر حقوق بین المللی هوانوردی و تضعیف حقوق بین الملل به صورت کلی و متضرر شدن همه کشورها از جمله کانادا را به دنبال نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تسلیت مجدد به خانواده های قربانیان و همدردی با بازماندگان ابراز داشت: ژست های سیاسی دولت کانادا جز تجارت با غم و اندوه خانواده های داغدار و بازماندگان این سانحه و بازی با احساسات آنها برای اهداف کوته بینانه سیاسی، تفسیر دیگری نداشته و از دولت کانادا می خواهیم به جای تظاهر به فعال بودن در رابطه با این سانحه تاسف بار، رفتار یک دولت برخوردار از بلوغ را از خود نشان داده و بر اساس قواعد شناخته شده بین المللی و احترام به اصول رفتار کند.

دادگاه عالی اونتاریو کانادا روز پنج شنبه خاطرنشان کرد که حادثه هواپیمای اوکراینی در آسمان تهران، عمدی و اقدامی تروریستی بوده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1709

به "دادگاه کانادا صلاحیت رسیدگی به سانحه هواپیمای اوکراینی را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه کانادا صلاحیت رسیدگی به سانحه هواپیمای اوکراینی را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید