رئیس جمهور سابق آمریکا و جلوگیری از کشتن بن لادن در افغانستان

به گزارش مجله جاودان، یک مقام ارشد سازمان سیا گفت که بیل کلینتون پیش از حملات 11 سپتامبر مانع کشتن بن لادن در افغانستان شد.

رئیس جمهور سابق آمریکا و جلوگیری از کشتن بن لادن در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای مجله جاودان، یک مستند تازه فاش کرد که بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا فرمانی را امضا کرد که از عملیات کشتن اسامه بن لادن سرنموده سابق القاعده در افغانستان جلوگیری کرد.

به گزارش واشنگتن اگزماینر، باب گرنیر رئیس سابق مرکز سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در اسلام آباد در مستند طولانی ترین جنگ گفت که به این سازمان اجازه شده بود تا عملیات مرگبار را علیه بن لادن انجام دهد اما این سازمان نمی توانست حمله ای را با هدف صریح کشتن وی انجام دهد.

گرنیر در این باره گفت: از ما خواسته شده بود تا این تهدید را در حالی بر طرف کنیم که دستمان بسته است.

وی همچنین شرح داد که سیا باید سرنموده سابق القاعده را با استفاده از منابع اطلاعاتی در قبیله های افغانستان از بین می برد.

لازم به ذکر است که رئیس جمهور سابق آمریکا پیش از آن لایحه ای را امضا نموده بود که هدف حمله به بن لادن نمی توانست کشتن وی باشد.

وی گفت: منابع ما گزارش دادند که اسامه بن لادن در موقعیت قرار گرفته است، وقتی اینجا را ترک می نماید می خواهد از این چهارراه معین عبور کند؛ آن ها پیشنهاد کردند تا مواد منفجره زیادی را زیر آن چهارراه ها دفن کنیم تا وقتی کاروان وی عبور می نماید آن را منفجر کنیم.

این افسر ارشد سابق سیا گفت که پاسخ آن ها منفی بود زیرا اگر با این کار موافقت می کردند امکان به زندان رفتن آن ها وجود داشت.

لازم به ذکر است که کلینتون پیش از این نیز در موقعیتی قرار داشت تا بن لادن را بکشد.

مارتی مارتین افسر سابق مبارزه با تروریسم در سازمان سیا نیز در این باره گفت: این یک تهدید واقعی بود و اگر رئیس جمهور کلینتون اقدام می کرد و اسامه بن لان را می کشت دیگر یازده سپتامبری وجود نداشت و اگر یازده سپتامبری نبود، شرایط کنونی افغانستان نیز در کار نبود و اگر افغانستانی در کار نبود احتمالاًَ عراقی نیز وجود نداشت.

بن لادن در ماه می سال 2011 میلادی در حمله نیروهای آمریکایی به ساختمان محل اقامتش در ایبت آباد واقع در حدود 150 کیلومتری اسلام آباد پایتخت پاکستان کشته شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1003

به "رئیس جمهور سابق آمریکا و جلوگیری از کشتن بن لادن در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور سابق آمریکا و جلوگیری از کشتن بن لادن در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید