رحمتی: اولین و عظیم ترین مجموعه عظیم کشاورزی در بازار سرمایه عرضه اولیه می گردد

به گزارش مجله جاودان، قائم مقام سازمان مالی کوثر گفت: طی سال 98 سازمان مالی کوثر بیش از 75 درصد پرتفوی خود را وارد بازار سرمایه نموده و هلدینگ کشاورزی کوثر نیز از روز چهارشنبه 21 اسفند 98 وارد بورس خواهد شد.

رحمتی: اولین و عظیم ترین مجموعه عظیم کشاورزی در بازار سرمایه عرضه اولیه می گردد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر؛ روز سه شنبه 21 اسفندماه 98 مالک رحمتی، قائم مقام سازمان اقتصادی کوثر، جواد وکیلی، معاون برنامه ریزی و اقتصادی این سازمان، عبدالامیر باروتکوب، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر و محمدصادق واعظی معاون اقتصادی و امور بین الملل این شرکت در نشستی به صورت مجازی به تشریح فرایند عرضه اولیه شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر در بازار سرمایه پرداختند. رحمتی امروز و قبل از عرضه اولیه شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر از هلدینگ­های زیرمجموعه این سازمان گفت: حقیقتاً فردا سهام یکی از شرکت های عظیم صنعت کشاورزی کشور عرضه می گردد و این تنها گروهی است که تمامی زنجیره های فراوری و عرضه را یکجا دارد و امیدوار هستیم که در آینده نه چندان دور شاهد رشد این شرکت در بازار سرمایه نیز باشیم.

رحمتی: به پنج دلیل ما در آینده نزدیک اقتصادی قوی خواهیم داشت

رحمتی افزود: با توجه به التهابات موجود در بازار، همیشه با چالش هایی اقتصادی روبرو بوده و روبرو هستیم. از مهم ترین این چالش ها می توان به وجود نقدینگی زیاد در جامعه اشاره نمود که باعث ایجاد تهدیداتی علیه کشور می گردد و امروز باید این نقدینگی به سمت بازار سرمایه گذاری و به طبع آن فراوری راهنمایی گردد. از طرف دیگر در آینده نه چندان دور ما دارای اقتصاد قوی خواهیم بود آن هم به پنج دلیل: دلیل اول اینکه سیاست آزمون وخطا دیگر وجود دارد و همه به سیاست اقتصاد مقاومتی رسیده اند، دلیل دوم، کم بودن وابستگی بودجه کشور به نفت می باشد، تحریم ها دلیل دیگری بر این موضوع است و همچنین رویکرد دانش بنیان در اقتصاد کشور علی الخصوص حوزه ICT و کشاورزی با توجه به موقعیت کشور از دیگر دلایلی هستند که به قوت اقتصاد ما در آینده نه چندان دور منجر خواهد شد.

رحمتی: صنعت کشاورزی تحریم پذیر نیست

مالک رحمتی، قائم مقام سازمان اقتصادی کوثر نیز به عنوان نماینده سهامدار عمده با بیان اینکه تمرکز بر اقتصاد دانش بنیان در مجموعه کشاورزی کوثر ظرفیت های این مجموعه را دوچندان خواهد نمود، گفت: صنعت کشاورزی تحریم پذیر نیست و شرایط کنونی باعث خودکفایی در این صنعت شده است. این در حالی است که به دلیل کشش عرضه و تقاضا در صنعت کشاورزی ، بازدهی این صنعت همیشه در حال افزایش است . وی در ادامه به ظرفیت های شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر اشاره نمود و افزود: برندهای نام آشنایی ازجمله اجداد زربال در این هلدینگ فعال هستند که ارزش نهفته این شرکت را در کنار دارایی های دیگر این شرکت تشکیل می دهند؛ به عنوان نمونه این شرکت 270 هکتار زمین در احمدآباد مستوفی دارد که طرح تأسیس یک گلخانه با موضوع صادرات در این زمین در حال نهایی شدن است که می تواند ارزش اضافه نموده مضاعفی را برای دارایی های زکوثر ایجاد کند.

ضرورت صرف فعل شفافیت و مردمی کردن اقتصاد کشور

قائم مقام و عضو هیئت مدیره سازمان اقتصادی کوثر افزود: احتیاج است اقداماتی برای حفظ بازار سرمایه شکل بگیرد که هم به مردم و هم به دولت بستگی دارد. وی ادامه داد: مردم حمایت های خود را با توجه به اقبال به این سمت را انجام داده اند که نمونه شاخص آن حضور مؤثر و همراهی با عرضه اولی ها می باشد. از طرف دیگر دولت نیز باید از بازار سرمایه حمایت کند. خوشبختانه سیاست های بانک مرکزی در راستای حمایت از بازار سرمایه به خوبی پیش می رود و همچنین احتیاج است وزارت اقتصاد به عنوان رأس هرم همراهی های لازم را انجام دهد. بخش خصوصی و نهادهای عمومی هم باید وظایفشان را انجام دهند که نمونه آن حضور سازمان هایی نظیر سازمان اقتصادی کوثر در عرصه مردمی کردن اقتصاد و صرف فعل شفافیت است و به همین منظور ما تا به امروز بیش از 75 درصد پرتفوی سازمان را در بورس عرضه نموده ایم.

افزایش بیش از 100 درصدی سود هلدینگ کشاورزی کوثر

رحمتی تأکید کرد: سازمان اقتصادی کوثر مدعی شفافیت خود هست و توصیه به شفافیت و کارِ کارشناسی و علمی دارد و معتقدیم که سال 98 و 99 سال های صنعت کشاورزی بوده و خواهد بود و همچنین سازمان تأکید دارد که موفقیت ها با کار مردم و با حضور مردم شکل خواهد گرفت.

قائم مقام سازمان اقتصادی کوثر افزود: سود گروه کشاورزی نسبت به سال های قبل نزدیک به 100 درصد افزایش پیدا نموده و به بیش از ارقام پیش بینی شده در بودجه رسیده است. با توجه به جدول فرایند سود و زیانی و فرایند ترازنامه ای صورت های اقتصادی تلفیقی ارائه شده این هلدینگ در سایت کدال و سایت هلدینگ، سود خالص این هلدینگ از 226 میلیارد ریال در سال 1387 با حدود 6400 درصد رشد به مبلغ 1439 میلیارد ریال در سال 1397 ریال است. افزایش ظرفیت ها و تکمیل پروژه های شرکت های زیرمجموعه از دلایل عمده افزایش سودآوری بوده است. وی در انتها توصیه کرد که مردم نگاه راهبردی داشته باشند و صبر پیشه نمایند چراکه سازمان نیز نگاه بلندمدت در بازار سرمایه دارد.

عبدالامیر باروتکوب مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر به معرفی این مجموعه پرداخت و افزود: با توجه به سهم متفاوت شرکت ها در سودآوری هلدینگ، می تواند شرکت های زیرمجموعه هلدینگ کشاورزی کوثر را به چهار دسته زیر دسته بندی کرد:

1) شرکت هایی که به بلوغ کامل و نقطه بهینه اقتصادی خود رسیده اند.

2) شرکت هایی که در پنج سال اخیر تأسیس شده اند.

3) شرکت هایی که در سال 1397 در مرحله تأسیس و اساساً شرکت های قبل از مرحله بهره برداری و پروژه محور هستند.

4) شرکت هایی که نقش پشتیبان گروه را دارند که به توضیح هر یک از آن ها به توضیح زیر پرداخته می گردد.

  1. شرکت های بالغ

شرکت های بالغ و شرکت هایی که به نقطه بهینه اقتصادی خود رسیده اند بیشترین سهم از سودآوری هلدینگ را به خود اختصاص می دهند. این شرکت ها عبارت اند از شرکت های مرغ اجداد زربال ، ماهان، مرغک، کشت و صنعت شریف آباد، دیزباد و اشراق.

  1. شرکت های جدید التاسیس

شرکت آبزی اکسیر کوثر در حوزه فعالیت آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس در سنوات اخیر تشکیل شده است. به نظر می رسد با اتمام پروژه های سرمایه گذاری در این شرکت، جریان درآمدی و شرایط سودآوری آن بهبود یابد.

شرکت اجداد سپیدان کوثر در حوزه فعالیت دام سبک در سال 1397 تشکیل و به سرعت به سمت تکمیل پروژه های توسعه ای خود گام برداشته و هم زمان با توسعه فرآیندها، عملیات آن نیز از سودآوری مناسبی برخوردار بوده است و در سال 1398 با حدود 60 میلیارد ریال سود خالص از شرایط خوبی برخوردار است و پیش بینی می گردد در سنوات آینده، این شرکت به یکی از منابع اصلی سودآوری هلدینگ کشاورزی کوثر تبدیل گردد.

  1. شرکت های پروژه محور قبل از بهره برداری

شرکت پیشگامان کشاورزی کوثر که از ادغام شرکت های پیشگامان ایلام و پیشگامان کرمانشاه ایجاد شده است و در حوزه فعالیت گلخانه مشغول به احداث گلخانه های هیدروپونیک در استان های مختلف می باشند و اساساً بهره برداری از پروژه های این شرکت در سال 1399 و بعد از آن امکان پذیر است. با در نظر دریافت احتیاج کشور به توسعه گلخانه ها به علت محدودیت منابع آبی، این شرکت از آینده رو به رشدی برخوردار است.

  1. شرکت های پشتیبان

شرکت های شیمی دارو کوثر، خوراک دام پارس و توسعه مکانیزاسیون کوثر که در کسب وکار اصلی هلدینگ قرار ندارند و به منظور تکمیل فعالیت سایر شرکت ها نقش حمایت نماینده و پشتیبانی دیگر شرکت های این هلدینگ را بر عهده دارند.

باروتکوب ادامه داد: با توجه به آنچه گفته شد و با در نظر دریافت توان شرکت های بالغ این هلدینگ مبنی بر تداوم فرایند سودآوری جاری و پتانسیل شرکت های نوپا و شرکت پروژه ها در امکان افزایش فراوری و سودآوری هلدینگ کشاورزی کوثر، و همچنین در نظر دریافت اثر تکمیل زنجیره های ارزش در این هلدینگ پس از در مدار قرار دریافت تمام شرکت ها، پیش بینی می گردد با کاهش قیمت تمام شده محصولات فراوریی و همچنین افزایش مقدار فروش، حاشیه سود تلفیقی این هلدینگ در سنوات آینده از چشم انداز بسیار مناسبی برخوردار باشد.

شاخص های ترازنامه ای هلدینگ کشاورزی کوثر

باروتکوب در ادامه به ترازنامه های دارایی این هلدینگ اشاره نمود و افزود: آنالیز ها نشان می دهد جمع دارایی های این هلدینگ از مبلغ 1737 میلیارد ریال در سال 1387 با 600 درصد رشد به مبلغ 10497 میلیارد در سال 1397 رسیده است. همچنین میزان مطالبات عملیاتی و جاری در سطح شرکت های این هلدینگ در مقایسه با میزان فروش معادل 10 درصد در سال 1397 بوده که از شرایط مناسبی برخوردار می باشد. در آنالیز آیتم بدهی ها، میزان بدهی ها در سطح تلفیق در شرایط مناسبی واقع شده است. این بدهی ها عمدتاً ناشی از بدهی به سهامداران عمده بوده که از ریسک پایینی برخوردار است و با توجه به سیاست افزایش سرمایه از محل مطالبات، این شاخص های اقتصادی در سنوات آینده بهبود خواهند یافت.

همچنین با توجه به نوع کسب وکار هلدینگ کشاورزی کوثر، می توان گفت که ظرفیت ایجادشده جهت استفاده از تسهیلات بانکی در سطح شرکت ها، با نرخ های مناسب و عمدتاً از محل صندوق توسعه ملی و پایین بودن میزان بدهی های بانکی در سطح گروه، از مزیت های ساختار اقتصادی این هلدینگ محسوب می گردد. این در حالی است که امکان رشد بسیار قابل توجه در سطح دارایی های هلدینگ در صورت استفاده از تجدید ارزیابی دارایی ها و انتقال آن به افزایش سرمایه شرکت های فرعی وجود دارد که خبر خوبی برای سهامداران آن خواهد بود.

باروتکوب در انتها اعلام نمود: درمجموع با توجه به آنالیز های فوق و عملکرد سال های اخیر هلدینگ کشاورزی کوثر می توان انتظار داشت این هلدینگ از رشد خوبی در بازار سرمایه برخوردار گردد و با اتمام پروژه های نیمه تمام آن، فروش و سودآوری این هلدینگ با افزایش قابل توجهی روبرو گردد. لذا با توجه به آنچه گفته شد سهام هلدینگ کشاورزی کوثر در بازار سرمایه بسیار ارزشمند خواهد بود و از چشم انداز مطلوبی برخوردار است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 891

به "رحمتی: اولین و عظیم ترین مجموعه عظیم کشاورزی در بازار سرمایه عرضه اولیه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رحمتی: اولین و عظیم ترین مجموعه عظیم کشاورزی در بازار سرمایه عرضه اولیه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید