واکسن کرونا کی ساخته می گردد؟

به گزارش مجله جاودان، خبرنگاران: ویروس کرونا در بیش از 80 کشور پخش شده است و روزانه هزاران مورد جدید ابتلا به این ویروس از سراسر جهان گزارش می گردد. در حال حاضر هیچ واکسنی که بتواند از مردم در برابر این بیماری محافظت کند وجود ندارد. اما چقدر با ساخت چنین واکسنی فاصله داریم؟

واکسن کرونا کی ساخته می گردد؟

واکسن ویروس کرونا کی ساخته خواهد شد؟

پژوهشگران واکسن هایی ساخته اند که قرار است به زودی روی حیوانات آزمایش شوند. اگر این آزمایش ها با موفقیت همراه باشد، در ادامه سال می توان آزمایش ها روی انسان را نیز شروع کرد. اما حتی اگر دانشمندان بتوانند تا سرانجام سال چنین واکسنی بسازند، فراوری انبوه آن چیزی نیست که به راحتی انجام گردد.

راستش در بهترین حالت باید تا اواسط سال آینده صبر کرد. در نظر بگیرید که همه این اتفاقات دارد در یک بازه زمانی بی سابقه و با استفاده از روش های نوین رخ می دهد، برای همین ممکن است کار به مشکل بخورد.

از قلم نیاندازید که در حال حاضر چهار ویروس کرونا می توانند به انسان سرایت نمایند. یکی از آن ها باعث سرماخوردگی عادی می گردد و ما برای هیچ کدام واکسن نداریم.

آیا واکسن می تواند از همه سنین محافظت کند؟

متاسفانه احتمال موفقیت چنین واکسنی در افراد مسن تر کمتر خواهد بود. این ربطی به خود واکسن ندارد، اما دستگاه ایمنی وقتی پیر می گردد دیگر واکنش مناسبی به واکسیناسیون نشان نمی دهد، اتفاقی که هر ساله در ارتباط با واکسن آنفلوآنزا رخ می دهد. همه داروها، حتی قرص سرماخوردگی، عوارض جانبی دارند. اما بدون انجام آزمایش های بالینی نمی توان درباره عوارض جانبی احتمالی یک واکسن نظر داد.

فعلا چه درمان هایی وجود دارد؟

واکسن مانع ایجاد عفونت می گردد و در حال حاضر بهترین روش رسیدن به این هدف رعایت مسائل بهداشتی است. اما ابتلا به این ویروس برای بیشتر مردم خیلی خفیف خواهد بود. تاثیر برخی از دارو های ضدویروس را دارند در آزمایش های بالینی می سنجند، اما نمی توان با اطمینان گفت که موثر خواهند بود یا نه.

واکسن مثل معلم است - شاگردش هم دستگاه ایمنی بدن و درسش هم راه مبارزه با عفونت

فرایند فراوری واکسن چگونه است؟

واکسن ها بدون ایجاد خطر ویروس ها و میکروب ها را به دستگاه ایمنی بدن نشان می دهند. ارکان تدافعی بدن نیز عامل مهاجم را می شناسند و راه مبارزه با آن را یاد می گیرند.

در ادامه اگر بدن واقعا با این عوامل روبه رو گردد دیگر می داند که چطور با این عفونت ها مبارزه کند. شیوه عمده واکسیناسیون در چند دهه گذشته استفاده از ویروس اصلی بوده است؛ لذا برای ساخت واکسن سرخک، اوریون و سرخجه از نمونه تضعیف شده ویروس های این بیماری ها استفاده می گردد که قادر به ایجاد بیماری نیستند. واکسن رایج آنفلوآنزای فصلی نیز سویه های اصلی، اما ناتوان ویروس آنفلوآنزای رایج را در خود دارد.

در راه ساخت واکسن برای ویروس کرونای جدید از روشی نوین و نسبتا ناآزموده به نام اتصال و اجرا استفاده می گردد. آشنایی با کد ژنتیکی کامل این ویروس کرونای جدید به این معنی است که ما نقشه کاملی برای ساخت این ویروس در اختیار داریم.

کاری که برخی از متخصصان ساخت واکسن می نمایند این است که بخش های کوچکی از کد ژنتیکی ویروس کرونا را برمی دارند و در ویروس های کاملا بی آزار دیگری می گذارند. حالا شما می توانید شخصی را با این ویروس بی آزار آلوده کنید و در تئوری تا حدودی نیز او را در برابر ویروس کرونا مقاوم کنید.

برخی ها هم دارند کار دیگری می نمایند و تکه هایی از کد ژنتیکی ویروس را مستقیما به بدن تزریق می نمایند. ورود این تکه به بدن به ساخت پروتئین های ویروسی منجر می گردد و دستگاه ایمنی بدن می تواند مبارزه با آن ها را یاد بگیرد.

منبع: bbc - جیمز گالاگر

منبع: برترین ها
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1139

به "واکسن کرونا کی ساخته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا کی ساخته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید