واکنش اولیانوف نسبت به توافق ایران با آژانس

به گزارش مجله جاودان، خبرنگاران : میخائیل اولیانوف سرپرست هیات روسیه در مذاکرات برجام درباره خبر توافق ایران با آژانس در توییتی نوشت:این خبر اگر واقعیت داشته باشد، گام مثبت و ضروری خواهد بود.

واکنش اولیانوف نسبت به توافق ایران با آژانس

به گزارش به نقل از ایرنا، اولیانوف نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در توئیتی در خصوص امکان تمدید توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشت: این خبر اگر واقعیت داشته باشد، گام مثبت و ضروری خواهد بود.

وی این توئیت را در واکنش به توئیت یک خبرنگار ایرانی به نام سارا معصومی نوشت که خاطرنشان نموده بود ایران توافق فنی با آژانس بین المللی انرژی اتمی را امروز برای یک ماه دیگر تمدید می نماید.

به نوشته معصومی چنین به نظر می رسد که احیای در دسترس است و به همین دلیل نیازی به تمدید توافق با آژانس برای سه ماه دیگر وجود ندارد.

یک مقام مطلع در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی روز یکشنبه گفت: با توجه به پایان ضرب الاجل سه ماهه ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی احتمال تمدید مشروط توافق قبلی به مدت یک ماه وجود دارد.

این مقام مطلع گفت : در صورت قطعی شدن این تصمیم انتظار می رود طرف مقابل با پذیرش مطالبات قانونی ایران فرایند دستیابی به توافق را تسهیل کند.

اوایل اسفندماه پارسال بود که تنها چند روز قبل از پایان ضرب الاجل مجلس به طرف غربی برای لغو تحریم ها، ذیل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران، تهران و آژانس توافق مشروطی امضا و بیانیه ای در این باره منتشر کردند. بر پایه این بیانیه، اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فرا پادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فرا پادمانی نیز انجام نمی گردد.

بر اساس این توافق مشروط، آژانس به فعالیت های ضروری خود برای راستی آزمایی و نظارت بر مراکز هسته ای ایران ادامه خواهد داد. مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری که در بند 2 بیانیه آمده، این است که ایران به مدت سه ماه اطلاعات بعضی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست معین شده ضبط نموده و نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه ظرف سه ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همواره پاک خواهد شد.

اولیانوف روز شنبه هم با اعلام این مطلب که مذاکرات در راستا درست خود پیش می رود ، گفت: مذاکرات برجامی وین احتمالا اوایل ژوئن (حدودا 10 روز آینده) تکمیل می گردد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری روسی تاس به نقل از اولیانوف نوشت: مذاکرات وین برای از سرگیری اجرای برجام در شرایط کنونی ممکن است در روزهای نخستین ماه ژوئن کامل گردد.

اولیانوف گفت: البته نمی توان دقیق حدس زد. اما فکر می کنم روزهای اول ماه ژوئن یک زمان واقعی برای پایان مذاکرات وین است. حداقل تا به امروز، این طور به نظر می رسد. به دلیل پیچیده بودن مذاکرات، نمی توان پیش بینی دقیق از زمان پایان این فرایند داشت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1676

به "واکنش اولیانوف نسبت به توافق ایران با آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اولیانوف نسبت به توافق ایران با آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید