پرداخت های اقتصادی پیمانکاران به کارگران شفاف می گردد

به گزارش مجله جاودان، رئیس کمیته نظارت شورای شهر تهران جزئیات بخشنامه نیروهای پیمانکاری حجمی را تشریح کرد.

پرداخت های اقتصادی پیمانکاران به کارگران شفاف می گردد

به گزارش مجله جاودان، افشین حبیب زاده در خصوص صدور بخشنامه نیروهای پیمانکاری حجمی با بیان اینکه این بخشنامه که از سوی معاونت توسعه منابع انسانی به شهرداران مناطق 22 گانه و روسای سازمان ها و شرکت های وابسته به شهرداری تهران ابلاغ شده است، حاصل کوشش حوزه معاونت منابع انسانی شهرداری تهران است که انشااله سبب جلوگیری از ضایع کردن حقوق کارگران پیمانکار خواهد شد، گفت: طبق این بخشنامه پیمانکاران مکلفند کلیه مزایای قانونی متعلق به قراردادهای کار اعم از دستمزد روزانه و حق مسکن و ... را مطابق قانون کار و تامین اجتماعی در قراردادهای کار منعقده با کارگران لحاظ نمایند.

وی گفت: طبق این بخشنامه پیمانکاران موظف به افتتاح حساب بانکی نزد بانک شهر جهت برداشت حقوق و دستمزد کارگران، ارایه فیش حقوقی در تاریخ تعیین و ارایه لیست پرداخت حقوق و دستمزد کارگران به کارفرما به صورت ماهیانه هستند. همچنین پیمانکاران مکلف شده اند تا توانایی تامین حداقل دو ماه پرداخت حقوق و دستمزد کارگران تحت پوشش را داشته باشند.

وی ادامه داد: براساس یکی از بندهای این بخشنامه پیمانکاران متعهد شده اند حق بیمه کارگران را مطابق با کارکرد آنها و برابر با لیست اسامی کارگران براساس قوانین و مقررات تامین اجتماعی کسر و با اضافه کردن 23 درصد سهم کارفرما به شعب مربوطه واریز و یک لیست پرداختی را به نماینده شهرداری تحویل دهند.

وی با بیان اینکه همچنین پیمانکاران متعهدند وفق مقررات از بکارگیری اتباع خارجی فاقد پروانه کار اکیدا خودداری نمایند و مسئولیت رعایت عدم مقررات بر عهده پیمانکار خواهد بود گفت: کلیه پرداخت های پیمانکاران به کارگران می بایست در قالب پرداخت حقوق، عیدی، پاداش، سنوات، وجه مرخصی و ... به وسیله حساب بانکی باشد و از پرداخت هرگونه وجه دستی به کارگران خودداری نمایند.

حبیب زاده یادآور شد: در یکی از بندهای این بخشنامه آمده است که شهرداری موظف است بدهی پیمانکاران به کارگران را برابر مراجع قانونی از محل ضمانت و مطالبات پرداخت نمایند.

وی با بیان اینکه در بندی از این بخشنامه به موضوع ایمنی محیط کار اشاره شده و آمده است گفت: در زمان وقوع حادثه ناشی از کار ضمن انجام اقدامات اولیه برای جلوگیری از تشدید وضع فرد حادثه دیده نسبت به ثبت حادثه در دفتر ویژه حوادث کار و تکمیل فرم حادثه اقدام نموده و مراتب را ظرف سه روز اداری به صورت کتبی به اطلاع سازمان تامین اجتماعی و شعب مربوطه اعلام نمایند و همچنین پیش بینی شده در صورت بروز حادثه پیمانکاران موظف شوند نسبت به اعزام فرد حادثه دیده به نزدیکترین محل مرکز خدمات درمانی اقدام و با نظارت شرکت شهر سالم، ارائه کامل خدمات درمانی را پیگیری کند.

خبرنگار: مژگان انصاری

دبیرخبر: سولماز خوان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 137

به "پرداخت های اقتصادی پیمانکاران به کارگران شفاف می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت های اقتصادی پیمانکاران به کارگران شفاف می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید