کاکایی: ترکیه همچنان به دنبال بلند پروازی هایش در مناقشه قره باغ است

به گزارش مجله جاودان، یک کارشناس مسایل منطقه و ترکیه گفت: ترکیه سعی دارد حالا که در توافق میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان با مشارکت روسیه راه نیافته و نقشی ندارد، از راستا یک قرارداد دو جانبه با آذربایجان و در قالب همکاری نظامی وارد این کارزار گردد، از این رو هیچ ضمانتی نیست که تنش ها با توجه به این که مساله قره باغ همچنان مطرح است، در این رابطه فروکش کند.

کاکایی: ترکیه همچنان به دنبال بلند پروازی هایش در مناقشه قره باغ است

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا دوبلکس مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

سیامک کاکایی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به کوشش های ترکیه برای تقویت روابط به ویژه در حوزه نظامی با آذربایجان در شرایطی که بحران قره باغ و درگیری ها در این منطقه هنوز فروکش ننموده است اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در دو ماه گذشته در این باره قابل توجه است همکاری و حمایت ترکیه از آذربایجان بوده است که به ویژه در بخش نظامی این همکاری کاملا مشهود بوده است و مصوبه اخیر مجلس ترکیه برای اعزام نیرو به آذربایجان مصداق این مساله است. مصوبه اخیر مجلس ترکیه بیش از همه نوع نگاه ترکیه به آذربایجان را نشان می دهد و با توجه به قرارداد نظامی میان دو کشور در سال ها و ماه های گذشته تعیین است که ترکیه سعی در ایفای نقش در موضوع آذربایجان دارد. اگر نگاهی به همکاری نظامی ترکیه در بیرون از مرزهایش داشته باشیم می بینیم که تحرکات ترکیه با بعضی کشورها از جمله قطر و کشورهای شمال آفریقا نیز افزایش پیدا نموده است.

وی با اشاره به توافق 9 ماده ای که میان آذربایجان و ارمنستان با مشارکت روسیه انجام شد گفت: هر چند در این توافق نامی از ترکیه برده نشده است اما ترکیه تمایل به این کار دارد و این حق را برای خود قایل است که بر فرایند اجرای صلح در منطقه مورد مناقشه نظارت کند.

این کارشناس مسایل منطقه و ترکیه اظهار کرد: همکاری آذربایجان با ترکیه در ماه های اخیر بسیار افزایش یافته است و ترکیه صراحتا از مواضع آذربایجان در درگیری با ارمنستان حمایت نموده است و این رفتارها آنجایی توجیه پیدا می نماید که می بینیم ترکیه به دنبال استقرار نیروی نظامی در آذربایجان است و این بخشی از سیاست ترکیه برای پیوند استراتژیک با آذربایجان است که سعی دارد آن را محکم کند.

کاکایی گفت: با وجود این که درگیری ها در مناطق مورد مناقشه و تصرف شده توسط ارمنستان در توافق آتش بس به طور قابل توجهی سرانجام یافته است اما مناقشه تاریخی بر سر قره باغ همچنان میان دو کشور باقی است و تکلیف آن روشن نشده است و ترکیه کوشش دارد تا در این بخش نقش فعال تری بازی کند. در عین حال که در بخش قفقاز جنوبی در این منطقه هم می تواند مدعی ایفای نقش گردد.

وی ادامه داد: هر چند نقش اصلی در توافق صلح میان آذربایجان و ارمنستان را روسیه ایفا کرد و دو طرف را به هم نزدیک کرد و اسمی از ترکیه در آن برده نشد اما ترکیه کوشش دارد تا با توجه به رابطه ای که با آذربایجان دارد و تنش تاریخی که با ارمنستان دارد، در این موضوع دخالت نموده و ایفای نقش کند.

کاکایی توضیح داد: البته باید بگویم حتما اقدامات و مواضع ترکیه حساسیتهایی را از سوی روسیه در پی داشته و خواهد داشت، اما اینها نمی تواند مانع از کوشش و اقدام ترکیه در راستا بلندپروازی هایش باشد.

این کارشناس مسایل منطقه و ترکیه گفت: برای ارمنستان و روسیه حضور ترکیه در مناقشه قره باغ حساسیت برانگیز است اما برای ترکیه مهم است که در فرایند صلح در این موضوع و نظارت بر صلح نقش داشته باشد. از آنجایی که تا کنون درگیری ها بر سر بعضی مناطق میان آذربایجان و ارمنستان آرام گرفته است اما ممکن است یک تنش پایدار را در آینده دوباره ببینیم. مناقشه قره باغ چندین دهه است که وجود دارد و گروه مینسک هنوز در این باره نظر خود را اعلام ننموده است و ترکیه حامی جدی آذربایجان دنبال آن است که یک طرف حل و فصل این موضوع باشد. از این رو باید شاهد تحرکات ترکیه در آینده نزدیک در ارتباط با مناقشه آذربایجان و ارمنستان باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1326

به "کاکایی: ترکیه همچنان به دنبال بلند پروازی هایش در مناقشه قره باغ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاکایی: ترکیه همچنان به دنبال بلند پروازی هایش در مناقشه قره باغ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید