گردآوری اطلاعات جدید اسنادی در حوزه تاریخ نفت ایران

به گزارش مجله جاودان، تهران (پانا) - ربابه معتقدی عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از گردآوری اطلاعات جدید اسنادی در حوزه تاریخ نفت ایران در پژوهشکده بین المللی تاریخ اجتماعی هلند اطلاع داد.

گردآوری اطلاعات جدید اسنادی در حوزه تاریخ نفت ایران

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، رییس گروه تحقیقات آرشیوی و تدوین استانداردها در پژوهشکده اسناد با اعلام این خبر در تشریح گردآوری اطلاعات جدید اسنادی از تاریخ نفت ایران گفت: بنابر فرصت مطالعاتی که در پژوهشکده بین المللی تاریخ اجتماعی هلند (International Institute of Social History) ایجاد شد در بخشی از اسناد آرشیو این پژوهشکده که یکی از بزرگترین بایگانی های تاریخ کار و تاریخ اجتماعی در دنیا است؛ پژوهش های اسنادی با موضوع تاریخ نفت ایران را انجام و گرد آوری کردم.

وی در شرح فعالیت های پژوهشکده بین المللی تاریخ اجتماعی هلند گفت: این موسسه از سال 1935 با هدف ارتقای سطح دانش و پژوهش های علمی در زمینه تاریخ مالی و اجتماعی فعالیت خود را شروع کرد و طی این سال ها، توانسته است برای بهبود کیفیت مطالعات و تحقیقات در زمینه تاریخ مالی و اجتماعی هم در هلند و هم در عرصه بین المللی گام بردارد.

معتقدی با اشاره به بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی پژوهشکده بین المللی در هلند گفت: فعالیت بخش خاورمیانه و آسیای پژوهشکده از سال 1995 (1374) شروع شده و حوزه فعالیت های این بخش مطالعه جنبش های اجتماعی ایران، ترکیه، افغانستان، قفقاز و آسیای مرکزی است.

وی ادامه داد: این بخش تا به امروز توانسته است بایگانی اسناد مربوط ایران در زمان حکومت تزاری از سال 1900 تا 1917 را که در برگیرنده گزارش های رسمی و گزارش های مأموران خفیه دولت تزاری درباره انقلاب مشروطه ایران بوده، را گردآوری کند. افزون بر آن؛ گزارش هایی را که طی همین دوره زمانی در بایگانی های تفلیس و عمدتاً مربوط به نقش انقلابیون گرجی در انقلاب مشروطه ایران است، گردآورده است.

رییس گروه تحقیقات آرشیوی و تدوین استانداردها در پژوهشکده اسناد ادامه داد: انبوهی از اسناد بایگانی های حکومت شوروی سابق که گویای سیاست های این دولت در قبال ایران و افغانستان است در این پژوهشکده نگهداری می گردد که این اسناد، حاوی نکات تازه ای درباره زندگی ایرانیان در سالهای 1917 تا 1960 (1296 تا 1340 خورشیدی) یعنی از تشکیل حکومت شوروی تا پس از جنگ دنیای دوم است.

این پژوهشگر درباره روش این پژوهشکده در ثبت و ضبط این اسناد مطرح کرد: پژوهشکده بین المللی تاریخ اجتماعی آمستردام کوشیده تا پس از دستیابی به اسناد و مدارک برای حفظ و نگهداری بهتر، آنها را به صورت میکروفیلم و میکروفیش و اسکن در اختیار مراجعه کننده گذاشته و دو نسخه کپی از آنها تهیه کند که یکی در آرشیو کشور اصلی و دیگری در آرشیو پژوهشکده در آمستردام نگهداری گردد.

وی درباره گردآوردی اسناد تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران از انتها جنگ دنیای دوم در پژوهشکده بین المللی تاریخ اجتماعی هلند گفت: مجموعه اسناد جنبش های اجتماعی ایران و قفقاز و گردآوری اسناد تاریخ صدساله نفت ایران از جمله فعالیت های مفید این مؤسسه است؛ که برای پژوهش های تاریخ اجتماعی - مالی و سیاسی ایران مهم است.

معتقدی توضیح داد: آنچه موجب شد تا من برای گذراندن فرصت مطالعاتی به این پژوهشکده مراجعه کنم اسناد و مدارک مربوط به شرکت نفت انگلیس و ایران بود که در این پژوهشکده گردآوری شده است. این پژوهشکده در راستای انجام پروژه تاریخ یک صدسال نفت ایران در 10 سال گذشته، پیروز به گردآوری اسناد و مدارک مربوط به نفت از آرشیوهای اسنادی مختلف شده که اصل یا اسکن و میکروفیلم آنها در کتابخانه و آرشیو موسسه نگهداری می گردد.

عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: آنالیز اسناد، مطالعه و نسخه برداری از اسناد گزینش شده مرتبط با تاریخ نفت، تألیف مقاله برای ارائه به مجلات علمی، پژوهشی، مطالعه و اسکن مجلات و هفته نامه های نفت ایران، مطالعه گزارش ها و انتها نامه های دانشگاه لایدن و آمستردام مرتبط با نفت و تاریخ ایران، استفاده از مصاحبه های اجرا شده با افراد مختلف درباره شرکت نفت انگلیس و ایران از جمله نتایج این فرصت مطالعاتی بود.

وی درباره تاریخ شفاهی موجود در پژوهشکده بین المللی تاریخ اجتماعی هلند گفت: همچنین برای خلق روایتی زنده از تجربه فروپاشی حکومت شوروی و تشکیل دولت های ملی جدید در قفقاز و آسیای مرکزی، این پژوهشکده طرحی را برای ثبت و ضبط خاطرات و مشاهدات عینی رویدادهای سیاسی و اجتماعی سال های 1989 تا 1991 میلادی در دست دارد و به این منظور مصاحبه هایی با دولتمردان سابق، فعالان سیاسی، نخبگان فرهنگی و سیاسی و شاهدان عینی در بین مردم عادی ترتیب داده است. این طرح نخست از آذربایجان در قفقاز شروع شده است و به تدریج جمهوری های دیگر اتحاد شوروی سابق را در برگرفته است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1258

به "گردآوری اطلاعات جدید اسنادی در حوزه تاریخ نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردآوری اطلاعات جدید اسنادی در حوزه تاریخ نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید