نگاهی به دستاوردهای نخستین ماه نورد دنیا

به گزارش مجله جاودان، بر اساس نتایج یک تحقیق که در مجله نیچر منتشر شده، این ماه نورد اولین نمونه از مواد تشکیل دهنده گوشته ماه را پیدا نموده است. اگر ثابت گردد مواد معدنی کشف شده واقعا مربوط به گوشته ماه هستند، کشف اخیر می تواند دانشمندان را در درک هرچه بهتر مبدا پیدایش زمین و ماه هدایت کند.

نگاهی به دستاوردهای نخستین ماه نورد دنیا

کشف اخیر می تواند دانشمندان را در درک بهتر مبدا پیدایش زمین و ماه یاری کند

این ماه نورد عمدا روی دهانه Von Karman، یکی از بزرگترین دهانه های برخوردی منظومه شمسی فرود آمد. به گفته دانشمندان National Geographic، اگر جایی روی ماه آثاری از گوشته آن وجود داشته باشد آن مکان اینجا خواهد بود. در عملیت اکتشافی کف این دهانه، ماه نورد مذکور پیروز به کشف دو ماده معدنیاولیوین و Low-Calcium pyroxene شد. قبلا هم پیش بینی شده بود لایه بالایی گوشته ماه از این مواد تشکیل شده باشد.

تصویری از سطح این دهانه

دانشمندان حدس می زنند بر اثر اقیانوس گدازه که سال ها قبل روی سطح این قمر در جریان بوده و سفت شده، پوسته و گوشته ماه از یکدیگر کاملا متمایز باشند. اما بیشتر اطلاعات ما درباره مواد تشکیل دهنده ماه به یاری نمونه هایی به دست آمده که فضانوردان آپولو از سمت نزدیک این قمر به زمین برگرداندند.

تا به امروز هیچ شخص یا وسیله ای پیروز به جمع آوری نمونه های گوشته نشده بود، اما دانشمندان هشدار داده اند که این تحقیق کامل نیست. طیف سنج این ماه نورد ممکن است در حال مشاهده شیشه آتشفشانی یا آثار شهاب سنگی باشد که در ابتدا این دهانه را شکل داده. ماه نورد Yutu 2 به مطالعه این نمونه ها ادامه خواهد داد بلکه ریشه زمین شناسی آن ها را متوجه گردد؛ در عین حال امکان فرستادن این نمونه ها به زمین هم آنالیز خواهد شد.

از نظر دانشمندان کشف مواد در نیمه پنهان ماه دستاورد بسیار مهمی تلقی میگردد، حتی اگر این نمونه ها مربوط به گوشته ماه نباشند.

منبع: انتخاب
انتشار: 30 آذر 1401 بروزرسانی: 30 آذر 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2198

به "نگاهی به دستاوردهای نخستین ماه نورد دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به دستاوردهای نخستین ماه نورد دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید