از بام قشم چه می دانید؟

به گزارش مجله جاودان، هوا هنوز گرم نشده و می توانیم قشم را در برنامه های سفرمان جا بدهیم. در قشم گذشته از ساحل و خرید و جاهای دیدنی معروف مثل جنگل حرا، دیدنی هایی هست که حسابی در خاطرمان می ماند، جایی مثل بام قشم.

از بام قشم چه می دانید؟

بام قشم کجاست؟

قشم جزیره خیلی بزرگی ست که در غرب آن روستای معروف طبل قرار گرفته. بین روستاهای طبل و سلخ، منطقه ای نیمه مرتفع پیدا می کنیم که به بام قشم معروف است. درست است که اینجا از مرکز شهر فاصله دارد، اما گردشگران زیادی به آن سر می زنند، چون دیگر تماشای های قشم هم چندان نزدیک به مرکز شهر نیستند.

برترین راستا دسترسی به بام قشم از روستای طبل آغاز می گردد. از طبل به سمت روستای سلخ حرکت می کنیم، در جایی که راستا ماشین رو تمام می گردد، پیاده روی 15 دقیقه ای منتظر ماست. اگر با تور سفر ننموده باشیم، باید تاکسی کرایه کنیم تا ما را به اینجا برساند. از بازار قدیم قشم تا بام حدود 1 ساعت با ماشین فاصله است.

چرا باید بام قشم را ببینیم؟

به بام قشم که برسیم، انگار که به دنیایی دیگر وارد شده ایم، دنیایی خیلی دورتر از اتوبان و ماشین و تکنولوژی. می توانیم از بالای این فلات قشنگ چشم انداز جنگل حرا و ساحل شمالی خلیج فارس را ببینیم. از سمت جنوب هم دره تندیس ها دیده می گردد که یکی از تماشای های ژئوپارک قشم به شمار میرود.

در سکوت بام جزیره، چشم مان به پوشش سنگ آهک و پوسته های صدفی می خورد. پوشش گیاهی این منطقه به شکل انبوه درختان است، اگرچه جای بدون درخت هم کم ندارد.

وقتی در این فلات راه می رویم، ممکن است روی خانه کسی در گذشته دور پا بگذاریم. خیلی ها قبلا در این قسمت زندگی نموده اند و آخرین جا روستای کلات کشتار است. آب انباری خیلی قدیمی هم در این منطقه وجود دارد و معلوم شده مردم در گرما و شرجی تابستان به این منطقه می آمدند.

این قسمت قشم، محوطه ای باستانی ست. باستان شناسان ابزار سنگی مثل تبر و چاقو در این محدوده پیدا نموده اند که بعد از آزمایش فهمیده اند برای شکار و تکه کردن گوشت شکار به کار می رفته. حالا می دانیم که اولین سکونتگاه انسان در محدوده خلیج فارس، بام قشم بوده. عمر ابزار و اشیایی که اینجا پیدا شده به آخر پارینه سنگی قدیم یعنی بیشتر از 150 هزار سال پیش می رسد. سفال و خشت پخته هم در بام قشم پیدا نموده اند که نشان می دهد در دوره پس از اسلام زندگی در اینجا ادامه پیدا نموده.

آنهایی که به ستاره شناسی و ستاره بینی علاقه دارند، شب که بگردد یکی از مجذوب کننده ترین آسمان ها را می بینند. آنقدر آسمان تمیز است و ستاره ها پرنورند که انگار اگر روی انگشتان پا بایستیم، دست مان به آسمان می رسد.

برترین فصل سفر

وقتی قرار است مدتی در فضای باز بگردیم، آفتاب می تواند اذیت کننده باشد. پس باید فصل مناسبی را برای تماشا قشم و جاهایی مثل بام قشم انتخاب کنیم که گرم مان نگردد. در غیر این صورت صبح زود برترین وقت سر زدن به اینجاست.

وسایل موردنیاز

در این منطقه امکانات توریستی چندانی پیدا نمی کنیم. آب کافی، غذای سبک، کلاه و دوربین خیال مان را راحت می نماید. همین طور کفش مناسب و سبک، عینک و کرم ضدآفتاب.

غار نمکی قشم کجاست؟

جاذبه های نزدیک

دره تندیس ها: از بام تا دره تندیس ها کمتر از نیم ساعت راه است. دره تندیس ها حال وهوایی شبیه دره ستارگان دارد، اما وسعتش بیشتر است. در این محدوده می توانیم شکل ها و تندیس های زیادی را ببینیم که به طور طبیعی و در گذر زمان شکل گرفته اند. برخی هاشان آنقدر هنرمندانه ساخته شده اند که انگشت به دهان می مانیم. دره تندیس ها در گذشته های دور بستر دریا بوده، به همین علت در بافت تندیس های زیبا و جالبش، فسیل ماهی، نرم تنان و آبزیان زیادی می بینیم. برای تماشای دره تندیس ها لازم نیست هزینه ای پرداخت کنیم.

کجا اقامت کنیم؟

در قشم، اقامتگاه بو مگردی زیاد است. در روستای طبل که نزدیک بام قرار گرفته هم اقامتگاه بومگردی پیدا می کنیم. اما اگر بخواهیم شب را در مرکز شهر قشم بگذرانیم، باید از بین هتل های قشم یکی را انتخاب کنیم. بدون محدودیت بودجه می گردد هتل های گران قشم را درنظر گرفت که قیمت رزروشان به 650 هزار تومان می رسد. این قیمت برای هتل های میانه پایین می آید تا در مقرون به صرفه ترین قیمت بتوانیم با پرداخت 97 هزار تومان شبی را در هتل بگذرانیم.

این قیمت ها مربوط به فروردین 1398 هستند.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1950

به "از بام قشم چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بام قشم چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید