رایانه قدرتمند پیچیده ترین محاسبات را سه دقیقه ای انجام می دهد

به گزارش مجله جاودان، محققان گوگل از فراوری رایانه کوانتومی قدرتمندی خبر داده اند که قادر به انجام محاسبات پیچیده در زمانی بسیار کوتاه و با سرعتی بی سابقه است.

رایانه قدرتمند پیچیده ترین محاسبات را سه دقیقه ای انجام می دهد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله جاودان به نقل از یاهونیوز، پژوهشگران گوگل رایانه ای ساخته اند که می تواند محاسباتی را که رایانه های عادی برای انجامشان به ده هزار سال زمان احتیاج دارند در عرض کمتر از چهار دقیقه انجام دهد.

این دستاورد علمی انقلاب در حوزه فراوری رایانه های کوانتومی محسوب می گردد، این رایانه کوانتومی که سیکامور نامیده شده با استفاده از الگوریتم های منحصر به فرد خود در عرض سه دقیقه و بیست ثانیه می تواند نتیجه پیچیده ترین محاسبات و دشوارترین پرسش ها را بیابد. این در حالی است که قدرتمندترین رایانه های تجاری برای انجام چنین کاری به حدود ده هزار سال زمان احتیاج دارند.

این نخستین بار است که رایانه ای کوانتومی با چنین قدرتی در جهان ساخته می گردد. رایانه های کوانتومی که بر مبنای اصول فیزیک کوانتومی ساخته می شوند اطلاعات را در قالب های دیجیتال مختلف نمایش می دهند و برای این کار محدود به صفر و یک نیستند. همین مساله توان پردازش آنها را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

مشکل اساسی برای استفاده از رایانه های کوانتومی این است که بسیاری از آنها برای استفاده و فعالیت به شرایط خاصی احتیاج دارند که از جمله آنها می توان به دمایی پایین تر از شرایط عادی اشاره نمود. از همین رو همه گیر شدن رایانه های کوانتومی به گذشت زمانی قابل توجه احتیاج دارد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 413

به "رایانه قدرتمند پیچیده ترین محاسبات را سه دقیقه ای انجام می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایانه قدرتمند پیچیده ترین محاسبات را سه دقیقه ای انجام می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید