گوگل با هوش مصنوعی ظرف 6 ساعت تراشه می سازد

به گزارش مجله جاودان، شرکت گوگل قادر است با بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی تنها در عرض 6 ساعت، تراشه های رایانه ای را که طراحی آنها به طور معمول می تواند ماه ها وقت مهندسان را بگیرد، طراحی کند.

گوگل با هوش مصنوعی ظرف 6 ساعت تراشه می سازد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، گوگل می گوید روشی را برای استفاده از فناوری یادگیری تقویتی عمیق(RL) به منظور ایجاد بستر برنامه ریزی طراحی تراشه های رایانه ای تنها در مدت شش ساعت ایجاد نموده است. لازم به ذکر است که این یک کار پیچیده است که تحقق آن به وسیله انسان معمولاً به ماهها زمان احتیاج دارد.

تیم محققان گوگل در مقاله خود که در نشریه نیچر(Nature) منتشر شده است، شرح داده است که تراشه هایی که هوش مصنوعی گوگل فراوری می نماید با همان کیفیت تراشه های انسانی و حتی برتر از آنها هستند.

این تراشه ها ابتدا در یکی از اولین استفاده های تجاری خود، در واحد پردازش تنسور(TPU) این شرکت که برای محاسبات هوش مصنوعی بهینه شده است، استفاده خواهد شد.

بنابراین روش هوش مصنوعی گوگل برای طراحی این تراشه ها در نهایت می تواند به بهبود و سرعت بخشیدن توسعه خود هوش مصنوعی در آینده یاری کند.

محققان می گویند: روش ما برای طراحی نسل بعدی شتاب دهنده های هوش مصنوعی گوگل مورد استفاده قرار می گیرد و این امکان را دارد که هزاران ساعت کوشش انسانی را صرفه جویی کند.

پیشرفت عظیم در این پروژه این است که از روش هوش مصنوعی گوگل می توان برای بستر برنامه ریزی طراحی تراشه(chip floorplanning) استفاده کرد که همانطور که در مقاله آمده است: برخلاف پنج دهه تحقیق، بستر برنامه ریزی طراحی تراشه از اتوماتیک شدن سرپیچی نموده و مهندسان طراح برای طراحی فیزیکی محصولات مختلف به ماه ها کوشش احتیاج دارند.

تیم محققان گوگل با استفاده از روش های یادگیری تقویتی عمیق، الگوریتمی را ایجاد کردند که روش انجام اقدامات معین را به گونه ای می آموزد که قادر است چندین ماه کار انسانی را در چند ساعت محقق کند.

این تیم سیستم هوش مصنوعی خود را با تغذیه 10 هزار بستر برنامه ریزی تراشه آموزش داد تا بتواند درست و غلط را به آن بیاموزد.

محققان می گویند: در نتیجه روش ما از تجربیات گذشته برای بهتر و سریع تر کردن موارد تازه حل مسئله استفاده می نماید و اجازه می دهد طراحی تراشه به وسیله هوش مصنوعی با تجربه ای بیشتر نسبت به هر طراح انسانی انجام گردد.

آنها می گویند، پیامدها و کاربردهای مثبت این روش برای تراشه های نیمه هادی زیاد است.

اخیراً کارهای زیادی در موضوع نیمه هادی ها در حال اجرا است. به اسم مثال شرکت آی بی ام(IBM) با ایجاد اولین تراشه 2 نانومتری در دنیا به موفقیت عظیمی در طراحی نیمه هادی ها دست یافته است. البته آنها تنها شرکتی نیستند که در طراحی تراشه های کوچک پیشرفت زیادی دارند، زیرا تیمی از موسسه فناوری ماساچوست(MIT)، دانشگاه ملی تایوان و شرکت فراوری کننده نیمه هادی تایوان راهی برای فراوری نیمه هادی ها با مقیاس کمتر از یک نانومتر هم پیدا نموده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1756

به "گوگل با هوش مصنوعی ظرف 6 ساعت تراشه می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل با هوش مصنوعی ظرف 6 ساعت تراشه می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید