معاملات بلوکی در بورس کالا و بورس انرژی مجاز شد

به گزارش مجله جاودان، خبرگزاری خبرنگاران- هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در آخرین جلسه خود انجام معاملات بلوک را با هدف توسعه بورس های کالایی برای بورس کالا و بورس انرژی تصویب کرد.

معاملات بلوکی در بورس کالا و بورس انرژی مجاز شد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، کارشناس مسئول اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب فوق، اظهار کرد: امکان انجام معاملات بلوکی پیشتر برای بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران فراهم بوده و بورس کالا و بورس انرژی از این امکان برخوردار نبوده اند.

آقای محمدرضا عالمی ادامه داد: با توسعه بورس های کالایی در حوزه اوراق بهادار مبتنی بر کالا ضروت انجام معاملات بلوکی در بورس های کالایی احساس شد. ازاین رو، دستورالعملی به منظور انجام معاملات بلوکی تدوین شد.

وی خاطرنشان کرد: براساس دستورالعمل معاملات بلوکی در بورس کالا و بورس انرژی، فعالان بازار می توانند از امکان معاملات بلوکی بهره مند شوند. بنابراین، در انواع بازار ها از جمله بازار گواهی سپرده کالایی، بازار صندوق های کالایی و سلف موازی استاندارد، امکان اجرایی شدن معاملات بلوک فراهم شده است.

کارشناس مسئول اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس با مفید خواندن معاملات بلوکی در بازار های یادشده، شرح داد: با انجام معاملات بلوکی، معامله گران کلان بازار می توانند با هماهنگی ناظر بازار در یک نماد به شکل مستقل از بازار خرد، معاملات بلوکی را به گونه ای انجام دهند که بازار معاملات خرد تحت تأثیر قرار نگیرد.

وی با اشاره به مکانیزم معاملات بلوکی در بورس کالا و بورس انرژی ابراز کرد: در معاملات عادی یا همان معاملات خرد، مکانیزم کشف قیمت بر اساس قیمت های پیشنهادی عرضه کنندگان و خریداران صورت می گیرد، درصورتیکه در معاملات بلوکی، خریدار و فروشنده معین، در خارج از مکانیزم عرضه و تقاضای بازار، با یکدیگر معامله را با هماهنگی ناظر بازار انجام می دهند.

کارشناس مسئول اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس ادامه داد: نحوه تسویه در این گونه از معاملات، می تواند به یکی از روش های تسویه مورد پذیرش شرکت سپرده گذاری اعم از نقدی، اعتباری یا خارج از پایاپای باشد.

به گفته عالمی، تعداد یا ارزش اوراق بهادار قابل معامله در بازار بلوک از حد نصاب بازار عادی بالاتر بوده و حد نصاب مذکور با توجه به شرایط بازار و همچنین نوع اوراق بهادار از طریق بورس معین می شود. همچنین محدوده مجاز نوسان قیمت در بازار بلوک مشابه بازار عادی است.

خاطرنشان می شود، این دستورالعمل در روز چهارشنبه 5 آبان ماه به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس رسید و اکنون در شرف ابلاغ به بورس های کالایی است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1892

به "معاملات بلوکی در بورس کالا و بورس انرژی مجاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاملات بلوکی در بورس کالا و بورس انرژی مجاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید