معایب خانه دوبلکس

به گزارش مجله جاودان، منازل در اشکال مختلفی ساخته می شوند و هر کدام نماینده ویژگی های خاصی هستند. در این میان، یک نوع محبوب این منازل خانه دوبلکس نام دارد در یک تعریف ساده: دوبلکس یک خانه در دو طبقه است؛ طبقه بالا با استفاده از پله به طبقه پایین متصل می گردد. این شیوه ساخت را همچنین می توان یک خانه چند خانواده ای نامید، زیرا بیش از یک خانواده می توانند در این نوع خانه ها زندگی نمایند؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

معایب خانه دوبلکس

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

خانه دوبلکس چیست؟

معیارهای مختلفی وجود دارند که یک ملک باید آن را رعایت کند تا دوبلکس نامیده گردد. طراحی اولین عنصری است که دوبلکس را تعریف می نماید. دوبلکس ملکی است که شامل دو واحد جداگانه در یک ساختمان است. به طور معمول، واحدها متقارن و دارای اندازه مساوی هستند و به طبقه اول و طبقه دوم تقسیم می شوند. درحقیقت، خانه دوبلکس به دو نوع اعم از دو طبقه مشترک و دو طبقه غیر مشترک تقسیم می گردد.

دو طبقه مشترک به خانه ای گفته می گردد که یک کاربردی دارد و فضاها در طبقات تقسیم شده اند. در این نوع دوبلکس، اغلب اتاق های خواب، اتاق میهمان، سرویس بهداشتی، حمام و یک سالن پذیرایی مجزا در طبقه بالا قرار گرفته است و طبقه پایین شامل فضای نشیمن، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و گاهی حمام و پذیرایی برای مهمان هستند. دو طبقه غیر مشترک، به خانه ای گفته می گردد که هر دو طبقه به صورت مجزا دارای آشپزخانه، پذیرایی، اتاق خواب، سرویس بهداشتی و حمام است.

در ایران، دوبلکس عموماً به نوع اولی که دو طبقه مشترک است اطلاق می گردد. نکته کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که دوبلکس اغلب به خانه دو طبقه ای گفته می گردد که با پله به یکدیگر ارتباط پیدا می نماید. اگرچه این دو واحد در یک ساختمان قرار دارند، اما معمولاً خصوصیات خاص خود را دارند. اغلب اوقاب، در خانه دوبلکس فضاهای مشترکی مانند حیاط یا فضای باغ، پارکینگ و انبار وجود دارند.

فواید خانه دوبلکس

 • هزینه کمتر: به طور متوسط، زندگی در یک خانه دوبلکس، نسبت به زندگی در یک آپارتمان با تعداد اتاق خواب و حمام مشابه مقرون به صرفه تر است.
 • پرداخت وام مسکن: بگذارید بگوییم که پرداخت ماهانه وام در یک خانه دوبلکس کمتر از سایر خانه های تک واحدی است. می توانید با پرداخت هزینه های اضافی به مبلغ اصلی، وام خود را حتی سریع تر نیز پرداخت کنید و این می تواند شما را به هدف نهایی یعنی درآمد حاصل از اجاره نزدیک کند.
 • نزدیکی اعضای خانواده: اگر در خانواده، فردی پیر یا احتیاجمند به مراقبت های ویژه وجود داشته باشد، می تواند به همراه خانواده خود زندگی کند. اعضای دیگر خانواده نیز در حالی که خیلی از خانه دور نیستند، می تواند اتاق های مستقل خود را داشته باشند.
 • فضای شخصی: از مزایای سکونت در دوبلکس این است که می توان قوانین شخصی در خصوص حیوانات خانگی، پایکوبی و پایکوبی و هرگونه فعالیت را تنظیم نمایند. در خانه دوبلکس دیگر احتیاجی به رعایت مقررات آپارتمان ها نیست.

معایب خانه دوبلکس

 • رفت و آمد مداوم: رفت و آمد روزانه از طبقه بالا به طبقه پایین می تواند سخت باشد. به ویژه برای افراد کهنسال و کسانی که مشکل جسمی دارند. همچنین برای بچه ها نوپا نیز خطر سقوط از پله وجود دارد.
 • مسئولیت کامل تعمیر و نگهداری: هر چیزی که در داخل یا خارج از خانه خراب گردد، اعم از حیاط، مسائل مربوط به تاسیسات و سایر موارد، همه به گردن صاحب خانه است. بنابراین مالک خانه دوبلکس بودن کار آسانی نیست!
 • سخت اجاره رفتن دوبلکس: به طور معمول، دوبلکس نسبت به آپارتمان سخت تر اجاره می رود. به این دلیل که آپارتمان اغلب متراژ کمتری دارد و مبلغ اجاره آن نیز پایین است. همچنین پیدا کردن یک واحد آپارتمان خیلی ساده تر از دوبلکس است.
 • حریم خصوصی کم: در یک خانه دوبلکس که یک واحد برای اجاره است، فضای خصوصی وجود ندارد. زیرا هر دو واحد تنها با استفاده از پله از یکدیگر جدا شده اند. بنابراین، صدا، بوی غذا و هرگونه فعالیت خصوصی به معنای سلب آسایش واحد دیگری است.
 • مناسب ثروتمندان: تقریباً 90 درصد جامعه توان اقامت در دوبلکس را ندارد. این خانه ها متراژ بالایی دارند و به دلیل سبک طراحی، قیمت خریدشان نیز بسیار بالا است. بنابراین، تنها بخش کوچک از جامعه می توانند به این منازل فکر نمایند.
 • امنیت کمتر: خانه های دوبلکس تنها از دو طبقه تشکیل شده اند و اغلب متراژ بالایی دارند. همچنین بیشتر این خانه ها توسط افراد ثروتمند خریداری می گردد. از طرف دیگر، آپارتمان ها تعداد واحد بیشتری دارند و اغلب در لابی نگهبان مستقر است. بنابراین احتمال دزدی و سرقت در دوبلکس بیشتر است.
 • محدودیت منطقه ای: خانه های دوبلکس اغلب در مناطق حومه شهر با نرخ مقرون به صرفه در دسترس هستند. از آنجا که آن ها متراژ زیادی دارند، بیشتر در مناطق بیرون شهر ساخته می شوند. بنابراین هم از امکانات شهری دور هستند و هم تهیه دوبلکس در داخل شهر احتیاج به پرداخت هزینه بیشتری دارد.
 • مصرف انرژی بیشتر: برای تزئین خانه های دوبلکس، احتیاج است که مالک به همه جای خانه توجه کند. این به معنای خرید مبلمان، وسایل زینتی و نورپردازی هر قسمت از منزل است. بنابراین، هر چه خانه عظیم تر باشد، احتیاج به روشنایی محیط بیشتر شده و در نتیجه صورتحساب برق نیز افزایش می یاید.

کارکرد دوبلکس غیرمشترک

دوبلکس دو طبقه غیرمشترک توسط یک مالک خریداری می گردد اما دو خانوار می توانند در آن ساکن شوند. به طور کلی، کارکرد این نوع دوبلکس به سه دسته زیر تقسیم می گردد:

 • در یکی زندگی کنید و دیگری را اجاره دهید: در این سناریو، صاحب ملک در یکی از واحدها زندگی می نماید و دیگری را به شخصی در داخل یا خارج از خانواده خود اجاره می دهد. واحد دوم به عنوان یک دارایی برای سرمایه گذاری عمل می نماید و مالک می تواند به وسیله آن درآمد کسب کند.
 • در جای دیگر زندگی کنید و هر دو واحد را اجاره دهید: مالکی که خود خانه دیگری دارد، می تواند خانه دوبلکس بخرد و دو واحد را در حالی که در خانه جداگانه ای زندگی می نماید اجاره دهد. این مورد گزینه خوبی برای مالکی است که خود به منزل دیگری دارد. او در درجه اول به دوبلکس به عنوان یک سرمایه گذاری مناسب می نگرد.
 • در هر دو واحد زندگی کنید: اگرچه کمتر معمول است، اما یک مالک با خانواده ای پرجمعیت ممکن است تصمیم بگیرد که هیچ یک از واحدها را اجاره ندهد و در عوض خود و خانواده اش در آن سکونت داشته باشند. برای خانواده های پرجمعیت و یا آنهایی که فرزندانشان ازدواج می نمایند و در جستجوی خانه هستند، خانه دوبلکس انتخابی عالی است.

سخن آخر

اگر خانه دوبلکس در مکانی مناسب قرار گرفته باشد، قطعاً گزینه مناسبی برای افراد ثروتمند محسوب می گردد. افرادی که به خانه های دوبلکس نگاه می نمایند، اغلب آن ها را با آپارتمان مقایسه می نمایند. مزیت دوبلکس این است که اندازه و ارزش زمین آن بیشتر از یک آپارتمان است. اما به طور کلی در زندگی شهری، دوبلکس معایب بیشتر نسبت به یک آپارتمان دارد. به هر روی، اگر توان اقتصادی بالایی دارید و دوست دارید با خانواده عظیم خود یک خانه زندگی کنید، به دوبلکس فکر کند.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1200

به "معایب خانه دوبلکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معایب خانه دوبلکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید