پیاده روی بهترین راه برای کاهش وزن نیست!

به گزارش مجله جاودان، پژوهشگران در انتها این دوره نشان دادند که به طور متوسط یک و نیم کیلوگرم هم به وزن این دانشجویان اضافه شد. مطالعات قبلی که در این مقاله به آن ها ارجاع داده اند نشان می دهد وزن دانشجویان در سال اول تحصیل معمولاً همین قدر افزایش می یابد.

پیاده روی بهترین راه برای کاهش وزن نیست!

در چند سال اخیر، نظریه ای در میان مردم مطرح شده که روزی ده هزار گام پیاده روی کلید سلامتی و کاهش وزن است. اما مطالعه جدیدی نشان می دهد، روزی ده هزار گام پیاده روی در واقع جلوی افزایش وزن را نمی گیرد و موجب کاهش آن هم نمی گردد.

پژوهشگران بخش علوم ورزشی دانشگاه بریگهام یانگ، با همکاری بخش تغذیه، رژیم شناسی و علوم غذایی این دانشگاه مطالعه ای بر دانشجویان سال اولی انجام دادند تا بفهمند آیا این چندین هزار گام اثری بر کاهش وزن دارد یا نه.

در بخشی از این مطالعه، پژوهشگران از 120 دانشجوی زن خواستند در 6 ماه اول دانشجویی شان در آنالیز آن ها شرکت نمایند و تعداد گام های شان را بشمارند. شرکت نمایندگان به مدت 24 هفته، شش روز هفته و روزی 10 هزار، 12500 یا 15 هزار گام راه رفتند.

محققان علاوه بر شمردن تعداد گام ها میزان کالری دریافتی و وزن این دانشجویان را نیز تحت نظر گرفتند. یافته های این تحقیق در نشریه چاقی منتشر شد. طبق این یافته ها، تعداد گام ها در جلوگیری از افزایش وزن مؤثر نبود، حتی در آن دسته از دانشجویانی که روزی 15 هزار گام راه رفته بودند.

پژوهشگران در انتها این دوره نشان دادند که به طور متوسط یک و نیم کیلوگرم هم به وزن این دانشجویان اضافه شد. مطالعات قبلی که در این مقاله به آن ها ارجاع داده اند نشان می دهد وزن دانشجویان در سال اول تحصیل معمولاً همین قدر افزایش می یابد.

این پژوهشگران نوشته اند: از اینکه میزان افزایش وزن در هیچ یک از گروه هایی که گام های شان را شمرده بودیم کم نشد، تعجب کردیم؛ چون هرچه تعداد گام ها بیشتر بود فعالیت جسمی نیز بیشتر بود و فعالیت جسمی مستلزم صرف انرژی بیشتر است و تعادل انرژی را بر هم می زند.

بروس بِیلی، نویسنده اصلی این پژوهش و استاد علوم ورزشی در دانشگاه بریگهام یانگ، با توجه به یافته ها نتیجه گرفت: صرف ورزش کردن همواره بهترین راه برای کاهش وزن نیست.

او اضافه نمود: شمارش تعداد گام ها ممکن است در افزایش فعالیت جسمی مؤثر باشد، اما این پژوهش نشان داد این کار باعث ثابت نگه داشتن وزن یا جلوگیری از افزایش وزن نمی گردد.

این محققان در عین حال گفته اند افزایش تعداد گام ها در مجموع اثر مثبتی بر الگو های فعالیت جسمی این دانشجویان داشته که ممکن است از راه های دیگری بر سلامت جسمی و روانی آنان اثرگذار باشد.

بِیلی همچنین گفت: بزرگ ترین اثر مثبت پیاده روی این افراد به میزان مشخصی در روز، این بوده که کم تحرکی از زندگی آنان حذف شده است. درست است که پیاده روی بیشتر به خودی خود جلوی افزایش وزن را نمی گیرد، اما همواره برای سلامتی آدم مفید است.

مطالعه های قبلی پیرامون روزی ده هزار گام پیاده روی نیز نشان داده اند که این کار اثری بر وزن ندارد و اغلب ورزش شدید کار سازتر است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 840

به "پیاده روی بهترین راه برای کاهش وزن نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیاده روی بهترین راه برای کاهش وزن نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید