چرا کم کردن وزن سخت است؟

به گزارش مجله جاودان، بیشتر ما در طول زندگی بارها سعی کرده ایم با روش های درست و اصولی وزن کم کنیم ولی پیروز نشده ایم. دلایل زیادی دست به دست هم می دهند تا وزن کم کردن برای بسیاری از ما سخت یا حتی غیرممکن به نظر برسد. اگر کنجکاو هستید که بدانید چرا کم کردن وزن کار سختی است، ادامه این مطلب را خبرنگاران مگ دنبال کنید.

چرا کم کردن وزن سخت است؟

در تبلیغات تجاری بارها این مطلب را دیده یا شنیده اید که کاهش وزن آسان است؛ فقط کافی است این قرص را مصرف کنید، این رژیم غذایی را دنبال کنید یا این وسیله ورزشی را خریداری کنید. همچنین بسکمک از این محصولات و خدمات به عنوان معجزه گر معرفی می شوند. اما نکته قابل توجه این است که هر ساله میلیاردها دلار برای دریافت این محصولات و خدمات هزینه می شود و همچنان میلیون ها نفر هم اضافه وزن دارند.

اگر برای کاهش وزن تلاش کرده باشید، می دانید که هیچ راه میان بُری وجود ندارد. کم کردن وزن یک راه بیشتر ندارد؛ باید کالری مصرفی بیشتر از کالری دریافتی باشد.

شاید آسان به نظر برسد اما رعایت این الگو تا رسیدن به نتیجه، کار راحتی نیست. معین زمان برای ورزش روزانه و انتخاب رژیم غذایی سالم به تنهایی کافی نیست. اتفاقات روزمره به راحتی می توانند روی برنامه و تصمیمات شما اثر بگذارند. شما به هدف مهم تر و انگیزه بیشتری نیاز دارید؛ باید به حفظ سلامتی خودتان پایبند باشید.

برای کم کردن وزن باید راستای طولانی و سخت را طی کنید. برای اینکه این راستا را با پیروزیت پشت سر بگذارید و به مقصدتان برسید، لازم است تغییراتی در زندگی خودتان ایجاد کنید. در بسکمک از مواقع، کاهش وزن به دلیل انتخاب ها و تفکرات غلط خودمان، سخت است. برای پاسخ به این پرسش که چرا نمی توانید در کم کردن وزن پیروز باشید، باید عوامل تأثیرگذار را بررسی کنید. در ادامه مهم ترین این عوامل را بررسی می کنیم.

طرز فکر

اگر تنها هدف شما از ورزش کردن یا داشتن رژیم غذایی، کم کردن وزن باشد، نمی توانید برای مدتی طولانی این برنامه ها را ادامه دهید. هدف خوبی انتخاب کرده اید ولی باید در نظر بگیرید که برای تحمل سختی های پیش رو کافی نیست. زندگی سالم، هدفی است که می تواند انگیزه کافی بدهد.

مثلا اگر درباره اهمیت و تأثیرات مثبت ورزش نگرش صحیحی داشته باشید، هرگز آن را کنار نمی گذارید و حتی بعد از این که وزنتان را کاهش دادید، ورزش را ادامه خواهید داد. از طرفی دیگر کاهش وزن به زمان نیاز دارد و شما با این نگرش صحیح از ورزش کردن خسته نمی شوید.

بهتر است کمی درباره ورزش و نقش آن در زندگی سالم تحقیق کنید؛ انگیزه شما بیشتر می شود.

برنامه ورزشی

کم کردن وزن صحیح بدون تمرینات ورزشی منظم و کافی، تقریبا غیر ممکن است. در کاهش وزن، رژیم غذایی در مرتبه دوم از اهمیت واقع شده است.

البته لازم نیست حتما به باشگاه بروید و ساعت ها تمرینات سنگین را انجام بدهید. یک برنامه تمرینی مناسب که با توجه به شرایط جسمانی و امکانات شما تنظیم شده باشد کافی است. سعی کنید تمریناتی را انتخاب کنید که به آن ها علاقه دارید. مهم تر از برنامه تمرینی، اجرای منظم آن است.

کارشناسان حداقل 150 دقیقه تمرین با شدت متوسط یا 75 دقیقه تمرین هوازی شدید در هفته را توصیه می کنند. البته بهتر است این 75 دقیقه تمرین هوازی شدید در قالب تمرینات حداقل 10 دقیقه ای انجام شود.

رژیم غذایی

برای کم کردن وزن، تغییر رژیم غذایی گرچه کافی نیست اما لازم است. باید غذای ناسالم جای خود را به غذای سالم بدهد و این جایگزینی به برنامه ای همیشگی تبدیل شود. راه حلهای زیر می توانند به شما کمک کنند؛

  • تنظیم برنامه غذایی
  • دقت بیشتر هنگام خرید مواد غذایی
  • آشپزی با حوصله در خانه
  • توجه به میزان کافی و مناسب غذا
  • انتخاب آگاهانه وعده های غذایی

اگر می خواهید همیشه وزن مناسبی داشته باشید، باید به غذاهایی که می خورید بیشتر توجه کنید و تلاش کنید بهترین گزینه ها را انتخاب کنید. رژیم غذایی منظمی که برای کم کردن وزن انتخاب کرده اید روزی به خاتمه می رسد اما تغذیه سالم، انتخابی مقطعی نیست. تا وقتی غذاهای سالم بخورید زندگی سالمی خواهید داشت. بسکمک از افراد با خوردن غذاهای ناسالم، زندگی را از دست دادند، نه فقط سلامت آن را.

البته این تغییر به معنای حذف همه غذاهای دلخواه نیست، بلکه هدف آن تغییر عادات غذایی اشتباه است. آن چیزی که اهمیت زیادی دارد کاهش کالری دریافتی از طریق تغذیه صحیح است.

بر اساس نظر کارشناسان، با تغییر رژیم غذایی می توانید هر روز به میزان 500 واحد کالری دریافتی خود را کاهش دهید و اگر این تغییر با تمرینات منظم ورزشی همراه شود، بهترین و مؤثرترین راه برای کم کردن وزن صحیح است.

سبک زندگی

اگر می خواهید زندگی سالمی داشته باشید، تغییر در سبک زندگی، اجتناب ناپذیر است. البته نه اینکه همه چیز را یک شبه تغییر دهید اما باید برای این تغییرات برنامه ریزی داشته باشید. شاید لازم باشد بعضی از برنامه های روزمره یا نحوه گذراندن اوقات فراغت خود را تغییر دهید.

اگر کمی زودتر از خواب بیدار شوید، می توانید ناهار بهتری آماده کنید و برای ورزش وقت بیشتری داشته باشید. بهتر است هنگامی که کار خاصی برای انجام دادن ندارید، به جای یک جا نشستن و تماشای تلویزیون یا تفریحات کامپیوتری، به پیاده روی بروید.

محیط و اطرافیان

کنترل تغذیه و تنظیم برنامه ای برای زندگی سالم، کاری است که خودتان به تنهایی باید انجام دهید اما نقش اطرافیان و محیط در پیروزیت شما غیر قابل انکار است. شاید وسوسه یکی از اطرافیان برای خوردن یک شیرینی پرچرب یا شرکت در یک مهمانی شما را از هدفتان دور کند. بهتر است با افرادی در ارتباط باشید که داشتن زندگی سالم و سلامتی شما برایشان مهم است و در محیط هایی حاضر شوید که گزینه های سالمی برای انتخاب داشته باشید.

برای نمونه حتما در اطرافیان شما کسانی هستند که به باشگاه می فرایند یا در خانه ورزش می کنند؛ از آن ها برای خرید تجهیزات ورزش در خانه یا انتخاب باشگاه کمک بگیرید. این ارتباط مفیدی خواهد بود. حتی می توانید عضو یکی از کانال های ورزشی در فضای مجازی بشوید.

حتی بعضی از افراد با اعضای خانواده مشکل دارند. اگر همسرتان به سالم زندگی کردن چندان اهمیت نمی دهد، حتما او را تشویق کنید که بیشتر در این باره تحقیق کند. حتی می توانید از مشاورین تغذیه کمک بگیرید. شما به همراهی او برای پیروزیت و داشتن زندگی سالم نیاز دارید.

سلامت روانی

در بعضی از افراد اضافه وزن به دلیل مسائل روحی و روانی به وجود می آید. این دسته از افراد وقتی آرامش خود را از دست می دهند برای مقابله با مسائلی همچون اضطراب و استرس، تغذیه را انتخاب می کنند و معمولا هم به سلامت آن اهمیت نمی دهند. در واقع این افراد با خوردن، از مشکلشان فرار می کنند.

تشخیص پرخوری عصبی و دلایل بروز آن، به این دسته از افراد کمک می کند تا بتوانند تعادل تغذیه ای خود را پیدا کنند. اگر شما هم این مشکل را دارید، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید و این مانع بزرگ را از سر راهتان بردارید.

هدف گذاری

اگر هدفی غیر ممکن و غیر منطقی را انتخاب کنید، شکست شما قطعی است. بعد از شکست های پی درپی هم انگیزه خودتان را به کلی از دست می دهید.

بسکمک از افرادی که برنامه کاهش وزن خود را کنار می گذارند، مرتکب این اشتباه می شوند و هدفی را انتخاب می کنند که با شرایط آن ها سازگاری ندارد. افراد عادت های غذایی، میزان تحرک، ژنتیک و متابولیسم (سوخت و ساز) متفاوتی دارند و باید هدفی متناسب با این ویژگی های فردی را انتخاب کنند.

کم کردن وزن مانند قهرمانی در یک رقابت ورزشی، هدفی بلندمدت است. باید هدف های روزانه، هفتگی و کوتاه مدت را در نظر بگیرید تا برای ادامه راه انگیزه کافی داشته باشید. اهدافی را انتخاب کنید که می دانید رسیدن به آن ها برایتان امکان پذیر است. در این صورت پیروزیت شما حتمی است. برای نمونه اجرای کامل و پیروز یک تمرین هوازی، هدف هفتگی مناسبی است.

از قلم نیاندازید که برای رسیدن به یک هدف بزرگ، باید رسیدن به اهداف کوچک را پشت سر بگذارید.

انعطاف پذیری

مطالب زیادی درباره تغییر سبک زندگی می شنوید و تصمیماتی هم می گیرید اما در زندگی روزمره اتفاقات ناخواسته ای رخ می دهند که روی برنامه ریزی های شما تأثیر می گذارند. طول کشیدن فعالیت شغلی یا ترافیک می تواند شما را از شرکت در باشگاه محروم کند. این شرایط را چگونه مدیریت می کنید؟

بیشتر افراد در این شرایط به راحتی تمرین را کنار می گذارند و آمادگی لازم برای این شرایط را ندارند. اما راه حل صحیح، انعطاف پذیر بودن است. در هر شرایطی می توانید ورزش کنید. برای نمونه اگر در ماشین یک جفت کفش ورزشی داشته باشید، در روزهایی که باشگاه را از دست داده اید می توانید قبل از رفتن به خانه، پیاده روی کنید. یا می توانید هنگامی که در ترافیک گیر کرده اید، داخل ماشین یک میان وعده مناسب دریافت کنید. با این ترفند می توانید تمرین خود را دیرتر شروع کنید.

ضرب المثل کاچی به از هیچی درباره ورزش هم صدق می کند. یک تمرین کوتاه بهتر از تمرین نکردن است.

واقع بینی در کم کردن وزن و غلبه بر ترس از شکست

نگاه واقع بینانه به توانایی ها و شرایط پیرامون، جایگزین مناسبی برای کمال گرایی افراطی است. هیچ فردی نمی تواند همه جنبه های زندگی خودش را مدیریت کند. اگر دائما کمال گرا باشیم، به نتیجه ای جز ناامیدی و شکست نمی رسیم.

همه روزها مثل هم نیستند. در روزهای خوب غذای سالم و کافی می خورید و به اندازه تمرین می کنید و در روزهای بد دیر بیدار می شوید، نظم وعده های غذایی شما به هم می خورد و تمرین را از دست می دهید. شاید در یک مهمانی جشن تولد مجبور شوید کیک بیشتری بخورید یا نتوانید پیشنهاد دوستتان برای خوردن پیتزا را رد کنید.

باید بر ترستان از شکست غلبه کنید و به یاد داشته باشید که اشتباهات ناخواسته باعث شکست نمی شود.

هرگز تسلیم نشوید و به تلاشتان ادامه دهید. افرادی که به شکلی صحیح و در حد توانشان برای رسیدن به هدفی تلاش کرده اند، نه تنها به هدفشان رسیده اند، بلکه الگوی دیگران هم شده اند.

منبع: Verywell Fit

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1501

به "چرا کم کردن وزن سخت است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کم کردن وزن سخت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید