چرا کی روش، بوکسور به تیم ملی آورد؟

به گزارش مجله جاودان، بهمن سال 1396 بود که حسین اوجاقى سرمربى وقت تیم ملى ووشو کشورمان به درخواست کارلوس کی روش در مقطعى چهار ماهه به عنوان دستیار در تیم ملی فوتبال ایران پیش از جام جهانى روسیه مشغول به کار شد. کارشناسان حضور او را به جهت تقویت روحیه مبارزه طلبی بازیکنان تفسیر کردند. البته پیوستن اوجاقی به کادرفنی تیم ملی فوتبال، در آن موقع تعجب خیلی ها را به همراه داشت ولی بعدها که عملکرد بازیکنان در جام جهانی 2018 فوتبال مقابل سه تیم قدرتمند اسپانیا، پرتغال و مراکش و کسب 4 امتیاز ارزشمند را دیدیم، به تصمیمات کی روش پی بردیم که چرا مربی همواره پیروز ووشو را به کادر فنی اش اضافه نمود.

چرا کی روش، بوکسور به تیم ملی آورد؟

قهرمان ووشو جهان، دارنده مدال طلای بازی های آسیایی 2002 بوسان و سرمربی تیم قهرمان 2019 جهان در چین، اینهای گوشه ای از افتخارات بی شمار حسین اوجاقی است. این انتخاب کی روش اتفاقى نادر در فوتبال ایران محسوب مى شد. فرصتی دست داد با حسین اوجاقی در مورد این دوره گفت و گویی داشته باشیم.

چطور شد در کادر مربیان تیم ملی فوتبال قبل از حضور در جام جهانی 2018 روسیه درآمدید؟

از چند مربی رزمی دعوت شده بود تا کی روش با آنها صحبت کند و از آنها برنامه بخواهد. بعدها از آرین قاسمی مترجم او شنیدم کی روش حتی به سر وقت حاضر شدنم در آن جلسه اول، طرز لباس پوشیدن و هم نسبت به رفتار من واکاوی و ارزیابی هایى داشته است.

علت این انتخاب چه بود؟

بازیکنان تیم ملى فوتبال برای حضور در جام جهانی آماده می شدند و کارلوس کی روش سعی داشت جهت مبارزه با تیم های پرقدرت جهان تیم ملى فوتبال را جهت تقویت روحیه جنگندگى آماده کند.

چه مراحلى را در این انتخاب طى کردید؟

این انتخاب طى چهار مرحله به طول انجامید، کی روش ابتدا از من روزمه خواست و در مرحله دوم به صورت آزمایشی با خود او و دستیارانش خارجی اش کار کردم و در مرحله سوم یک تیم را در اختیارم قرار داد تا با آنها تمرین کنم و نتیجه تمرینات را ببیند که پس از رضایت کادر فنى، در مرحله چهارم وارد تیم اصلى شدم و تمرینات آغاز شد.

چه مدت با ملى پوشان به تمرین پرداختید؟

بعد از چند مدت و انجام مراحل گوناگون به اردوی تیم ملی فوتبال آمدم تا بازیکنان اعزامی به جام جهانی فوتبال روسیه تمرینات را انجام بدهیم. چهار ماه در کنار کادر فنی تیم ملی فوتبال برای بالا بردن روحیه بازیکنان کار کردیم.

کار کردن با فوتبالیست ها سخت نبود؟

در روزهاى آغازین تمرینات، خیلى از ملى پوشان از تمرینات رزمى ترس داشتند اما پس از گذشت زمان، بسیار نترس و جسورانه تمرین مى کردند و من از کار کردن با آنان لذت مى بردم.

نظر کی روش در مورد شما چه بود؟

در خاتمه آن دوره چهار ماهه یک جلسه ای با حضور تمامی اعضای تیم ملی فوتبال برگزار گردید و کارلوس کی روش یک لوح تقدیر و پیراهن تیم ملی فوتبال را با امضای تمامی اعضای تیم ملی فوتبال به من اهدا کرد.در آن جلسه کی روش در جمع ملی پوشان فوتبال، گفت؛ کسی امروز در کنار ماست که خود سرمربى یک تیم ملى است. در دورانى که بازیکن بود همواره قهرمان بود. در دوران مربیگری هم بهترین عملکرد را داشته و تیمش امروز قهرمان جهان است.

کى روش در این جلسه به بیان خاطره اى از خود پرداخت و گفت؛ وقتی که نوجوان بودم همواره آرزو مى کردم یک دوچرخه داشته باشم به همین منظور سخت کار کردم و با پول هاى پس اندازم بالاخره یک دوچرخه خریدم. آنقدر عاشق این دوچرخه بودم که حتى شب ها نیز آن را در اتاق خوابم قرار مى دادم و مقابل چشمانم بود و صبح ها هم با دیدن آن بیدار مى شدم. بعد از مدتی دوچرخه ام را سارقیدند و برای اینکه بتوانم سارق دوچرخه ام را پیدا کنم و او را کتک بزنم به کلاس بوکس رفتم و این ورزش را یاد گرفتم. آنجا فهمیدم خیلی خوب ضربه می زنم ولی نمی توانم خوب دفاع کنم و این روحیه تهاجمى تا به امروز همراه من است.

من هم به ملی پوشان گفتم ما هر کدام به هر طریقی یک دوچرخه سارقیده شده در زندگى خودمان داریم که می خواهیم آن را پس بگیریم و براى آن مى جنگیم و برای رسیدن به این هدف تا پای جان برای آن مبارزه می کنیم. شما هم حالا آماده هستید تا به مصاف تیم های مقابل بروید.

شما خود در تیم ملى ووشو سرمربى هستید، از اینکه در فوتبال دستیار یک سرمربى بودید چه حسى داشتید؟

من در تیم ملی ووشو سرمربی بودم ولی در فوتبال زیر نظر سرمربی تیم ملی فوتبال ایران کار مى کردم و جزئی از این کادر فنی بودم. برای کار کردن در آنجا حضور داشتم و تمام تلاشم این بود که پروتکل ها را رعایت کنم چرا که در این تیم نقش من دستیار بود و تبعیت از سرمربى را یک وظیفه مى دانستم.

هدف کى روش از کار رزمى در فوتبال چه بود؟

کی روش می خواست بازیکنانش نترس باشند و مثل یک سرباز در میدان جنگ از ضربات حریفان نترسند. به نظرم او یک مربى کاربلد و تمام عیار است و بشدت ایرانى ها را دوست داشت.

سیستم کى روش بر پایه نظم راسخ بود. چقدر زمان برد تا خود را با او وقف دهید؟

کی روش نظم را در فوتبال جاری کرد و توقع از فوتبال بالا رفت. او بسیار سخت گیر بود و من نیز با سیستم بسیار منظمى تحت ریاست مهدی علی نژاد 13 سال کار نموده بودم و به راحتی در آن سیستم جای گرفتم. باید بگویم سیستم ما هم در ووشو بر پایه نظم راسخ است.

در این مدت کى روش را چگونه دیدید؟

کی روش در کنار استاد و شاگردى با تمامی بازیکنان دوست و رفیق بود و همین موضوع باعث شده بود همه شاگردانش با تلاش و تلاش دستوراتش را در زمین پیاده نمایند.

مرکز PEC همان جایی بود که کی روش برای ارتقای فرایند آماده سازی تیم ملی از آن استفاده می کرد و بهترین تجهیزات آن در حد عظیم ترین باشگاه های اروپایی است. او در اولین روز، این مرکز را به من نشان داد و بازدیدی به همراه او از این کمپ داشتم. کی روش می گفت؛ این مکان یکى از مدرن ترین مراکز فوتبال جهانست و تیم ملی آلمان زمانی که به ایران بیاید در این مرکز تمرین می نماید و قطعا رضایت کامل خواهد داشت. به نظرم این مرکز آبروى فوتبال ایران است. به طور مثال در آموزشگاه ملی ووشو کشورمان با تیم های زیادی هم چون فرانسه، کرواسی، چین و ... اردوی مشترک داشتیم، حال اگر ما هم این مرکز را نداشتیم چه اتفاقی رخ می داد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1517

به "چرا کی روش، بوکسور به تیم ملی آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کی روش، بوکسور به تیم ملی آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید