گردشگری سرخه؛ از بازسازی تمام بناها تا افزایش آثار ملی

به گزارش مجله جاودان، مرمت و بازسازی تمام آثار تاریخی ملی سرخه و افزایش این آثار در فهرست کشوری در حالی مطرح می گردد که بسیاری از شهرستان های استان سمنان شاهد شرایط خوبی در آثار کهن تاریخی نیستند.

گردشگری سرخه؛ از بازسازی تمام بناها تا افزایش آثار ملی

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، توجه به بخش گردشگری و آثار تاریخی یکی از محورهای توسعه استان سمنان عنوان شده و مدت ها روی این محور، برنامه و طرح و وعده داده می شود.

استان سمنان دارای توانمندی های گردشگری و میراث فرهنگی غنی است که باید از آن به بهترین شکل ممکن بهره برد؛ این روزها مرمت و بازسازی تمام آثار تاریخی ملی سرخه و افزایش این آثار در فهرست کشوری خبر خوبی است که شنیده می شود.

اما این کوشش ها برای شهرستان سرخه در حالی مطرح می شود که بسیاری از شهرستان های استان سمنان شاهد شرایط خوبی در آثار کهن تاریخی نیستند.

  • مرمت و بازسازی تمام آثار ملی سرخه

بهمن اخلاقی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخه، استان سمنان در تشریح جاذبه های گردشگری سرخه اظهار کرد: جاذبه ها و میراث فرهنگی در شهرستان سرخه بسیار زیاد است.

وی ادامه داد: برای احیای بناها و بافت های تاریخی سرخه اقدامات خوب عمرانی طی سال های گذشته در شهرستان سرخه اجرا شده است.

  • خیلی از پروژه های عمرانی در استان سمنان بدون مطالعه اولیه کلنگ زنی شده اند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخه تأکید کرد: از سال 92 که این اداره در شهرستان مستقر شده است، همه بناهای تاریخی در فهرست ثبت شده به عنوان میراث ملی که در شهرستان وجود داشته است، را مرمت و بازسازی نموده ایم.

اخلاقی گفت: بنایی در سرخه وجود ندارد که با وجود ثبت در فهرست آثار ملی، مرمت نشده باشد.

وی با اشاره به اینکه 22 اثر تاریخی و معنوی سرخه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، توضیح داد: سال جاری کوشش مضاعفی در بحث ثبت آثار ملی داشتیم.

  • افزایش تعداد آثار ملی سرخه به 40 اثر

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخه با بیان اینکه هفت اثر جدید میراثی و معنوی سرخه را به ثبت ملی رساندیم، اضافه نمود: 10 مورد دیگر را تا سرانجام سال 98 به ثبت ملی خواهیم رساند و درمجموع 40 اثر از شهرستان سرخه در ثبت ملی قرار می گیرند.

اخلاقی با تأکید بر اینکه هزینه های مرمت آثار و بناهای تاریخی در سرخه توسط بخش خصوصی تأمین می شود، توضیح داد: ما خودمان وارد نمی شویم و بر اساس قوانین، مرمت ها را به بخش خصوصی واگذار می کنیم و بخش محدودی که از توان این بخش برنیاید، را ما انجام می دهیم.

وی با اشاره به اینکه 99 درصد پروژه های مرمت و بازسازی بناهای تاریخی به وسیله بخش خصوصی انجام می شود، اضافه نمود: این طرح ها به مناقصه گذاشته می شود و هر کس که برنده شود، این کار را انجام می دهد.

  • شناسایی 35 قلعه و تپه تاریخی در جنوب سرخه

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخه با بیان اینکه شناسنامه و تاریخ میراثی شهرستان سرخه کاملاً تعیین است، توضیح داد: از سال 93 توسط پژوهشکده باستان شناسی کل کشور در تهران فعالیت هایی انجام شد و با سازمان های بین المللی در ارتباط هستند و طرح آنالیز و شناسایی جنوب شهرستان را انجام دادند.

وی ادامه داد: همه اقامتگاه هایی که از قدیم در شهرها و روستاها وجود داشته است و قلعه ها و محوطه های باستانی را به صورت میدانی و پیمایشی مورد مطالعه قرار دادند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخه با تأکید بر اینکه 35 قلعه و تپه تاریخی در این راستا در جنوب شهرستان سرخه مورد شناسایی قرار گرفته است، اضافه نمود: قدمت سه تا چهار تپه تاریخی جنوب سرخه به دوران پاره سنگی و 60 هزار سال قبل برمی شود.

اخلاقی با اشاره به اینکه الآن دیگر اثری از این تپه ها نیست، توضیح داد: آثار و شواهد روی زمین مثل ابزار سنگی را در این تپه ها پیدا کردند و مورد مطالعه قرار دادند و طرحش در اداره ما موجود است و در مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی هم این مطالعات، آنالیز ها و شناسایی ها وجود دارد.

وی با بیان اینکه شهرهای قدیمی از بین رفته است و دیگر وجود هم ندارد، اضافه نمود: یک شهر تاریخی در جنوب شهر پیدا کردیم؛ ولی شواهد، آثار و بقایای انسانی آن روی زمین وجود دارد؛ چون به شکل خرده سنگ است و تنها متخصصان می توانند آن را مورد مطالعه قرار دهند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخه با بیان اینکه طرح ایجاد منطقه نمونه گردشگری آبگرم از سمت افتر یکی از مصوبات سفر رئیس جمهوری در سرخه است، اضافه نمود: این طرح به مناقصه گذاشته شده و مشاور برای این طرح در حال انتخاب است.

  • وجود خیل پروژه های نیمه کاره

امیدعلی صادقی، کارشناس میراث فرهنگی در سمنان نیز با بیان اینکه 20 سال پیش کاشان در بحث گردشگری در این حد که الآن شناخته شده است نبود، اضافه نمود: اقداماتی شد که الآن شهر کاشان 30 تا 40 درصد مسافران استان اصفهان را به خودش جذب می نماید و نشان دهنده ایجاد عزمی جدی در حوزه گردشگری کاشان است.

وی با تأکید بر اینکه خیلی از پروژه ها در استان سمنان با وجود کلنگ زنی نیمه کاره مانده اند، توضیح داد: چون مطالعات زیربنایی روی این پروژه ها به طور دقیق انجام نشده است، شاهد نیمه کاره ماندن آنها هستیم.

این کارشناس میراث فرهنگی در سمنان اضافه نمود: در خصوص ایجاد مجموعه گردشگری در سمنان باید ابعاد مختلف آن از قبیل تعداد اتاق ها و درمجموع نیازهایش تعیین شود تا طراحی عاقلانه ای صورت گیرد.

صادقی با اشاره به اینکه خیلی از پروژه های عمرانی در استان سمنان بدون مطالعه اولیه کلنگ زنی شده اند، اضافه نمود: این پروژه ها الآن نیمه کاره رها شده و در جریان تکمیل به مشکل برخورد نموده اند.

وی با بیان اینکه باید زیرساخت ها در استان سمنان ایجاد شود، اظهار کرد: گذری بودن سمنان برای مسافران در راستا زیارتی حرم امام رضا (ع) باید فرصت و این مشکل در حوزه گردشگری استان رفع شود و شاهد اقامت طولانی مسافران و گردشگران در استان باشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 533

به "گردشگری سرخه؛ از بازسازی تمام بناها تا افزایش آثار ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری سرخه؛ از بازسازی تمام بناها تا افزایش آثار ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید