3 روش ساده برای حذف فایل های قدیمی در ویندوز 11

به گزارش مجله جاودان، این مطلب به شما یاری می نماید تا فضای ذخیره سازی کامپیوتر مبتنی بر ویندوز 11 خود را با حذف فایل های قدیمی و اضافه آزاد کنید. ویندوز 11 روش های مختلفی برای یافتن این فایل های حجیم ارائه می دهد و ما در این راهنما به شما نحوه استفاده از آن ها را آموزش خواهیم داد.

3 روش ساده برای حذف فایل های قدیمی در ویندوز 11

استفاده از قابلیت Storage Sense

Storage Sense یک ویژگی داخلی در ویندوز 11 است که به حذف اتوماتیک فایل های قدیمی یاری می نماید. شما می توانید تنظیمات مختلفی را برای این ویژگی اعمال کنید تا فقط فایل هایی را که معیارهای خاصی را دارند حذف کند. بعلاوه می توانید این قابلیت را به صورت دستی اجرا کنید یا آن را برای اجرا در زمان های معین تنظیم نمایید.

برای پیکربندی این ویژگی، برنامه تنظیمات (Settings) را با فشار دادن کلیدهای ترکیبی Windows+i باز کنید. از منوی سمت چپ، گزینه سیستم را انتخاب کنید. در پنل سمت راست، ذخیره سازی (Storage) را انتخاب کنید.

در بخش مدیریت ذخیره سازی (Storage Management)، گزینه کنار Storage Sense را روشن نموده و سپس روی Storage Sense کلیک کنید.

حال می توانید رفتار Storage Sense را تنظیم نمایید. در قسمت بالای صفحه، گزینه موجود در بخش پاکسازی فایل های موقت (Cleanup of Temporary Files) را فعال کنید تا فایل های موقت به صورت اتوماتیک حذف شوند. گزینه پاکسازی اتوماتیک محتوای کاربر (Automatic User Content Cleanup) را روشن کنید. سپس تنظیمات مختلف را به توضیح زیر پیکربندی کنید:

  • اجرای Storage Sense: زمان اجرای اتوماتیک این قابلیت را انتخاب کنید. گزینه های موجود شامل روزانه (Every Day)، هفتگی (Every Week)، ماهانه (Every Month) و در زمان کمبود فضای ذخیره سازی (During Low Free Disk Space) است.
  • حذف فایل ها از سطل بازیافت پس از گذشت زمان: دوره زمانی نگه داری فایل ها در سطل بازیافت را معین کنید. گزینه های موجود شامل هرگز، 1 روز، 14 روز، 30 روز و 60 روز است.
  • حذف فایل ها از پوشه دانلودها پس از عدم دسترسی به مدت معین: دوره زمانی عدم دسترسی به فایل ها در پوشه دانلودها را قبل از حذف آن ها معین کنید. گزینه های موجود شامل هرگز، 1 روز، 14 روز، 30 روز و 60 روز است.

برای اجرای این معینه، کافی است روی گزینه Run Storage Sense Now کلیک کنید.

استفاده از PC Manager برای حذف فایل های قدیمی ویندوز 11

برنامه PC Manager یک ابزار داخلی در ویندوز 11 است که به شما امکان می دهد فضای ذخیره سازی خود را تجزیه و تحلیل کنید و فایل های دانلود شده، فایل های حجیم و فایل های تکراری را حذف نمایید. این برنامه دارای فیلترهای متنوعی است که به شما یاری می نماید به سرعت فایل های موردنظر خود را برای حذف پیدا کنید.

برای استفاده از این برنامه، جستجوی ویندوز را باز کنید، PC Manager را تایپ نموده و برنامه را از نتایج جستجو انتخاب نمایید. پس از باز شدن برنامه، از نوار کناری سمت چپ گزینه ذخیره سازی (Storage) را انتخاب کنید. در بخش سمت راست، در قسمت پاکسازی فایل ها (Files Cleanup) گزینه های مختلفی را مشاهده خواهید کرد.

اولین گزینه فایل های دانلود شده (Downloaded Files) است که به شما امکان می دهد فایل هایی را که با مرورگرهای وب نصب شده دانلود نموده اید، حذف کنید. روی این گزینه کلیک کنید تا پنجره ای حاوی فهرست دانلودهای اخیر شما باز گردد. شما می توانید این فایل ها را بر اساس نوع آن ها با استفاده از تب های بالا مرتب سازی کنید.

سپس، فایل هایی را که می خواهید حذف کنید، انتخاب نمایید. در پایین صفحه، میزان فضای ذخیره سازی که پس از حذف این فایل ها آزاد می گردد را مشاهده خواهید کرد. برای حذف فایل ها، روی حذف دائمی (Permanently Delete) کلیک کنید.

دومین گزینه در PC Manager، فایل های حجیم (Large Files) است. همانطور که از نامش پیداست، این گزینه به شما امکان می دهد فایل های حجیم را پیدا نموده و حذف کنید. شما می توانید در این بخش، میزان فایل را معین کنید تا برنامه فقط فایل هایی را پیدا کند که از آن میزان بزرگ تر هستند.

روی این گزینه کلیک نموده و از منوی کشویی Size، میزان موردنظر خود را برای فایل ها انتخاب نمایید.

هنگامی که فهرست فایل ها را مشاهده کردید، فایل هایی را که می خواهید حذف کنید انتخاب نموده و روی حذف دائمی (Permanently Delete) کلیک کنید.

یکی دیگر از گزینه های مفید، فایل های تکراری (Duplicate Files) است. این گزینه فایل های تکراری موجود در فضای ذخیره سازی شما را پیدا نموده و به شما یاری می نماید تا همه آن ها را به طور همزمان حذف کنید. با کلیک روی این گزینه، به برنامه اجازه دهید تا فایل های تکراری را پیدا کند، سپس فایل های موردنظر برای حذف را انتخاب نموده و روی حذف دائمی (Permanently Delete) کلیک کنید.

به همین سادگی، با استفاده از PC Manager می توانید فایل های قدیمی ویندوز 11 را حذف کنید.

استفاده از Command Prompt

اگر به استفاده از Command Prompt علاقه مند هستید، می توانید از دستور ForFiles برای یافتن و حذف اتوماتیک فایل هایی که در پوشه های منتخب، قدیمی تر از تعداد روزهای معین شده هستند، استفاده کنید. شما می توانید این دستور را هر بار که می خواهید فضای ذخیره سازی خود را پاکسازی کنید، اجرا نمایید.

برای استفاده از این روش، جستجوی ویندوز را باز کنید، عبارت Command Prompt را جستجو نموده و گزینه Run as Administrator (اجرا به عنوان مدیر) را انتخاب کنید.

در پنجره تأیید کنترل حساب کاربری (User Account Control)، روی دکمه بله (Yes) کلیک کنید. در Command Prompt، دستور زیر را تایپ کنید. عبارت FolderPath را با مسیر کامل پوشه ای که می خواهید فایل های آن حذف شوند، جایگزین نمایید. عدد 60 را با تعداد روزهایی که یک فایل باید روی سیستم شما وجود داشته باشد تا حذف گردد، جایگزین کنید. (مطمئن شوید علامت - (منفی) قبل از تعداد روز را حفظ نموده اید.)

در ادامه توضیحی در خصوص هر پارامتر را عنوان نموده ایم:

  • ForFiles: این دستور، فایل ها را با استفاده از معیارهای معین شده بازیابی می نماید.
  • p: این پارامتر به دستور می گوید که فایل ها را در پوشه معین شده جستجو کند.
  • FolderPath: این مسیر کامل پوشه ای است که می خواهید فایل های آن حذف شوند.
  • s: این پارامتر تضمین می نماید که فایل های داخل زیرشاخه های پوشه معین شده نیز حذف شوند.
  • d: این پارامتر فیلتر تاریخ را با تعداد روزها تنظیم می نماید.
  • c: این پارامتر دستوری را که در کنار آن قرار گرفته است، اجرا می نماید.

توجه داشته باشید که Command Prompt فایل های شما را به صورت اتوماتیک حذف می نماید، به این معنی که هیچ تأییدی از شما درخواست نخواهد کرد.

اگر می خواهید چندین بار از این دستور استفاده کنید، به جای تایپ کردن هر باره، آن را به یک Batch Script تبدیل کنید. به این ترتیب، تنها با اجرای یک فایل، دستور اجرا شده و فایل های معین شده حذف می شوند.

برای انجام این کار، برنامه Notepad را باز کنید، دستور ForFiles خود را کپی و جایگذاری نموده و گزینه File > Save As فایل > ذخیره به عنوان را انتخاب نمایید. روی منوی کشویی Save as Type کلیک نموده و همه فایل ها (All Files) را انتخاب کنید. فیلد نام فایل (File Name) را انتخاب کنید، نامی برای اسکریپت خود تایپ کنید، عبارت .bat را به انتهای نام اضافه نموده و روی ذخیره (Save) کلیک کنید.

هنگامی که می خواهید دستور خود را اجرا کنید، روی Batch Script خود کلیک راست نموده و Run as Administrator (اجرا به عنوان مدیر) را انتخاب کنید.

در این مطلب سه راهکاری ساده را برای حذف فایل های قدیمی ویندوز 11 معرفی کردیم که می توانید از هر سه استفاده کنید. اگر هم به طور اشتباهی فایل هایی را از ویندوز پاک کردید، روش های برای ریکاوری فایل های حذف شده ویندوز وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. در نهایت هم باید بگوییم که برای خرید لپ تاپ، کافی است به فروشگاه خبرنگاران سر بزنید و از بین گزینه های متنوعی مدل موردنظر خود را پیدا کنید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 خرداد 1403 بروزرسانی: 20 خرداد 1403 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2331

به "3 روش ساده برای حذف فایل های قدیمی در ویندوز 11" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 روش ساده برای حذف فایل های قدیمی در ویندوز 11"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید