9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید

به گزارش مجله جاودان، با افزایش سن، پلک ها حالت افتاده پیدا می کنند و بافت های اطراف چشم به طور طبیعی شل می شوند؛ اما این یک پروسه تدریجی است نه ناگهانی. اگر یکی از پلک هایتان ناگهان افتاد باید به اورژانس مراجعه کنید.

9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید

به گزارش گروه رسانه های مجله جاودان، با افزایش سن، پلک ها حالت افتاده پیدا می نمایند و بافت های اطراف چشم به طور طبیعی شل می شوند؛ اما این یک پروسه تدریجی است نه ناگهانی. اگر یکی از پلک هایتان ناگهان افتاد باید به اورژانس مراجعه کنید چون می تواند علامت سکته مغزی، یک بیماری عضلانی و یا یک مشکل عصبی باشد.

بیشتر ما، به راحتی، چشم هایمان را نادیده می گیریم در حالی که چشم های ما کمکمان می نمایند دنیا را ببینیم. اما زمانی که یکی از چشم ها یا هر دو چشم به دردسر می افتند، تمام توجه ما را به خود معطوف می نمایند. از کجا باید بدانیم کدام مشکل چشم مسئله مهمی نیست و کدام مشکل را باید جدی بگیریم؟

چشم درد

چشم درد واضح ترین علامت مشکل چشمی است که نباید آن را دست کم بگیرید. اگر مشغول کارهای عادی تان هستید و چشمتان ناگهان دردناک می شود باید به آن توجه کنید . اگر چشم درد ناگهان شروع شود، شدید باشد و بیش از یکی دو دقیقه طول بکشد باید هر چه زودتر به متخصص چشم مراجعه کنید.درد یکی از راه هایی است که چشمتان به شما هشدار می دهد دچار عفونت یا التهابی شده است؛ اما حتی اگر می توانید درد چشمتان را به یک آسیب مرتبط بدانید باز هم باید جهت بررسی به پزشک مراجعه کنید. خود فرد معمولاً نمی تواند میزان آسیب وارد به چشمش را ارزیابی کند و همیشه این خود ِ آسیب نیست که چشم را به دردسر می اندازد بلکه التهاب، خونریزی و عفونت ناشی از آسیب می تواند مسئله جدی تری باشد .

مردمک های چشم همیشه، چه در روشنایی و چه در تاریکی، باید با هم متقارن باشند. اگر یکی از مردمک هایتان ناگهان بزرگ تر از آن دیگری شد باید به اورژانس مراجعه کنید چون می تواند علامت آنوریسم یا یک مشکل مغزی دیگر باشد

تاری دید

شایع ترین علت تاری دید، کافی نبودن مایع روان نماینده در کره چشم است. به این عارضه خشکی چشم گفته می شود و می تواند نتیجه مصرف برخی از داروها مانند آنتی هیستامین ها و یا ناشی از عوامل محیطی مانند باد یا دود و یا حتی استفاده از لنزهای تماسی به مدت طولانی باشد .

زنان باردار نیز معمولاً دچار خشکی چشم می شوند که علت آن تغییرات هورمونی است که بر کیفیت تولید اشک در چشم ها اثر می گذارد. همیشه هرگونه تغییر در بینایی حین بارداری را به پزشکتان اطلاع دهید زیرا می تواند نشان دهنده دیابت بارداری یا فشارخون بالا باشد. اما اگر باردار نیستید، می توانید با استفاده از اشک مصنوعی مشکل خود را برطرف کنید. اگر اشک مصنوعی کمکی به شما نکرد، به متخصص چشم مراجعه کنید .

شاید هم تاری دیدتان به این علت باشد که نیاز به استفاده از عینک طبی دارید؛ اما به هر حال باید احتمال بیماری های چشم را نیز بررسی کنید . اگر تاری دیدتان ناگهانی شروع شد یا در عرض چند دقیقه یا چند ساعت دچار افت شدید در بینایی شدید باید به اورژانس مراجعه کنید، چون ممکن است این حالت ها به مسائل جدی مانند التهاب عصب بینایی یا فشارخون بسیار بالا در اطراف مغز و نخاع مربوط باشند که می توانند مسائل بینایی ایجاد نمایند .

احساس سوزش یا زبری در چشم

کمبود خواب، دود در اطراف، آلرژی ها و یا خشکی چشم می تواند گاهی باعث احساس سوزش یا زبری در چشم ها شود. اشک مصنوعی می تواند این احساس را تسکین بدهد؛ اما اگر شک دارید شیء خارجی در چشمتان رفته و باعث تحریک شده به پزشک مراجعه کنید .

گاهی غدد چربی پای مژه ها مسدود می شوند و گاهی مایت ها در این احساس ناخوشایند نقش دارند. مایت ها این موجودات میکروسکوپی در اطراف فولیکول های مژه زندگی می نمایند و از سلول های مرده پوست و چربی های تجمع یافته تغذیه می نمایند. هر چند مایت ها طبیعی اند و معمولاً مسئله ای ایجاد نمی نمایند اما اگر زیاد شوند گاهی می توانند مسائلی برای چشم ایجاد نمایند. یک راه حل مفید خانگی این است که تکه پارچه تمیزی را به آب داغ آغشته کرده، بچلانید و پنج دقیقه روی پلکتان نگه دارید (با چشم بسته) تا غدد چربی مسدود شده باز شوند .

اگر تردید دارید مایت ها علت سوزش چشم هایتان هستند می توانید با فوم پاک نماینده حاوی عصاره درخت چای پلکتان را ماساژ بدهید و سپس به آرامی بشویید. همیشه قبل از استفاده از هر گیاهی اول آن را تست کنید که مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید. راه حلهای گفته شده را هر روز به مدت چند هفته انجام دهید تا نتیجه بگیرید. اگر بعد از چند هفته احساس سوزش و زبری در چشمتان همچنان ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.سوزش چشم می تواند نوعی آفتاب سوختگی در نتیجه قرار دریافت در معرض اشعه ماوراءبنفش خورشید و یا منابع نوری مصنوعی مانند لامپ های برنزه باشد. از دیگر دلایل سوزش چشم ها می تواند برف کوری یا فوتوکراتیت باشد که باعث آسیب دیدن چشم هایتان می شود .

قرمزی چشم

محرک هایی که در بالا گفتیم باعث خشکی و سوزش چشم می شوند می توانند باعث قرمزی چشم نیز بشوند؛ زیرا رگ های خونی چشم را گشاد و قابل رویت تر می نمایند. اگر چشم هایتان قرمز شده اند اما احساس بدی ندارید و بینایی تان مانند معمول است می توانید با اشک مصنوعی قرمزی را کاهش دهید .

قرمزی چشم زمانی چشمگیرتر به نظر می رسد که یکی از رگ های ریز خونی در چشم پاره شود و لکه خون در چشم ایجاد کند. این علامت، هشداردهنده به نظر می رسد؛ اما جای نگرانی ندارد چون صرفاً شبیه کبودی است. اما اگر قرمزی چشم با درد، سوزش، تارید دید، ترشح و یا هرگونه علامت جدید دیگر همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنید چون احتمال ورم ملتحمه یا چشم صورتی مطرح است .

دوبینی

اگر دوبینی تان با بستن یکی از چشم ها برطرف شود می تواند نتیجه یک مشکل نورولوژیکی باشد و باید به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید. اگر بستن یکی از چشم ها مشکل دوبینی تان را برطرف نکرد احتمالاً نتیجه خشکی چشم یا آب مروارید است و باید به پزشک مراجعه کنید و نیازی به اقدام اورژانسی نیست .

افتادگی پلک

با افزایش سن، پلک ها حالت افتاده پیدا می نمایند و بافت های اطراف چشم به طور طبیعی شل می شوند اما این یک پروسه تدریجی است نه ناگهانی . اگر یکی از پلک هایتان ناگهان افتاد باید به اورژانس مراجعه کنید چون می تواند علامت سکته مغزی، یک بیماری عضلانی و یا یک مشکل عصبی باشد.

بزرگ شدن یکی از مردمک ها

حتماً می دانید که وقتی محیطتان روشن است مردمک چشم ها جمع می شوند و وقتی نور کم است مردمک ها گشاد می شوند. مردمک های چشم همیشه، چه در روشنایی و چه در تاریکی، باید با هم متقارن باشند . اگر یکی از مردمک هایتان ناگهان بزرگ تر از آن دیگری شد باید به اورژانس مراجعه کنید چون می تواند علامت آنوریسم یا یک مشکل مغزی دیگر باشد.

مگس پران همراه با نورهای درخشان

مگس پران چشم چیزی است که خیلی ها تجربه می نمایند و مشکل خاصی نیست و نتیجه تغییرات مرتبط با سن است؛ اما اگر ناگهان متوجه مگس های پرانی در چشمتان شدید که با تجربیات قبلی تان تفاوت داشتند، مخصوصاً اگر با نورهای درخشان یا تاری دید همراه بود، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است شبکیه چشمتان پاره شده باشد. بیشتر وقت ها پارگی شبکیه خود به خودی بوده و در اثر آسیب یا ضربه نیست .

جرقه در چشم

همان طور که در بالا ذکر شد دیدن جرقه نور می تواند نشانه جداشدگی یا پارگی شبکیه چشم باشد و اگر به سرعت درمان نشود، می تواند منجر به کوری شود. بسته به محل و اندازه پارگی، پزشکتان ممکن است آن را با لیزر یا فریز درمان کند .

در نهایت این که حتی اگر هرگز علائمی مانند آنچه در بالا ذکر شد را تجربه نکرده اید، برای مراقبت از چشمانتان بنا بر توصیه متخصصان تا قبل از 40 سالگی برای معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید و بعد از آن هم باید هر دو تا چهار سال یک بار معاینه چشم انجام دهید .

اگر مبتلا به دیابت، فشارخون بالا، کلسترول بالا یا سایر مسائل بهداشتی هستید، باید مراجعات بیشتری به چشم پزشک داشته باشید. چشم پزشک می تواند سلامت چشم و کیفیت بینایی تان را بررسی کند و اگر مسائل سلامتی دیگری وجود داشته باشد، آن را تشخیص دهد .

منبع:تبیان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 393

به "9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید