آشنایی با تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو

به گزارش مجله جاودان، مدل مو سون یکی از انواع مدل کوتاهی مو پسرانه و مردانه است. برای آشنایی با تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو و مدل مو سون مردانه این مطلب را بخوانید.

آشنایی با تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو

تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو

شاید بی راه نباشد اگه بگوییم که آرایش و پیرایش و اصلاح مو به اندازه تاریخ تمدن بشریت سابقه و قدمت دارد البته؛ راه و روش و مدل های مختلف آرایش موی زنان و مردان طی قرن های متمادی مرتب در حال تغییر و نو شدن بوده است.

یکی از بارزترین شادهدان این مدعا، مردمان کشور چین هستند. طبق آثار به جای مانده از دوران کهن این کشور، چینی ها موهای خود را می تراشیدند و فقط یک دایره کوچک در قسمت فرق سر را نگه می داشتند و آن را می بستند ولی بعد از فتح این کشور توسط فردی به نام منچو، مدل موی چینی ها نیز تغییر کرد و از آن پس دیگر موهای خود را پشت سر بافته و می آویختند که این کار، نشانی از بردگی در آن دوران بوده است. بعدها همین سبک تحقیر آمیز کم کم رواج یافت و با گذر زمان این مدل به یکی از محبوب ترین مدل های موی مردانه بین آنها تبدیل شد.

با پیشرفت تمدن، سبک آرایش مو در بین بانوان و آقایان متفاوت تر و پیشرفته تر شد، به طوریکه در آن زمان حتی دو ملت را نمی توانستید پیدا کنید که سبک آرایش موهای یکسانی داشته باشند. در بعضی کشورها مردم موهای شان را آزادانه اطرافشان می ریختند و در بعضی دیگر مردم کاملا موها را بالای سر جمع می کردند.

تا اینکه در سال های نه چندان دور، رسم داشتن موهای بلند برای خانم ها و موهای کوتاه برای آقایان متداول شد. جالب است بدانید که تا قرون وسطی، مردان پابه پای خانم ها، موهای خود را بلند می کردند و شاید حتی با دقت و ظرافت بیشتری، موهای خود را می آراستند و یا با روبان و سنجاق تزیین می کردند!

در دوره رنسانس اما مردها برای نشان دادن میزان فرهیختگی خود، موهای خود را سفید می کردند و برای بلندتر نشان دادن موهای خود حتی از کلاه گیس استفاده می کردند. درست مانند سبکی که در قاضیان و وکلای مدافع در کشورهای غربی از کلاه گیس های سفید استفاده می کنند.

در نهایت هنری هشتم که از این شرایط دل خوشی نداشت، تصمیم گرفت این رسم بد در میان آقایان را پایان دهد و دستور داد همه مردها موهای سر خود را کوتاه کنند و در عوض، ریش و سبیل خود را هرچقدر که می خواستند بلند کنند.

با این حال، زمانی که جیمز اول روی تخت پادشاهی نشست، مردان دوباره اجازه داشتند موهای خود را بلند نگه دارند اما رسم کوتاه کردن مو که توسط هنری پایه گذاری شده بود، به رفتار غالب نرذن تبدیل شده و بسیاری از آنان دیگر حاضر به تغییر ظاهر خود نبودند.

امروزه اما سبک آرایش مو به همان سبک دوران هنری باقی مانده اما دیگر اجباری وجود ندارد و هم خانم ها و هم آقایان با موهای کوتاه و بلند بدون مشکل و محدودیت زندگی می کنند.

معیارهای انتخاب مدل مو

شاید با قاطعیت بتوان گفت که فرم صورت، اولین معیار انتخاب مدل مو برای همه افراد است. مـدل مـوی شما باید مکمل ویژگی های صورت تان باشد و صورت شما را زیباتر نشان دهد. در ادامه به توضیح انواع فرم های طبیعی صورت پرداخته و چندین مدل موی مناسب برا هر فرم صورت به شما نشان خواهیم داد.

 1. صورت های لوزی شکل:
 • ویژگی ها : پیشانی کـوچـک، نـاحیه چشم ها و استخوان های گونه عریض تر، چانه باریک
 • هدف از کوتاهی مو: باریک جلوه دادن استخوان گونه و افزایش پهنای پیشانی و فک
 • مدل های موی مناسب: مدل های نامتقارن بهترین گزینه هستند.
 • بهتر است فرق از بغل باز شود. چتری مو ضروری بوده و باید به کنار پیچ بخورد. بیشترین پرپشتی مو در ناحیه چانه باشد. مدل موی کوتاه تا میانه گردن.
 1. صورت های مربع شکل:
 • ویژگی ها: خط فک و پیشانی عریض و استخوان گونه و چانه زاویه دار و پهن می باشند.
 • هدف از کوتاهی: طویل تر و کشیده تر نشان دادن صورت.
 • مدل های مو: نامتقارن بهترین گزینه است. فـرق از بغـل بـاز شود. چتری مو اختیاری است. بـیـشترین پر پشتی مو در ناحیه گیج گاه و فرق سر بـاشـد. مدل موی کوتاه و تا چانه.

آموزش زاویه های کوتاهی مو

زاویه ها در کوتاهی مو یعنی درجه های مختلف (45-90-35-180 درجه و ...) که در کل به دو نوع تقسیم می شوند:

 1. حالت دریافت مو با دست نسبت به سطح سر.
 2. حالت کوتاه کردن مو به وسیله قیچی.

زاویه ها برای مدل های مختلف مو به کار می فرایند و ما در اینجا فقط شناخت زاویه ها را توضیح خواهیم داد،. مثلا مدل موی مصری قدیمی یا قارچی با زاویه صفر درجه کوتاه می شوند . برای اینکه همه موها وقتی در جهت رویش خود قرار می گیرند یکدست دیده شوند و این مدل مصنوعی و ساده به نظر می رسه و اگر مدل مویی را با زاویه 45 یا 90 درجه و یا بیشتر بزنیم وقتی همه موها در جهت رویش قرار میگیرند دسته های مو با یکدیگر متفاوت می شود و مدل ما حالت فانتزی به خود می گیرد .

اصولا برای دریافت قد مو از زاویه صفر درجه استفاده می شود ، و برای کوتاهی داخل مناطق سر و حجم مو با زاویه های 45،90 و یا بیشتر استفاده می شود.

برای بهتر متوجه شدن زاویه ها، توضیح مختصری می دهیم:

 • در مناطق مختلف سر رویش و خواب مو معین است ، اگر ما دسته های مو را همان جهت رویش موکاملا خوابیده کوتاه کنیم با زاویه صفر درجه کوتاه کردیم ،
 • اگر دسته مو را یک مقدار بلند کرده بزنیم تقریبا زاویه با 45 درجه است ،
 • اگر بصورت عمود بگیریم و کوتاه کنیم با زاویه 90 درجه کوتاه کردیم .
 • اگر مو را مخالف رویش مو برگردانده و بیشتر از 90 درجه باشد تقریبا 135 درجه گرفتیم.
 • اگر کاملا دسته مو را مخالف رویش مو برگردانده و بزنیم زاویه کوتاهی ما 180 درجه است .
 • این 360 درجه هم در کوتاهی مو طبق استاندارد مفهومی ندارد!

با این توضیحات به سراغ کلکسیون عکس یکی از پرطرفدارترین مدل های مو یعنی مدل مو سون می رویم که این روزها در بین افراد معروف مانند هنرپیشه ها، ورزشکاران و حتی افراد عادی مورد توجه خاصی قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با مدل مو سون تصاویر زیر را ببینید:

مدل مو سون مردانه

مدل مو سون پسرانه

مدل مو سون جدید

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1248

به "آشنایی با تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید