آقاجانیان، میهمان سمینار دل بوسکه: در فوتبال هر روز باید یاد بگیرید

به گزارش مجله جاودان، ایران ورزشی - مدت ها از مارکار آقاجانیان، دستیار کی روش در تیم ملی بی خبر بودیم. با خاتمه جام ملت های آسیا و رفتن کی روش دوره طولانی حضور آقاجانیان در تیم ملی هم به خاتمه رسید و او بعد از آن ترجیح داد چندان در رسانه ها حضور نداشته باشد. او حدود 8 سال در کادر فنی تیم ملی حضور داشت و مورد اعتماد مربی پرتغالی بود، هرچند هنوز هم بعضی اصرار به این اشتباه دارند که کی روش دستیار ایرانی نداشت!

آقاجانیان، میهمان سمینار دل بوسکه: در فوتبال هر روز باید یاد بگیرید

با آقاجانیان پس از حضورش در سمیناری با حضور ویسنته دل بوسکه، مربی مشهور اسپانیایی صحبت کردیم. سرمربی سابق اسپانیا در این همایش میهمان فدراسیون فوتبال ارمنستان بود و مربی سابق تیم ملی به عنوان میهمان در آن حضور داشت.

فدراسیون فوتبال ارمنستان رابطه خوبی با فدراسیون فوتبال اسپانیا برقرار نموده و بخش آموزش و آموزشگاه به مربیان اسپانیایی سپرده شده. خاویر مینیانو اسپانیایی هم در حال حاضر به عنوان بدنساز در کادر فنی تیم ملی ارمنستان فعال است. همین مربی که سابقه همکاری با دل بوسکه در تیم ملی اسپانیا را دارد، رابط بین این مربی و فدراسیون فوتبال ارمنستان بوده. دل بوسکه در این همایش همراه آنتونیو گرانده، دستیار همیشگی اش حاضر شده بود.

-

مارکار درباره شرکت در این سمینار گفت: من به دعوت فدراسیون فوتبال ارمنستان و آرمن گولبوداغیان، سرمربی تیم ملی این کشور به این سمینار رفتم. استقبال خیلی خوبی از من شد و از آنها تشکر می کنم. 160 مربی در این همایش حاضر بودند، با وجود این جلسه در نظم و آرامش خیلی خوبی برگزار گردید.

او درباره صحبت های دل بوسکه در این جلسه گفت: این مربی پرافتخار برخورد خیلی متواضعانه ای داشت، طوری که در آغاز حرف هایش مدعی شد که برای یاد دادن نیامده و به دنبال گفتگو با مربیان است. او از تجاربش در تیم ملی اسپانیا و رئال مادرید گفت و درباره تفاوت های کار در باشگاه و تیم ملی صحبت کرد. او توضیح داد که چطور این تیم ها را در راستا قهرمانی قرار داده است.

آقاجانیان افزود: دل بوسکه توضیحات خوبی درباره چگونگی آماده کردن تیم از نظر تاکتیکی و روحی داد و از برقراری رابطه با بازیکنان بزرگ گفت. در اسپانیای دل بوسکه نیمی از بازیکنان از بارسا و نیمی دیگر از رئال می آمدند. نماد این تقابل پیکه و راموس بودند، ولی او توضیح داد که چطور باید بازیکنانی که از باشگاه های بزرگ به تیم ملی می آیند را مدیریت می کرد.

در این جلسه مینیانو هم درباره بدنسازی دقایقی صحبت کرد، همچنین گرانده که سابقه کار در کره جنوبی را هم دارد. آقاجانیان با اشاره به صحبت های این مربی گفت: گرانده توضیح داد برای اینکه بازیکنان کره ای را بتواند به بالاترین سطح برساند، لازم بوده که 40 درصد بیشتر از بازیکنان اسپانیایی با آنها کار کند. او الگوی خوبی از تفاوت های مربیگری در اروپا و آسیا ارائه داد.

مارکار درباره انگیزه اش از حضور در این همایش گفت: من هشت سال در کنار کی روش بودم که یکی از بزرگترین مربیان دنیا است و مشابه او را کمتر می توانید پیدا کنید. حضور در کنار این مربی برای من مثل یک دانشگاه بود و نکات خیلی زیادی از او آموختم. با این حال معتقدم فوتبال هر روز تغییر می نماید، هرقدر یاد بگیرید، باز هم کم است و دائما باید به فکر آموختن نکات جدید باشید. بخش بزرگی از نکاتی که دل بوسکه گفت را قبلا از کی روش هم شنیده بودم، ولی حضور در این سمینارها همواره موثر است و حرف های تازه ای دارد. کی روش هم همواره تاکید داشت که همواره جا برای آموختن نکات جدید در فوتبال وجود دارد.

آقاجانیان درباره برنامه هایی که برای آینده دارد هم گفت: در هفته های گذشته پیشنهاداتی از باشگاه های ایرانی داشتم. تیم های لیگ یکی بودند که نپذیرفتم. از لیگ برتر هم پیشنهاد بود که به توافق نرسیدیم. مهمترین موضوع برای من این است که باشگاه امکانات کافی داشته باشد تا بتوانم داشته هایم را انتقال دهم.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 16 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 242

به "آقاجانیان، میهمان سمینار دل بوسکه: در فوتبال هر روز باید یاد بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقاجانیان، میهمان سمینار دل بوسکه: در فوتبال هر روز باید یاد بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید