آیا با خوردن غذا هایی خاص می توان فراوری کلاژن در بدن را تقویت کرد؟

به گزارش مجله جاودان، کلاژن مواد غذایی در دستگاه گوارش هضم می گردد، به اسید های امینه تجزیه می گردد و به هر جایی از بدن که برای ساخته شدن پروتئین لازم باشد، می رود. با این حال، بسیاری از غذا های حاوی کلاژن به طور کلی به عنوان بخشی از یک طرح غذای سالم پیشنهاد می شوند.

آیا با خوردن غذا هایی خاص می توان فراوری کلاژن در بدن را تقویت کرد؟

غذا های حاوی کلاژن

غذا هایی هستند که غنی از کلاژن هستند، به طور خاص قطعات گوشت که اندازه زیادی بافت همبند همراه داشته باشند، مانند قورمه یا گوشت سرسینه. اما مصرف زیاد گوشت قرمز به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم درازمدت توصیه نمی گردد و بعلاوه از لحاظ زیست محیطی هم رژیم غذایی پایداری نیست. کلاژن بعلاوه در استخوان و پوست ماهی های آب شیرین و آب شور یافت می گردد.

آب قلم که غذایی دیگری است به عنوان غذایی سالم غنی از کلاژن پیشنهاد می گردد. تهیه آب قلم شامل جوشاندن آرام استخوان های گاو یا گوسفند با آب و اندازه اندکی سرکه برای یاری به حل شدن استخوان و آزاد شدن کلاژن و مواد معدنی آن است که ممکن است برای 4 تا 24 ساعت به طول انجامد. اما اندازه اسید های آمینه در آب قلم بسته به نوع استخوان های مورد استفاده، مدت پختن استخوان ها و اندازه فراوری شدن این غذا (آیا آب قلم کنسروی یا بسته بندی شده است یا نه) فرق دارد.

ژلاتین شکلی از کلاژن است که با جوشاندن استخوان ها، غضروف و پوست حیوانات برای چند ساعت و بعد اجازه سرد شدن به مایع دادن به دست می آید. متلاشی شدن بافت های همبند در این روند ژلاتین فراوری می نماید. خوردن کلاژن و ماده مشتق از آن ژلاتین در بعضی از رژیم های غذایی ماندن رژیم پالئو تشویق می شوند.

بعلاوه این باور وجود دارد که خوردن چندین غذای غنی از پروتئین فراوری کلاژن در بدن را تقویت نمایند، زیرا حاوی اسید های آمینه ای - مانند گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین هستند که در ساختن کلاژن به کار می روند. این غذا ها شامل، ماهی، طیور، گوشت قرمز، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات و سویا می شوند.

بالاخره اینکه فراوری کلاژن به مواد مغذی مانند روی موجود در غذا هایی مانند حبوبات، گوشت ها، مغز های خوراکی، تخمه ها و غلات کامل، و ویتامین C در غذا هایی مانند مرکبات، میوه های توت مانند، سبزیجات با برگ سبز، فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی احتیاج دارد.

منبع: همشهری

منبع: فرارو
انتشار: 13 بهمن 1401 بروزرسانی: 13 بهمن 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2223

به "آیا با خوردن غذا هایی خاص می توان فراوری کلاژن در بدن را تقویت کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا با خوردن غذا هایی خاص می توان فراوری کلاژن در بدن را تقویت کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید