ارزانی کم سابقه پلاتین در پی شوک ارزی

به گزارش مجله جاودان، قیمت پلاتین در پی ریزش ارزش لیر ترکیه که در بازارها منعکس شد و افت ارزش ارز آفریقای جنوبی - بزرگترین تولیدکننده پلاتین جهان - را به دنبال داشت، به پایین ترین حد در 10 سال اخیر سقوط کرد.

ارزانی کم سابقه پلاتین در پی شوک ارزی

به گزارش مجله جاودان، هر اونس پلاتین برای تحویل در اکتبر در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با 0.9 درصد کاهش، در 777.30 دلار بسته شد که پایین ترین قیمت در یک دهه اخیر بود و حدود 6.3 درصد کاهش هفتگی داشت.

پلاتین با فروش گسترده از سوی سرمایه گذارانی روبه رو شد که به دلار به عنوان یک دارایی مطمئن هجوم بردند و با بالابردن ارزش این ارز، فلزات ارزشمندی که به دلار قیمت گذاری می گردد را برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر کردند.

اما پلاتین که عمدتا در دستگاه های کاهش دهنده آلودگی خودروها به کار برده می شو، د نسبت به سایر فلزات ارزشمند کاهش قیمت بیشتری داشته است.

پلاتین که زمانی قیمتی تر از طلا و پالادیوم بود، از سطح قیمتی که در ژانویه داشت 25 درصد سقوط نموده و به پایین 780 دلار رسیده است. پلاتین هفته گذشته به پایین ترین قیمت خود از اکتبر سال 2008 تاکنون سقوط کرد و رکورد قیمت پایین جدیدی نسبت به طلا برجای گذاشت.

به گفته کارستن منکه، تحلیلگر شرکت جولیوس بائر سوییس، دورنمای پلاتین تغییر نموده و علت آن ضعف راند آفریقای جنوبی است. ارزش راند در برابر دلار طی یک هفته بیش از 10 درصد سقوط نموده و درآمد شرکت های آفریقای جنوبی که حدود 70 درصد از پلاتین جهان رافراوری می نمایند را تقویت نموده و از فشار روی آنها برای کاهش فراوری کاسته است. در حالی که کاهش فراوری برای مقابله با مازاد عرضه با توجه به عدم رشد چندان تقاضا برای پلاتین ضروری به نظر می رسد.

تحلیلگران در شرکت متال فوکوس انتظار دارند در بازار پلاتین در سال میلادی جاری 40 هزار اونس مازاد عرضه این فلز وجود داشته باشد. اما جانسون متی برای سال جاری مازاد عرضه 316 هزار اونس را پیش بینی نموده که بزرگترین میزان از سال 2011 است.

متوسط هزینه نقدی فراوری پلاتین در آفریقای جنوبی 834 دلار در سال گذشته بود.

به گفته جاناتان والتر، در بانک میتسوبیشی، اگر ارزش راند ضعیف تر گردد فراوری نمایندگان فضای بیشتری خواهند داشت و فراوری پرهزینه در برخی از معادن استخراج این فلز ادامه خواهد داشت.

پلاتین از ابتدای سال جاری با رشد ارزش دلار و نگرانی ها نسبت به اختلافات تجاری که به رشد اقتصادی لطمه زده و تقاضای سرمایه گذاران برای این فلز را محدود می نماید، کاهش پیدا نموده است. همچنین عامل دیگری که باعث عملکرد ضعیف پلاتین گردیده، افت فروش خودروهای دیزلی فولکس واگن پس ازکشف تقلب این شرکت در آزمایش های آلایندگی خودروها بوده است. اوتوکالاتالیست ها از هر دو فلز پلاتین و پالادیوم استفاده می نمایند اما موتورهای دیزلی پلاتین بیشتری استفاده می نمایند.

با این حال اکثر تحلیلگران انتظار دارند قیمت فلزی بهبود پیدا کند. در نظرسنجی که رویترز در ژوییه داشت، 29 تحلیلگر پیش بینی کردند قیمت هر اونس پلاتین سال جاری به 922 دلار و در سال2019 به 972 دلار می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 13

به "ارزانی کم سابقه پلاتین در پی شوک ارزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزانی کم سابقه پلاتین در پی شوک ارزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید