از دلیل تا درمان کنده شدن ناخن پا

به گزارش مجله جاودان، علل مختلفی ممکن است موجب افتادن ناخن شست پا گردد. این بیرون زدگی ناخن، که عموماً با خونریزی همراه است، اغلب ناشی از فشاری است که به پا وارد آمده. حال این فشار ممکن است به سبب پوشیدن کفش نامناسب باشد یا به سبب دویدن یا راه رفتن طولانی مدت. به هر علتی که این ماجرا اتفاق افتد بایستی بتوان با استفاده از اصول درست به آن واکنش نشان داد.

از دلیل تا درمان کنده شدن ناخن پا

کنده شدن ناخن پا

کنده شدن ناخن پا، (detached toenail) یک بیماری شایع است که می تواند دردناک باشد. معمولاً در اثر آسیب، عفونت قارچی یا پسوریازیس ایجاد می گردد. با این حال، مواد شیمیایی، داروهای خاص و بیماری جدی می توانند ناخن پا را از بین ببرند.

هنگامی که ناخن پا جدا گردد، نمی تواند دوباره به آن وصل گردد و رشد کند. باید منتظر رشد ناخن نو در جای خودش باشید. بسته به علت و اندازه ناخن پا به جای مانده، ممکن است شما احتیاج به درمان اضافی داشته باشید تا مطمئن شوید که ناخن های شما به درستی رشد می نماید.1

علت های رایج افتادن ناخن پا

مراقبت از ناخن دست و پا یکی از مراقبت های ضروری در زندگی فرد است ، اگرچه که بعد از افتادن ناخن پا حتما باید با مراقبت بیش از حد با آن رفتار کنیم تا اوضاع بدتر نگردد که این شرایط کمی دردناک است.

زمانی که ناخن پای شما می افتد، باید صبر کنید تا کم کم رشد کردن را آغاز کند. بسته به علت این اتفاق و اندازه افتادن ناخن باز هم ناخن ممکن است روی پا به هر اندازهی وجود داشته باشد اما باید درمان را برای آن آغاز کنید تا مطمئن شوید که ناخن دوباره به رشد خود ادامه می دهد.

دلایل چندگانه ای برای افتادن ناخن پا وجود دارد که باید برای علت دقیق آن، نشانه هایش را آنالیز کرد.

آسیب دیدگی
آسیب دیدگی های ساده پا می تواند مسائلی مثل افتادن ناخن را ایجاد کند. ناخن پای آسیب دیده به آن حس سنگینی می دهد و سفت می نماید. گاهی اوقات تکنیک های غلط پدیکور نیز این مسائل را به وجود می آورد که از دلایل رایج افتادن ناخن پا می باشد.

شرایطی نیز وجود دارد که در آن ناخن ورزشکاران به علت پرش ها یا دوی سنگین می افتد و برخی از مطالعات بعلاوه نشان می دهد که تاول های خونی نیز می تواند باعث سیاه شدن ناخن گردد و در نهایت آن را جدا کند و زمانی که خون زیر ناخن شما جمع می گردد، انگشتان پا آغاز به جدا شدن می نمایند و در نتیجه چند هفته ای طول می کشد تا ناخن به طور کامل جدا گردد.

عفونت قارچی و باکتریایی
همانگونه که گفتیم این بیماری با عفونت قارچی شباهت بسیار زیادی دارد اما این عفونت می تواند علت به وجود آمدن آن نیز باشد. این عفونت ها، باکتری، قارچ، میکروب و ویروس را به زیر ناخن شما انتقال می دهند و در نتیجه به بافت آن نفوذ پیدا می نمایند و به ناخن آسیب می زنند.

عفونت های باکتریایی معمولا ناخن را به رنگ سبز در می آورند و افراد سن بالا در صورت ابتلا به این عفونت ها بیش از بقیه در معرض از دست دادن ناخن قرار می گیرند .

اگزما
یکی دیگر از شرایط هایی که باعث می گردد فرد یک یا دو ناخن را در پا از دست بدهد یا دچار اگزما بگردد، شرایطی است که بر اثر واکنش های آلرژیک به وجود می آید. برخی از افراد از بیماری های درماتیتیس رنج می برند که باعث از دست دادن ناخن های دست، پا و حتی ناخن های ترد تر می گردد .

مطالعات کمی در این باره نشان داده است که در معرض صابون و مواد شیمایی سخت قرار گرفتن در طولانی مدت یا قرار دادن بیش از حد ناخن در آب می تواند یکی از دلایل آسیب به ناخن ها باشد که گاهی اوقات علائم اگزما قبل از پدیدار شدن روی پوست، روی ناخن اتفاق می افتد.

رطوبت
وقتی که ناخن ها زیاد از حد در معرض رطوبت قرار بگیرند، ضعیف و شل می شوند و در نهایت می افتند ، مثلا اگر فرد مدت زمان زیادی پای خود را در آب قرار دهد، احتمال افتادن این اتفاق برای او بیشتر خواهد بود و ترکیبی از رطوبت و فشار و آسیب دیدگی داخل کفش نیز می تواند احتمالا ابتلا به پسوریازیس را افزایش دهد .
اونیکومادزیس
علت اصلی اونیکومادزیس هنوز به طور دقیق توضیح داده نشده است و این مشکل علائمی شبیه به بیماری سیستم ایمنی بدن یا هر گونه اثرات جانبی دارو دارد. در این بیماری، ناحیه انگشت پا در قسمت متصل به ناخن آسیب می بیند و بافت آن نیز فرم ناخن خود را بد شکل می نماید و در نتیجه ناخن مدت زمان زیادی روی انگشت پای شما دوام نخواهد اورد.
پسوریازیس
پسوریازیس نیز یکی از شرایط های سیستم خود ایمنی است که در آن سلول های پوستی به ساختن خود ادامه می دهند ، اگرچه که این موضوع برای پوست رایج تر است بلکه می تواند روی ناخن پا نیز تاثیر بگذارد.

چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره نموده ایم در بسیاری از موارد پسوریازیس یا افتادن ناخن پا شرایطی است که با شدت معمولی اتفاق می افتد و مسائل زیادی را به وجود نمی آورد. اگرچه که گاهی اوقات ساخت سلول های پوستی در ناخن باعث همین افتادن ها می گردد.2

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

عفونت های قارچی که در خانه رفع نمی شوند باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند تا درمان های مناسب را انجام دهند.

اگر فرد مشکوک به عفونت در ناخن یا اطراف آن است یا اگر صدمه ای ایجاد نموده است که باعث نگرانی می گردد ، باید به پزشک خود مراجعه کند.

اگر فردی مشکوک به پسوریازیس باشد ، پزشک ممکن است بتواند برترین روش درمانی را برای علائم پوست و ناخن توصیه کند.3

درمان کنده شدن ناخن پا

درمان مسائل ناخن پا بستگی به مسئله و علت آن دارد.

صرف نظر از آنچه باعث جداشدن ناخن شده است، می توانید راهکارهای زیر را برای درمان آن در نظر بگیرید:

برای صاف کردن هر لبه های فشرده یا تیز از یک ناخنگیر بهره ببرید.

اگر فقط بخشی از ناخن های پا از بین رفته است، سعی نکنید بقیه آن را از بین ببرید.

انگشت خود را تمیز کنید و مطمئن شوید که هر گونه مواد زائد وچرک را پاک نموده اید، و یک پماد آنتی بیوتیک بمالید.

اگر قسمت جدا شده ناخن پا شما هنوز به انگشتان پا متصل است، برای برش دادن آن دقت کنید تا از چسبیدن به جوراب یا لباس جلوگیری گردد.

درمان ناخن پا ضخیم شده بسته به شدت علائم ممکن است احتیاج به جراحی داشته باشد. پوشیدن کفش مناسب، و کوتاه کردن ناخن های پا می تواند در جلوگیری از ناخن پا ضخیم شده موثر باشد .

درمان ترومای ناخن پا بستگی به نوع ضربه و اندازه آسیب دارد. گزینه های درمانی ممکن است شامل جراحی و دارو باشد.

درمان علل دیگر مسائل ناخن پا، مانند لکوونیشیا، احتیاج به درمان بیماری زمینه ای دارد.1

جلوگیری از افتادن ناخن

1. هنگام ورزش کردن مراقب ناخن خود باشید.

2. پا و کفش خود را تمیز نگه دارید و عادات بهداشتی را رعایت کنید.

3. از کفش و جوراب تمیز بهره ببرید.

4. از کفش و جورابی که دارای منفذ است بهره ببرید تا پوست پا نفس بکشد.

5. از کفشی بهره ببرید که تعادل شما را افزایش دهد تا با آن زمین نخورید.3

عوارض

اگر فردی ناخن را از بین ببرد ، در معرض خطر بیشتری برای آسیب رساندن به پوست بستر ناخن و ایجاد عفونت است. علائم عفونت می تواند شامل موارد زیر باشد:

چرک

خون ریزی

تب

درد

قرمزی یا تورم.3

پینوشتها

1.www.pezeshket.com

2.www.namnak.com

3.www.bartarinha.ir

منبع: راسخون
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1932

به "از دلیل تا درمان کنده شدن ناخن پا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دلیل تا درمان کنده شدن ناخن پا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید