بقایایی از عصر نوسنگی در تپه شیرتل شهرستان الوند کشف شد

به گزارش مجله جاودان، به گفته محمدرضا عسکری، سرپرست هیات کاوش تپه شیرتل شهرستان الوند، همزمان با حفاری اضطراری تپه شیرتل 4 گمانه به منظور تعیین عرصه و حریم این محوطه کاوش و منجر به کشف بقایایی از عصر نوسنگی شد.

بقایایی از عصر نوسنگی در تپه شیرتل شهرستان الوند کشف شد

سرپرست هیات کاوش تپه شیرتل، با بیان اینکه در راستای کاوش اضطراری 4 کارگاه با ابعاد مختلف حفاری شد، گفت:

داده های معماری بدست آمده از کاوش کارگاه 1 منجر به شناسایی دو فضای معماری با مصالح چینه وسنگی و وجود بقایایی از داغ ستون روی کف و در فاز دوم منتج به شناسایی یک فضای معماری با مصالح چینه بود.

داده های معماری حاصل از کارگاه دوم نیز به شناسایی دو دوره معماری با مصالح چینه از عصر مفرغ و سازه هایی گلی به شکل اجاق از دوره نوسنگی منجر شد .

محمدرضا عسکری، هدف از مشخص عرصه و حریم این محوطه را علاوه بر مشخص کردن وسعت محوطه، حل و فصل معضلات ناشی از تداخل بخشی از محدوده ضلع غربی و جنوبی محوطه با اراضی کشاورزی و درخواست کشاورزان برای انجام مشخص تکلیف و انجام زراعت ذکر کرد و اضافه کرد:

کف منقوش هندسی با استفاده از مخلوطی از خاکستر و گل که با گل خام بندکشی شده بود، ازداده های معماری شاخص عصر مفرغ قدیم و کشف یک نمونه تدفین متعلق به نوجوانی که به حالت چمباتمه (جنینی) که روی آن 22 جفت شاخ حیوانات اهلی چیده شده در زیر کف محدوده استقراری از داده های شاخص دوره نوسنگی است.

این باستان شناس در ادامه گفت:

آثار کشف شده از گمانه 3 نیز به شناسایی سه فاز معماری با استفاده از مصالح خشت و چینه از عصر آهن و چندین نمونه اجاق منجر شد و داده های کشف شده از گمانه 4 نیز منتج به شناسایی دو دوره معماری از دوره عصر آهن شد که فاز نخست متعلق به فضای انباری بود که دراین دوره به وفور بقایای گندم، جو و خمره های ذخیره آذوقه بدست آمد. درفاز دوم این کارگاه نیز بقایای متعلق به سه اتاقک مجزا با معماری چینه شناسایی شد.

مجوز کاوش تپه شیرتل شهرستان الوند از طریق رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

منبع: CHN

منبع: کجارو
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2015

به "بقایایی از عصر نوسنگی در تپه شیرتل شهرستان الوند کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بقایایی از عصر نوسنگی در تپه شیرتل شهرستان الوند کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید