تجزیه و تحلیل بر مبنای عوامل محیطی و سازمانی

به گزارش مجله جاودان، عوامل محیطی مهمی که ممکن است بر طرح تاثیر بگذارند عبارتند از عوامل : مالی ، فن شناختی ،دولتی یا قانونی ، جغرافیایی و اجتماعی . متغییر مالی می تواند از راه های بسیاری برطرح تاثیر بگذارد هنگامی که رکود مالی پیش می آید تمایل شرکتها به کم کاری بیش از روزگار شکوفایی است منابع را محدودتر می کنندوتعارض در میان طرحها تقریباً چاره ناپذیر می گردد هنگامی که طرح از مرزهای ملی فراتر می رود نوسانات ارزی می توانند عامل معنی دار ومهمی باشند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

تجزیه و تحلیل بر مبنای عوامل محیطی و سازمانی

علاوه بر این شرایط مالی،هم در کشور میزبان وهم در کشور خودی مورد توجه خواهد بود.پیش بینی تعغییرات وتحولات فن شناختی ورویارویی با آن دشوارترین عامل است وقوع تحول تازه ممکن است با هشدار قبلی همراه نباشد وناتوانی دراستفاده از آن تحول تازه در ساخت محصول تازه ممکن است برقابلییت عرضه به بازار محصول بشدت تاثیر بگذارد.

مقررات دولتی ومسایل ثانوی به نحوی روز افزون بر طرحها تاثیر میگذارند شکایات مربوط به معیوب بودن محصول در ایا لات متحده چنان زیاد شدهاند که شرکتها در ارایه محصولات تازه،ساخت و…بسیار محتاط شده اند.

عوامل جغرافیایی مسلما ًدر چگونگی اجرای طرح نقش دارند اکنون بسیاری از شرکتهای جهانی هستند وهم محلی بودن شرکای طرح (دیگر)ناممکن است. خوشبختانه با فن آوری تازه ارتباطات شرکا می توانند به چیزی دست یابند که به آن هم محلی بودن مجازی می گویند.

عوامل اجتماعی گاهی در تدوین راهبرد طرح،بویژه از جانب افراد فنی، نا دیده می شوند عامل اجتماعی متضمن آنالیز و ارزیابی ارزش ها، باورها، سنت ها و نگرش ها مردم وبه طور خلاصه فرهنگ مردمی است که شرک های ترفند در زمان بندی طرح تعطیلات مذهبی و سایر تعطیلات مهم باید در نظر گرفته شوند.

عوامل سازمانی:

در برنامه ریزی راهبردی آنالیز توانایی ها و ضعف های هر سازمان عامل مهم است بدبختانه، در اغلب موارد پیش داوریها و القاعات تجزیه و تحلیل را بی اعتبار می نمایند مدیران نسبت به توانایی های سازمان خوش ین هستند و ضعف های آن را کمی نادیده می گیرند عوامل مورد آنالیز عبارتند از تخصص کارکنان و روابط کارگری و منابع مادی و تجربه سابقه نسبت به نوع طرح مورد برنامه ریزی، برداشت عمومی شرکت مواضع مدیریت ارشد اخلاقیات کارکنان ، موقعیت شرکت در بازار، تمایلات نسبت به طولانی کردن یا کوتاه کردن مواعد تحقیق اهداف و تعهد سازمان در تأمین منابع مورد احتیاج طرح طبق توافق به عمل آمده، طبعاً توانایی ها بزرگنمایی می شود و پیامد ضعف ها در کمتررین حد مطرح می شود.

منبع: الی گشت
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1996

به "تجزیه و تحلیل بر مبنای عوامل محیطی و سازمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجزیه و تحلیل بر مبنای عوامل محیطی و سازمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید