حدود 170 هکتار از نیزار های تالاب زریوار دچار حریق شد

به گزارش مجله جاودان، خبرنگاران/کردستان رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان گفت: حدود170 هکتار از نیزارهای اطراف و داخل تالاب بین المللی زریوار در اثر سهل انگاری و بی توجهی بعضی افراد در آتش سوخت.

حدود 170 هکتار از نیزار های تالاب زریوار دچار حریق شد

ابراهیم همت بلند در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: این مقدار آتش سوزی در سال های اخیر کم سابقه بوده که متاسفانه باعث نابودی زیستگاه جانوری و حیوانی این منطقه شد.

وی اضافه نمود: خسارت های وارده به نیزارهای اطراف تالاب زریوار بر اثر این حریق باید توسط کارشناسان برآورد گردد ولی قطع به یقین این مقدار از وسعت آتش سوزی به پرندگان،پستانکار و جانواران دیگری در این منطقه از بین رفته باشند بسیار زیاد خواهد بود.

همت بلند اضافه نمود: تحقیقات برای شناسایی خاطیان این آتش سوزی های شروع شده و در صورت شناسایی متخلفان پفراینده قضایی برای آنها تشکیل و به مراجع قضایی ارسال می گردد.

وی گفت: فرمانداری، مأموران اجرایی حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان و شهرادری دو شبانه روز است که با تمام امکانات در حال رصد و سعی در اطفای حریق دارند.

وی با بیان اینکه آتش سوزی های نیزارهای زریبار تهدیدی جدی برای آینده این تالاب بین المللی و نابود کننده حیات گونه های جانوری و پرندگان است، تاکیدکرد: صیانت و حفاظت از این سرمایه ملی که متعلق به نسل های آینده است، وظیفه همگانی است و از عموم مردم میخواهیم هرگونه آتش سوزی یا مورد مشکوک را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان اطلاع دهند.

وی یادآور شد: نیزارهای دریاچه زریبار مامن و آشیانه بسیاری از پرندگان و موجودات آبزی و کنار آبزی به شمار میرود که با سوختن نیزارها این جاندارن نیز ازبین می فرایند و حتی در معرض خطر انقراض قرار میگیرند.

تالاب زریبار هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است که فرآیند ثبت آن در اواخر سال 97 پس از پیگیری های جدی به انجام رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1459

به "حدود 170 هکتار از نیزار های تالاب زریوار دچار حریق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود 170 هکتار از نیزار های تالاب زریوار دچار حریق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید