خبرنگاران 550 واحد آلاینده در شهرک صنفی ایلام مستقر می شود

به گزارش مجله جاودان، ایلام - خبرنگاران - مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ایلام گفت: 550 واحد آلاینده شامل جوشکاری، کابینت سازی و کانال کولر سازی در شهرک تخصصی صنفی ایلام مستقر می شود.

خبرنگاران 550 واحد آلاینده در شهرک صنفی ایلام مستقر می شود

اقبال اسماعیلی روز شنبه در جمع رییس و خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی استان ایلام گفت: این ناحیه صنعتی تخصصی که زیرساخت های اصلی آن سال گذشته به اتمام رسیده مختص صنوف آلاینده و مزاحم بوده و صنف اولیه آن جوشکاری است.

وی اضافه نمود: شهرک تخصصی صنفی ایلام به مساحت چهار هکتار با اعتبار 80 میلیارد ریال در 2 فاز اجرا شد که پروژه های طراحی فاز اول و دوم به همراه تفکیک و پیاده سازی قطعات و تهیه نقشه توپوگرافی در این شهرک تکمیل و خاتمه یافته است.

اسماعیلی با بیان اینکه 600 واحد در این شهرک ساخت و ساز شده است، یادآور شد: براساس تفاهم نامه مرکز اصناف و بازرگانان ایران و صنایع کوچک در هر استانی با توجه به ظرفیت های موجود شهرک تخصصی مشاغل صنفی ایجاد می شود.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ایلام با بیان اینکه 90 درصد صنایع ایلام را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می دهد،گفت: 60 درصد واحدهای صنعتی در استان فعال هستند.

اسماعیلی شرح داد: وظیفه ذاتی شهرک های صنعتی تهیه زمین و زیرساخت ها جهت استقرار واحدهای صنعتی است که پس از تهیه سند و تملک اقدامات لازم جهت فراهم کردن زیرساخت ها نظیر آب، برق، گاز و تلفن انجام می گیرد.

وی با بیان اینکه نقطه عطف رشد و توسعه شهرک های صنعتی استان جذب نیروهای بومی است، اضافه نمود: در گذشته جهت سرمایه گذاری کشاورزی سنتی نیز از استان اصفهان و دیگر استان ها به استان ایلام وارد می شدند اما هم اکنون با توجه به همت سرمایه گذاران استانی و مردم منطقه شرایط تغییر کرده است.

اسماعیلی شرح داد: هم اکنون همه نواحی و شهرک های صنعتی استان غیر از شهرستان تازه تاسیس هلیلان که مشکل گاز دارد و در آینده نزدیک این مشکل برطرف می شود مابقی شهرستان های استان از چهار شاخصه اصلی زیرساختی شهرک های صنعتی برخوردار هستند.

مدیرعامل شهرکهای صنعتی استان در خصوص استقرار شهرک ها و نواحی های صنعتی استان نیز اضافه نمود: شهرک ها و نواحی صنعتی بیشتر در شهرستان های اصلی استان یعنی ایلام، دهلران، آبدانان، دره شهر، ایوان و سرابله استقرار یافته اند.

وی تفاوت اصلی ناحیه صنعتی با شهرک صنعتی را معیار هکتاری مطرح نمود و گفت: چنانچه وسعت منطقه صنعتی بیش از 50 هکتار باشد شهرک صنعتی قلمداد می شود و قوانین خاصی را شامل و مجوز آن را هیات وزیران صادر می کنند اما مجوز وسعت ناحیه صنعتی زیر 50 هکتار توسط شورای برنامه ریزی استان صادر می شود.

اسماعیل مطرح نمود: در استان ایلام چندین ناحیه صنعتی نیز در شهرستان های بدره، سیروان، شباب و ملکشاهی استقرار یافته اند.

وی به شهرک صنعتی اطراف فرودگاه شهدای ایلام اشاره کرد و گفت: این شهرک در پنج کیلومتری فرودگاه شهدای ایلام استقرار می یابد که راستا آن توسط راه و شهرسازی و راهداری به بهره برداری می رسد.

اسماعیلی درخصوص هزینه ها و بودجه های صرف شده جهت تکمیل این شهرک اضافه نمود: 110 میلیارد ریال برای تامین آب، برق و جدول گذاری داخل شهرک هزینه می شود.

مدیرعامل شهرکهای صنعتی استان ایلام گفت: در این ناحیه صنفی دستگاه های خدمات رسان نظیر اورژانس، نیروی انتظامی و غیره مستقر می شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در این شهرک بیش از 2 هزار نفر مشغول به کار خواهند شد پیش بینی شده علاوه بر رستوران و فضای سبز، سرویس بهداشتی، مسجد و سایر تاسیسات احداث شود.

اسماعیلی در ادامه در خصوص وسعت فضای سبز این شهرک اضافه نمود: در این شهرک سه هکتار به فضای سبز اختصاص یافته و 2 هزار اصله درخت نیز کاشت شده است.

وی شرح داد: این واحد صنعتی 13 هکتار است که 7 هکتار آن قابل استفاده و مابقی آن برای جدول گذاری و سایر تاسیسات پیش بینی شده است.

به گفته اسماعیلی سال گذشته در فرایند پیشرفت فیزیکی این شهرک استاندار و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همچنین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران نیز بیشترین همکاری و مساعدت را جهت رشد این شهرک داشتند.

14 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در استان وجود دارد که از این تعداد، 11 شهرک تا به امروز به بهره برداری رسیده و در مجموع 550 پروانه بهره برداری صنعتی صادر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1138

به "خبرنگاران 550 واحد آلاینده در شهرک صنفی ایلام مستقر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 550 واحد آلاینده در شهرک صنفی ایلام مستقر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید