خسارت سنگین راه آهن به دامداران بلوکات رودبار

به گزارش مجله جاودان، تصادف قطار با دام اهالی منطقه بلوکات رودبار خسارت سنگین روی دست دامداران این منطقه گذاشته که می طلبید دستگاه های مسؤول در زمینه فرهنگ سازی به دامداران اقدامات لازم را انجام می دادند.

خسارت سنگین راه آهن به دامداران بلوکات رودبار

به گزارش مجله جاودان به نقل از فارس، دهستان بلوکات از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار با بیش از چهار هزار نفر جمعیت، در شمالی ترین نقطه این شهرستان و در نزدیکی رشت مرکز استان گیلان واقع شده است.

قرارگیری بلوکات در مجاورت منطقه سیاحتی و زیارتی امام زاده هاشم ازیک طرف، برخورداری از طبیعت بکر و دیدنی از طرف دیگر هویت گردشگری خاصی به منطقه بلوکات بخشیده است.

کمتر از یک سال می گردد که صدای صوت قطار در گیلان طنین انداز شده که اتصال گیلان به خطوط ریلی کشور اگرچه موجبات توسعه و پیشرفت استان را فراهم نموده اما در بعضی از مناطق مضایقی را برای مردم به وجود آورده است.

عبور خطوط ریلی از جوار بعضی روستاهای شهرستان رودبار به ویژه منطقه بلوکات و همچنین عدم برقراری ایمنی راه های ریلی، عدم محصور کردن محدوده روستایی و دسترسی آسان احشام و افراد به خطوط ریلی به ویژه در محدوده روستایی، موجب تلف شدن تعداد بی شماری از دام اهالی منطقه بلوکات به ویژه روستاهای کندلات، براگور، سیاکیش و شهر بیجار در برخورد با قطار شده است.

  • دامداری و کشاورزی تنها منبع درآمد روستاییان بلوکات

خسارت چند صدمیلیونی راه آهن به دامداران منطقه بلوکات دغدغه ای بود که دهیار شهر بیجار در گفت وگو با فارس به آن اشاره می نماید و می گوید؛ عبور راه آهن از جوار روستاهای دهستان بلوکات به جای آنکه آبادانی و پیشرفت منطقه را به دنبال داشته باشد، موجب خسارت و زیان به دامداران شده است.

زهرا مدیر رحمتی تنها منبع درآمد اهالی منطقه بلوکات را دامداری و کشاورزی دانسته و معتقد است؛ بیمه باید خسارت دامداران منطقه را بپردازد.

وی رعایت ایمنی راه ریلی و محصور کردن محور در حدفاصل روستاهای هم جوار با خط راه آهن را مطالبه اصلی مردم بلوکات دانسته و می گوید بر اساس قانون راهداری، ایمنی راه ها چه ریلی چه جاده ای باید تأمین گردد.

  • مردم منطقه به چند دام و فرآورده لبنی آن دل خوشند

وابستگی درآمد مردم بلوکات به دامداری و امرار و معاش در این راه موضوعی بود که توسط یکی از معتمدین این منطقه مطرح شد و از خسارت راه آهن به روستاییان بلوکات گلایه مند بود.

ایلخان نوروزی به شرایط مالی و معیشتی مردم منطقه بلوکات اشاره می نماید و می گوید مردم منطقه به چند دام و فرآورده لبنی آن دل خوش هستند و درآمد دیگری ندارند.

به گفته وی، مخاطرات نزدیکی راه آهن با روستاهای منطقه، دغدغه مردم بلوکات بوده که باید در این راستا چاره اندیشی گردد در غیر این صورت باید فاتحه دامداری را در این منطقه خواند.

  • خسارات ما جبران گردد

پیرزن بلوکاتی تنها دارایی اش را چند رأس دام معرفی می نماید که دو تا از آن ها را در برخورد با قطار ازدست داده می گوید تحت پوشش کمیته امداد هستم و تنها درآمدم چند رأس گاو است.

او درحالی که لاشه گاو تلف شده در برخورد با قطار را به ما نشان می دهد، می گوید راه آهن به ما خسارت سنگینی وارد نموده که باید این خسارت ها جبران گردد.

ماده 13 مقررات ایمنی راه ها و راه آهن نسبت به حوادث ناشی از برخورد دام و انسان با قطار هشدار داده است. مطابق این ماده قانونی هرگاه براثر عبور انسان و دام برخوردی با قطار انجام گردد و حادثه ای منجر به جرح و فوت صورت بگیرد، مسؤولیتی بر گردن راه آهن نیست اما این سلب مسؤولیت به معنای ممانعت استفاده شخص ثالث از مقررات بیمه نیست.

  • بلوکات قطب دام استان است

قطب دام پروری بودن دهستان بلوکات ادعایی بود که از سوی یکی از اهالی روستای کندلات بلوکات مطرح می گردد و می گوید اکثر اهالی منطقه بلوکات دامدار هستند و در این راستا روستاییان بلوکات حرف اول را در شهرستان می زنند.

تأمین امنیت محدوده خط ریلی و ایمنی راه آهن مطالبه به حق مردم منطقه بلوکات است که منصور ابراهیمی به این موضوع صحه گذاشته و می گوید؛ دام اهالی منطقه بلوکات برای چرا باید از روی ریل عبور نمایند و همین موضوع سبب تصادف قطار با دام اهالی شده است.

به گفته وی متولیان امر باید محدود خطر را محصور نمایند تا حصارکشی نمایند و برای عبور و مرور دام هم زیرگذر تعریف نمایند تا شاهد این انفاقات تلخ نباشیم.

  • پرورش بیش ازسه هزار رأس دام سنگین و سبک در بلوکات

پرورش بیش ازسه هزار رأس دام سنگین و سبک در دهستان بلوکات شهرستان رودبار، این منطقه را به یکی از قطب های دام پروری این شهرستان تبدیل نموده است و همچنین شغل اصلی مردمان این دیار کشاورزی و دام پروری است و از این طریق امرارمعاش می نمایند

تأمین ایمنی راه آهن، محصور کردن و فنس کشی محور منطقه بلوکات و ایجاد آرامش برای روستاییان منطقه خواسته شعبان رمضانی یکی از روستاییان بلوکات از متولیان راه آهن بود و معتقد است؛ که آسایش مردم منطقه به واسطه عدم ایمن سازی راه آهن مختل شده است.

به گفته وی تاکنون بیش از 10 رأس دام اهالی منطقه بلوکات براثر تصادف با قطار تلف شده که خسارت آن بالغ بر یک میلیارد ریال برآورد شده است.

طبق قانون حریم راه آهن 117 متر از طرفین است و الزامات خاص خود را دارد به طوری که در محدوده 17 متری از طرفین خط اختصاصی راه آهن هرگونه ورود و تردد، احداث ابنیه و فعالیت در آن محدوده ممنوع بوده و مخاطراتی را برای متخلفین در پی دارد.

طبق ماده 9 قانون ایمنی راه ها و راه آهن، عبور و مرور از خطوط آهن، محوطه ایستگاه ها، کارخانه ها و تأسیسات فنی به استثنای سکوهای مسافری ممنوع هست و چنانچه خطری متوجه اشخاص ناشی از حادثه گردد راه آهن مسؤول نخواهد بود.

گرچه احداث راه آهن برای مردم به ویژه گیلانیان دارای مزیت هایی است، اما لذت استفاده از حمل ونقل عمومی مستلزم رعایت قوانین و مقررات عمومی است که بدون سهل انگاری و هرگونه مماشاتی باید رعایت گردد.

ناگفته نماند قانون گذار به منظور حفظ امنیت دام در حاشیه خطوط ریلی نیز مواردی را ذکر نموده که طبق ماده 14 ایمنی راه آهن، نگاهداری و چراندن دام در حریم راه آهن ممنوع است و راه آهن مسؤولیتی من باب تلف شدنشان ندارد.

ماده 14 قانون که الزامات مردم حاشیه راه آهن را در مورد نگاهداری دام و حیوانات تعیین نموده با توجه به اینکه راه آهن تازه در گیلان کشیده شده احتیاجمند فرهنگ سازی دستگاه های مسؤول و توجیه خانوارهای حاشیه راه آهن است.

تلف شدن چند رأس گاو گرچه ضررهای مالی برای صاحبانشان را در پی دارد و در کاهش فراوری گوشت قرمز نیز اثرگذار است اما در صورت تکرار تخلف در رهاسازی احشام در طول خطوط ریلی می تواند منجر به انحراف قطار از ریل شده و پیامدهای جبران ناپذیری را در ابتدای فعالیت قطار در استان ایجاد کند.

شرکت ساخت و توسعه راه های کشور نیز گرچه زحمات فراوانی را برای ساخت و تحویل راه آهن قزوین رشت متحمل شده و ایمنی ساخت را در طول جهت رعایت نموده است اما احتیاج است در بعضی از نقاط حادثه خیز ریل که مخاطرات احتمالی نظیر ورود احشام و دام را به همراه دارد و یا در محدوده مسکونی بین دو روستا واقع شده محدثات ایمنی را تقویت تا شیرینی استفاده مردم از ریل برای گیلانیان را دوچندان کند.

دامداران متضرر بلوکاتی که خسارت سنگینی را به واسطه عدم ایمنی خط ریلی و سهل انگاری متولیان امور در این راستا متحمل شدند، حالا منتظر جبران خسارت و همچنین اتخاذ تدابیری برای ایمنی راه های ریلی منطقه بلوکات هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 586

به "خسارت سنگین راه آهن به دامداران بلوکات رودبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت سنگین راه آهن به دامداران بلوکات رودبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید