در دعوای زن و شوهری حلوا خیرات می نمایند؟

به گزارش مجله جاودان، یک روانشناس با اشاره به اثر منفی فحاشی و بد دهنی زن و شوهرها بر روابط زوجین و با بیان اینکه حل مساله در اختلافات زناشویی با فحاشی زوجین امکان پذیر نیست، گفت: زوجین باید جمله در دعوای زن و شوهرها حلوا خیرات نمی نمایند را فراموش نمایند چراکه زن و شوهر باید حتی در دعوا هم بر خود مسط بوده و هیچ توجیهی برای فحاشی زوجین در دعوا وجود ندارد.

در دعوای زن و شوهری حلوا خیرات می نمایند؟

شبنم طلوعی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره اثرات فحاشی و بد دهنی زوجین با تاکید بر اینکه اگر زن یا شوهر فحاشی می نماید باید خود را درمان نموده و اگر مورد فحاشی قرار می گیرد باید همسر خود را به سمت درمان سوق دهد، اظهار کرد: اگر همسرتان فحاشی می نماید در واقع به وسیله این فحاشی در صدد دریافت توجه است و توجه شما به فحاشی او به نوعی یک توجه منفی محسوب می شود.

این روانشناس با بیان اینکه فحاشی همسر می تواند بیانگر این باشد که او احتیاجمند توجه است، ادامه داد: در چنین شرایطی زن یا شوهر باید به همسر خود خوراک مثبت و توجه مثبت دهد. برای مثال زوجین می توانند از کارنمودهای مثبت همسر هرچند کوچک تعریف نموده، کارنمودهای مثبت همسر را ببینند و به آن پر و بال دهند تا همسر برای جلب توجه متوسل به انجام رفتارهای منفی همانند فحاشی نشود.

وی فحاشی را از جمله موارد بر هم زننده زندگی مشترک و بروز اختلافات بزرگ دانست و توضیح داد: این رفتار منفی به ویژه در میان مردان بسیار به چشم می خورد اما باید به این نکته توجه داشت که آیا این رفتار منفی همیشه در طول سالیان زندگی مشترک به چشم خورده و وجود داشته است و یا به طور مقطعی و تنها در شرایط خاص بروز می نماید؟. از سوی دیگر نقش همسر در شدت یا کاهش رفتار بدهنی و فحاشی زن یا شوهر نیز بسیار موثر است و نباید از آن غافل بود.

به گفته طلوعی، فحاشی نوعی پرخاشگری است که ریشه در عدم مدیریت خشم دارد و فرد فحاش باید مدیریت خشم را آموخته، نسبت به نادرست بودن این رفتار مطلع شده و برای حذف این عادت کوشش کند.

فیتیله عصبانیت را خاموش کنید

این روانشناس بعلاوه اضافه نمود: زن و شوهر باید فیتیله عصبانیت یکدیگر را خاموش نمایند و به هنگام عصبانیت هر کدام، طرف مقابل سکوت نموده تا آتش این بحث و اختلاف زیاد نشود و در زمان مناسب که هر دو آرام هستند به همسر خود یادآوری نمایند که احترام تماشا از همسر و مورد احترام قرار دادن همسر یک احتیاج است که باید از سوی همسر تامین شود و زن یا شوهر حق ندارد با فحاشی این احتیاج را از همسر خود سلب کند.

وی معتقد است که حفظ آرامش همسر و احترام گذاشتن و به کار گیری الفاظ زیبا به وسیله همسر از جمله احتیاجهای مهم زندگی مشترک است و زن یا شوهری که همسر فحاش و بد دهن دارد باید با سعه صدر آتش عادت فحاشی را در همسر خود خاموش کند.

طلوعی در ادامه سخنان خود به بیان راهکارهایی برای مدیریت خشم، پرخاشگری و فحاشی پرداخت و خاطر نشان کرد: در شرایطی که متوجه شدید در حال عصبانی شدن و خشمگین شدن هستید موقعیت را ترک کنید، از ادامه صحبت و بحث خودداری کنید و با این کار به خود و همسرتان فرصت دهید تا از خشم فاصله گرفته و رفتار مناسب را انتخاب نموده و سپس در پی حل مساله باشید. می توانید به همسر خود بگویید من الان شرایط روحی خوبی ندارم و در حال خشمگین شدن هستم و با این هشدار به همسر، جلوی بروز بسیاری از اتفاقات و دعواهای بزرگ را بگیرید.

به همسر خود بگویید از بد دهنی او ناراحت هستید

این روانشناس بعلاوه به زن یا شوهرهایی که همسر بد دهن دارند و از این رفتار همسر خود به شدت ناراحت می شوند اما به روی او نمی آورند، توصیه کرد: اگر از دست همسر خود ناراخت هستید باید این ناراحتی را به او نشان داه و ابراز کنید چراکه همسر فکر خوانی بلد نیست و نباید انتظار داشت همسر احساس شما راحدس بزند. یاد بگیرید از کلام و زبان برای تبادل نظر و شرح حالات روحی و درونی خود استفاه کنید و از واژه های زیادی که برای بیان احساسات وجود دارد بهره ببرید.

وی بعلاوه این را هم گفت که تکنیک هایی نظیر تنفس عمیق، شست و شوی صورت، نوشیدن آب و پیاده روی می تواند در کاهش خشم موثر باشد.

طلوعی در سرانجام سخنان خود تاکید نمود: آثار فحاشی بر روی همسر بسیار ماندگار است چراکه با بد دهنی، همسر تبدیل به انسانی ناچیز و بی ارزش شده و این بی ارزشی در روان او اثر گذاشته که نهایتا لطمه اش به زندگی و روابط زوجین باز می شود بنابراین ضروری است زوجین بد دهن و فحاش به خاطر این رفتار خود از همسر عذرخواهی نموده و سریعا برای درمان اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2093

به "در دعوای زن و شوهری حلوا خیرات می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دعوای زن و شوهری حلوا خیرات می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید