رئیس ناتو: تمایلی به استقرار موشک های هسته ای جدید در اروپا نداریم

به گزارش مجله جاودان، دبیرکل ناتو در نشست وزرای دفاع کشور های عضو این پیمان نظامی گفت: دربرابر برنامه موشکی مسکو اقدامات دفاعی، هماهنگ و سنجیده ای اجرا شده است.

رئیس ناتو: تمایلی به استقرار موشک های هسته ای جدید در اروپا نداریم

با ما سفر کنید و با تور جمهوری چک از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای پراگ را ببینید.

به گزارش گروه سیاسی مجله جاودان، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شاقتصادی (ناتو) روز پنجشنبه گفت، کشور های عضو همیشه موضعی متحد در برابر سیستم های موشک کروز SSC-8 روسیه داشته اند.

به نوشته پایگاه اینترنتی سازمان ناتو، استولتنبرگ در نشست وزاری دفاع کشور های عضو این پیمان در بروکسل مدعی شد: متحدان ناتو همیشه در برابر نقض معاهده INF (منع گسترش سلاح های هسته ای میان برد) توسط روسیه، متحد بوده اند.

دبیرکل ناتو اضافه نمود: ما در طول سال های متمادی مشورت های دقیقی داشته ایم و درخصوص هر گامی که در پاسخ به نقض این معاهده برداشته ایم، شامل اقدامات دفاعی، هماهنگ و سنجیده، توافق نظر داشته ایم. این اقدامات همچنین شامل برنامه ریزی و تمرین و حفظ موضع دفاعی در زمینه موشکی، هوایی، هسته ای و روش های متداول می شوند.

استولتنبرگ مدعی شد: ما اقدامات روسیه را تکرار نمی کنیم و قصد نداریم موشک های هسته ای جدیدی را در اروپا مستقر کنیم. اما قدرت بازدارندگی و دفاع موثر خود را حفظ می کنیم تا از مردم محافظت کنیم. SSC-8 تنها جزئی از تجهیزات روسیه است؛ بنابراین امروز در خصوص چالش های وسیع تری درخصوص سیستم های موشکی روسیه از نوع عادی یا هسته ای بحث و تبادل نظر کردیم. بعضی از این موشک ها دومنظوره هستند که خطر بزرگ تری را به لحاظ ایجاد تنش یا خطای محاسباتی به وجود می آورند. در عین حال، وزرای دفاع همگی بر تعهد قوی کشورشان نسبت به کنترل تسلیحات و خلع سلاح تأکید کردند. ناتو باید بستری برای گفت وگوی آمریکا و اروپا بر سر این مسائل باقی بماند.

دبیرکل ناتو در حالی این ادعا ها را عنوان کرد که دولت آمریکا تابستان سال جاری خروج یک جانبه آمریکا از معاهده تسلیحاتی INF میان مسکو و واشنگتن را اعلام نموده و در مقابل روسیه بار ها بر لزوم تعهد بر آن تأکید داشته است.

او در ادامه گفت: همچنین وزرای دفاع پیشرفت در زمینه اطمینان یافتن از تقسیم سهم اقتصادی منصفانه بین متحدان را به بحث گذاشتند. ما شاهد افزایش بی سابقه تأمین هزینه های اقتصادی [ناتو]از سوی کشور های اروپایی و آمریکای شاقتصادی بوده ایم که قرار است تا خاتمه سال 2024، 400 میلیارد دلار دیگر هم افزایش یابد. این ناتو را قوی تر می نماید.

استولتنبرگ درباره اوکراین گفت: در مراسم صبحانه به میزبانی کانادا، متحدان بر حمایت از حفظ حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تأکید کردند. ناتو به فراهم کردن پشتیبانی سیاسی و عملی از اوکراین ادامه خواهد داد و از فرایند اصلاحات در این کشور حمایت می نمایند.

مردم منطقه کریمه اوکراین در سال 2014 در یک همه پرسی به الحاق این منطقه به روسیه رأی مثبت دادند، اما اوکراین و بعضی کشور های غربی این الحاق را غیرقانونی می دانند.

وی اضافه نمود: بعد از ظهر امروز دیداری با محور حمایت از ادامه مأموریت تعلیم نیرو در افغانستان انجام خواهد شد. اوضاع بغرنج خواهد ماند، ولی ما قویاً به امنیت و ثبات درازمدت در افغانستان متعهد خواهیم ماند. ما تماماً از کوشش های آمریکا برای دستیابی به راه حلی صلح آمیز [در افغانستان]حمایت می کنیم. طالبان باید توان واقعی خود را درخصوص کاستن از خشونت ها. متعهد ماندن به صلح نشان دهد.

آمریکا و طالبان از سال 2018 در حال مذاکره برای یک طرح صلح هستند؛ طرحی که در آن قرار است در ازای تضمین طالبان مبنی بر تبدیل نشدن افغانستان به مکان امن برای تروریست ها، نظامیان خارجی از این کشور خارج شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 779

به "رئیس ناتو: تمایلی به استقرار موشک های هسته ای جدید در اروپا نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس ناتو: تمایلی به استقرار موشک های هسته ای جدید در اروپا نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید