راهداری: نمی توان جاده هراز را بست

به گزارش مجله جاودان، محمدرضا زمانیان اظهار کرد: درپی کسب اطلاع از ایجاد ترک در کوهستان محور هراز در محدوده آب اسک اقداماتی انجام دادیم. در وهله نخست با دادگستری و استانداری مازندران مکاتباتی انجام دادیم و درخواست کردیم که فعالیت اماکن تجاری ایجاد شده در پایین دست را که بعضا هم به صورت غیر مجاز در حریم راه احداث شدند، محدود نمایند چرا که عامل تجمع مردم و مسافران هستند.

راهداری: نمی توان جاده هراز را بست

به گزارش ایسنا، وی اضافه نمود: از پلیس راه نیز درخواست کردیم که حداقل تیم ثابتی در این منطقه به صورت شبانه روزی مستقر کند تا در آن منطقه ایجاد ترافیک زنجیره ای در محدوده حدود 500 متری جلوگیری کند. چرا که در صورت به وجود آمدن چنین ترافیک هایی اگر لغزشی در این نقطه از کوهستان اتفاق بیفتد حوادث جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

مدیرکل دفتر نگهداری ابنیه فنی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای ادامه داد: از استانداری درخواست کردیم که ستاد حوادث غیرمترقبه را تشکیل دهد و از راهداری نیز دعوت کند تا بتوانید تصمیم گیری های لازم را در این زمینه اتخاذ کنیم. بعلاوه در کنار این مکاتبات و درخواست ها از مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی درخواست کردیم تا از منطقه بازدید کند و به طرق تخصصی این محدوده از کوهستان را ارزیابی و آنالیز نمایند تا ببینیم شکاف ایجاد شده در کوتاه مدت مسائلی را ایجاد خواهد نمود و چه راه حل های عملی و اجرایی برای حل این مشکل پیشنهاد می نمایند و این گزارش تخصصی مبنای اقدامات وزارت راه و دیگر دستگاه های متولی باشد.

زمانیان تاکید نمود: از سوی دیگر از شرکت ساخت و توسعه زیربنا های حمل و نقل کشور که در حال احداث باند دوم محور هراز است درخواست کردیم تا این کار را هرچه سریعتر به ویژه در این محدوده انجام دهد تا بتوانیم به سرعت و در اسرع وقت از محور جایگزین برای این محدوده استفاده کنیم. بعلاوه از سازمان برنامه و بودجه کشور درخواست کردیم که با توجه به اهمیت این مسئله مسائل و مسائل احتاقتصادی اقتصادی برای پیشرفت و تسریع باند دوم محور هراز را حل نماید چراکه تسریع در این پروژه احتیاجمند منابع اعتباری بیشتر است. چرا که این محور در حال ساخت دارای ردیف بودجه است.

وی با بیان اینکه این ها اقداماتی است که از همان روز های نخست بروز این مشکل انجام شده و مستندات آن موجود است، گفت: منتظر هستیم که گزارش مکتوب ای از مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی درباره بازدید از این محدوده آماده گردد تا بتوانیم از آن استفاده کرد و اقدامات بعدی را انجام دهیم.

مدیرکل دفتر نگهداری ابنیه فنی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با توجه به پیشنهادات انجام شده از سوی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی مبنی بر مسدود شدن محور هراز و در نظر گرفتن راه جایگزین این راه مواصلاتی مهم با ممنوعیت تردد روبرو خواهد شد یا خیر؟ توضیح داد: درخواست مسدود شدن محور هراز کار سختی برای وزارت راه و شهرسازی نیست و تنها احتیاج به مکاتبه ای با پلیس راه دارد، اما امکان انسداد وجود ندارد. چرا که در صورت مسدود شدن محور هراز چند مشکل به وجود می آید در وهله نخست باید پرسید که تردد محلی ها و افراد بومی در این منطقه را چگونه باید حل کرد و مشکل دوم این است که بار ترافیکی حاصل از مسدود شدن محور هراز به محور های فیروز کوه و چالوس است که این امکان و ظرفیت در دو جاده مذکور نیست.

زمانیان اضافه نمود: بعضی مواقع یک محور به صورت موقت و برای چند روز بسته می گردد، اما اگر بخواهیم محور هراز را ببندیم معین نیست که جاده جایگزین و باند دوم آن چه زمانی راه اندازی می گردد؛ بنابراین قابلیت انسداد محور هراز وجود ندارد البته اگر زمانی به این نتیجه برسیم که تردد از این محور خطرناک است و هر لحظه امکان دارد آن منطقه از کوهستان ریزش کند جاده هراز را خواهیم بست تا برای مردم مسئله ای به وجود نیاید چراکه در این منطقه سنسور ها و شاخص هایی قرار دادیم تا به صورت لحظه ای ترک ها ایجاد شده در این محدوده را رصد کند و به محض اینکه متوجه شویم حرکت و لغزش این محدوده از کوهستان سرعت گرفته و احتمال بروز حادثه ای وجود دارد، تصمیم گیری دیگری مانند انسداد جاده هراز را در دستور کار قرار خواهیم داد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1976

به "راهداری: نمی توان جاده هراز را بست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهداری: نمی توان جاده هراز را بست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید