سود بانکی عامل موثر بر تصمیم سهامداران حقیقی

به گزارش مجله جاودان، بازار سرمایه وارد یک فاز صعود به همراه نوسان شده است. روز های خیلی سبز و خیلی قرمز بورس سبب شده بسیاری از سهامداران خرد دست به عصا وارد معامله شده و از فاز هیجان خارج شوند.

سود بانکی عامل موثر بر تصمیم سهامداران حقیقی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بازار سرمایه پس از 3 ماه ریزش در دهه آخر آبان ماه به کمترین میزان خود رسید و پس از آن شروع به رشد کرد.

در این مدت بازار به دلایل مختلف با نوسانات زیادی همراه بوده است. این مساله را می توان بیشتر به تجربه ای که هم سازمان بورس و هم سهامداران حقیقی و هم حقوقی های بازار از رشد شاخص در ماه های ابتدایی سال به دست آورده بودند، مرتبط دانست.

سازمان بورس که در 3 ماه قرمزپوش شدن بازار، متهم ردیف اول جهت اتخاذ تصمیمات خلق الساعه و نادرست بود، در 20 روز گذشته سعی کرده است، کمترین تغییرات را در مقررات بازار سرمایه اعمال کند. ثبات در شرایط بورس طی این مدت و ایجاد کمترین تغییرات در قوانین بورس توانسته سهامداران خرد را متقاعد کند که بورس همچنان یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاری است.

سهامداران حقیقی از رفتار هیجانی دست کشیده اند

از دیگر سو، سهامداران حقیقی نیز پس از رشد شاخص در 5 ماه ابتدایی سال و کسب سود فراوان، زمانی که بازار وارد فاز اصلاح شد، متوجه شدند رفتار هیجانی نه تنها نمی تواند سود آن ها را زیاد و تضمین کند، بلکه این رفتار در بلند مدت می تواند آن ها را متضرر کند.

عدم تشکیل صف های خرید و فروش سنگین برای نماد هایی که ارزندگی آن ها به لحاظ تکنیکال و بنیادی به اثبات نرسیده است، می تواند این مساله را نشان دهد که سهامداران خرد و حقیقی تجربه خوبی را کسب کرده اند و می توان از آن ها رفتاری با هیجان کمتر را در آینده بازار شاهد بود. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که برخی سهامداران که تنها برای کسب سود وارد بورس شده بودند و از ماهیت نوسانی و افت و خیز های آن بی اطلاع و یا کم اطلاع بودند، از بازار خارج شده و به نظر می رسد، بلندمدتی ها و یا افراد با نگاه بلندمدت در بازار باقی مانده اند.

شرکت های حقوقی نیز در مدت اصلاح بازار که بار ها و بار ها با نوسان گیری بازگشت بازار به حالت عادی را به تاخیر انداخته بودند، با ورود مجلس و قوه قضائیه به بازار سرمایه و کنترل آن از زاویه های مختلف مخصوصا برخورد با متخلفان، تا حد زیادی در حال انجام وظیفه ذاتی خود جهت کنترل بازار و کسب سود معقول از آن هستند.

بازارگردان ها در همه نماد ها فعال شده اند؟

البته نباید از تصمیم درست سازمان بورس برای اجرای قانون در مورد معرفی بازارگردان توسط همه نماد های بورسی گذشت. این تصمیم سبب شده است که نماد هایی که بازارگردان معرفی کرده اند، از قفل شدن در صف های خرید و فروش خلاص شوند. یعنی این بازارگردان ها با انجام معامله در سهام خود حجم معاملات را افزایش داده و این می تواند آینده بورس را تضمین کند.

این که هوز تعدادی از ناشران، بازارگردان معرفی نکرده اند، جای سوال دارد و سازمان بورس باید با این شرکت ها مطابق با قانون برخورد جدی انجام دهد.

روز های منفی بازار به دلیل عرضه اولیه ها

طی روز های گذشته بازار سرمایه با یک عقب نشینی روبرو بوده است؛ این مساله به دلیل کنترل رشد غیررسمی بازار توسط سازمان بورس از طریق ساماندهی بازارگردان ها و شروع عملیات عرضه اولیه سهم ها بوده است. سازمان بورس سعی کرده است، از طریق این دو مدل رشد بازار را کنترل کند. طی دو هفته گذشته بورس با سه عرضه اولیه همراه بوده است. نماد های چخزر، وکبهمن و بوعلی سه شرکتی بوده اند که طی هفته گذشته و این هفته با عنوان عرضه اولیه وارد بورس شده اند. نماد های وکبهمن و بوعلی در کنار یکدیگر حدود 1 میلیون تومان نقدینگی نیاز داشتند که این مساله طی دو روز گذشته حجم عرضه را نسبتا بالا برده و سبب کاهش شاخص شده است.

به عبارت دیگر، در گذشته سهامداران جهت خرید عرضه اولیه ها از بیرون، پول به بازار می آوردند؛ اما عرضه های فعلی باعث خروج پول از بازار سرمایه و فروش سهم ها می شود و تاثیر منفی بر بازار می گذارد.

سود بانکی عامل موثر بر تصمیم سهامداران حقیقی

نگاه سهامداران به تصمیمات بانک مرکزی در مورد مشخص نرخ سود نیز یکی از دلایلی است که بازار سرمایه در دو روز گذشته گارد منفی به خود گرفته است. طبق اعلام بانک مرکزی نرخ سود کاهش چندانی نخواهد داشت. همین مساله سبب شده است که سهامداران بین بازگشت پول ها به بانک ها جهت کسب سود تضمین شده و یا سرمایه گذاری در بورس کمی دچار تردید شده و همین موضوع نیز عرضه ها را طی روز های گذشته تقریبا افزایش داده و این مساله نیز خود را در منفی شدن شاخص نشان داده است.

به هر حال در این زمینه باید گفت: بازار سرمایه بعد از افت 45 درصدی، در حال ورود به فاز صعود است، اما همه عوامل دست به دست هم داده است، تا این فاز صعودی نه مانند گذشته بی محابا باشد و نه اصلاح آن مانند چند ماه گذشته افراد را دچار زیان کند. فرایند متعادل و نوسان های درست در بازار سرمایه پس از یک رشد قابل توجه و یک ریزش ویران کننده می تواند نوید روز های خوبی را به سهامداران صبور و افرادی که برای بلند مدت وارد بورس شده اند، بدهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1397

به "سود بانکی عامل موثر بر تصمیم سهامداران حقیقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود بانکی عامل موثر بر تصمیم سهامداران حقیقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید