شوک به فوتبال با انصراف 7 تیم از لیگ

به گزارش مجله جاودان، در شرایطی که با پایان دوران قرنطینه، تمام مشاغل بازگشایی شده اند و با بازگشت زندگی مردم به شرایط عادی مبارزه با کرونا ادامه دارد، بخش قابل توجهی از جامعه فوتبال هنوز خودشان را تافته جدابافته می دانند.

شوک به فوتبال با انصراف 7 تیم از لیگ

به گزارش ، در شرایطی که بیشتر کشور های جهان فوتبال شان را با شرایط سخت شیوع ویروس کرونا وفق داده و با رعایت پروتکل های بهداشتی مسابقات را شروع کرده اند، در ایران بیشتر باشگاه ها ساز خودشان را می زنند. در شرایطی که با سرانجام دوران قرنطینه، تمام مشاغل بازگشایی شده اند و با بازگشت زندگی مردم به شرایط عادی مبارزه با کرونا ادامه دارد، بخش قابل توجهی از جامعه فوتبال هنوز خودشان را تافته جدابافته می دانند. طبق برنامه، لیگ برتر باید از 10 روز دیگر شروع شود،، اما دیروز دوباره شاهد انصراف چند باشگاه لیگ برتری از مسابقات و امضای یک طومار در این باره بودیم که تا سرانجام شب بزرگ و بزرگ تر شد.

دیروز باشگاه های تراکتور، شهرخودرو، نفت مسجد سلیمان، ماشین سازی، پارس جنوبی جم، پیکان و نساجی در نامه رسمی به حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون و رئیس سازمان لیگ به صراحت اعلام کردند که از حضور در ادامه مسابقات معذور هستند. این درحالی است که سازمان لیگ برنامه برگزاری مسابقات را هم اعلام کرده و همه چیز برای بازگشت فوتبال به جامعه فراهم است.

همان طور که پیش بینی می شد این نامه سروصدای زیادی در جامعه به راه انداخت و دوباره باعث بالاگرفتن جنگ هواداری در شبکه های اجتماعی و مصاحبه های عوامل تیم ها علیه یکدیگر در رسانه ها شد. در متن نامه این باشگاه ها به حیدر بهاروند آمده است: متاسفانه بدون توجه به اعلام شرایط فورس ماژور از سوی فیفا و همچنین مصاحبه دوازدهم خرداد وزیر محترم بهداشت (نمکی: غفلت کنیم دقیقه 90 از کرونا گل خواهیم خورد) مسئولان سازمان لیگ به دلایل نامعلومی اصرار به ادامه مسابقات لیگ برتر فوتبال دارند.

در چنین شرایطی صرف نظر از رعایت کردن یا نکردن هرگونه پروتکل بهداشتی طبق نظر وزیر محترم و ستاد مقابله با کرونا ادامه لیگ مردود و ممنوع است. از سوی دیگر مقایسه لیگ کشورمان با سایر کشور ها به دلایل مختلف قیاس مع الفارق است. سازمان لیگ مسئولیتی اعم از مادی و معنوی قبول نمی کند، حتی نظارت را هم کنار گذاشته است و تنها با جملات تهدیدآمیز قصد ایجاد ترس و ارعاب برای ادامه مسابقات را دارد.

کمترین حق ما امضاکنندگان این نامه در شرایط حاضر آن است که تمامی عواقب ناشی از شروع لیگ توسط ریاست محترم فدراسیون پذیرفته شود. با عنایت به مطالب فوق و مادامی که این مسئولیت صراحتا توسط عالی ترین مقام رسمی فوتبال کشور پذیرفته نشود، ما بازیکنان، مربیان و دست اندرکاران لیگ های ایران به منظور صیانت از خانواده و به ویژه فرزندان مان و حفظ حیات ورزشی خود به عنوان تنها وسیله امرار معاش، از شرکت در ادامه بازی های لیگ معذوریم.

اتفاق بسیار مهم درباره نامه انصرافی باشگاه ها این است که مشاهده شدن امضای برخی از آن ها در پای این طومار واقعا شگفت انگیز و غیرقابل باور است. از آنجا که مسئولان فوتبال ایران به صراحت اعلام کرده اند در صورتی که لیگ تعطیل شود، تیم قهرمان، تیم های سقوط کننده و سهمیه های آسیایی را براساس آخرین وضع جدول تعیین خواهند کرد، پیکان قعرنشین لیگ به صورت رسمی به لیگ یک سقوط خواهد کرد. پس معلوم نیست با چه هدفی عوامل این باشگاه پای طومار انصراف از لیگ را امضا کرده اند.

همین اتفاق باعث شد که عبدالله ویسی در مصاحبه ای مجبور به ارایه این توضیحات شود: ما از شرکت در لیگ انصراف نداده ایم و این حرف ها دروغ است. ما فقط نامه ای را امضاکردیم و در آن خواستیم فدراسیون فوتبال تضمین کند که مسائل بهداشتی در تمرینات رعایت می شود. من ویسی چه کاره هستم که بگویم لیگ برگزار بشود یا نه. من و باشگاه پیکان تابع تصمیم سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال هستیم و وظیفه مان است از تصمیم آن ها تمکین کنیم.

مدیران فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ با رعایت پروتکل های بهداشتی و طبق هماهنگی با نهاد های ذی ربط و ستاد ملی مبارزه با کرونا با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در نظر دارند بازی ها را بدون حضور تماشاگر برگزار کنند. منابع موثق خبری هم در فدراسیون و سازمان لیگ اعلام کردند مدیران فوتبال طبق قوانین با هر باشگاهی که قید حضور در مسابقات را بزند، برخورد خواهند کرد و در این باره هیچ مصلحت اندیشی نخواهند داشت.

با توجه به تبعات حقوقی و مالی که کناره گیری هر تیم به برگزاری لیگ و اعتبار فوتبال ایران می زند، پرونده حقوقی علیه باشگاه های متخلف در ارکان قضائی تشکیل و محرومیت و جریمه سنگینی هم در نظر گرفته خواهد شد. درباره تضمین کتبی هم که باشگاه ها خواهان ارایه آن از سوی بالاترین مقام اجرایی فوتبال کشور هستند، باید گفت که امکان ندارد چنین تضمینی از سوی فدراسیون و سازمان لیگ و هیچ مسئولی به صورت مکتوب داده شود.

نکته قابل توجه بعدی درباره برگزاری لیگ این است که مدیران فوتبال ایران دستور گرفته اند که مسابقات فوتبال را برگزارکنند و به هرحال اگر در شرایطی که تمامی مشاغل بازگشایی شده اند، مسابقات فوتبال تعطیل شود، آن وقت ممکن این اتفاق تبعات بدی در سطح جامعه داشته باشد. سهیل مهدی، سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ هم روز گذشته به نامه انصراف باشگاه ها واکنش نشان داد و گفت: لیگ برتر طبق برنامه اعلام شده قبلی و براساس تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار خواهد شد و هیچ گونه تغییری در شروع مسابقات انجام نخواهد شد.

فضای منفی به وجود آمده در نهایت شرایطی را فراهم کرد که مدیران فدراسیون تصمیم بگیرند از حالت انفعال در برابر باشگاه های معترض خارج شوند. به این ترتیب ابوالفضل حسن زاده محمدی، رئیس کمیته انضباطی فدراسیون برای تمام باشگاه ها با این جملات که در سایت فدراسیون منتشر شد خط و نشان کشید و بیان نمود: هرگونه مصاحبه تحریک آمیز و طرح مطالب کذب و خلاف واقع درباره انجام مسابقات یا تحریک بر عدم شرکت، مطابق مقررات انضباطی مصوب سال 1397، تخلف انضباطی محسوب می شود و محرومیت شخص خاطی را در پی خواهد داشت. امیدواریم از این پس باشگاه ها نظارت بیشتری روی مصاحبه ها و بیانیه های منتشر شده درباره لیگ برتر داشته باشند.

مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال در مصاحبه با روزنامه شهروند به چند نکته بسیار مهم درباره نامه انصرافی چند باشگاه از لیگ برتر اشاره و بیان نمود: فیفا تصمیم گیری درباره ادامه برگزاری مسابقات را به وزارت بهداشت و دولت هر کشور واگذارکرده است و فدراسیون فوتبال هر کشور با هماهنگی این نهاد ها درباره ادامه برگزاری مسابقات تصمیم خواهد گرفت. شرایط شیوع ویروس در بیشتر نقاط جهان به یک شکل و آمار ها نگران کننده است. ما قطعا به سلامتی تمام افراد اهمیت می دهیم و به همین ترتیب با هماهنگی ستاد مبارزه با کرونا کار ها را انجام داده ایم و به سمت برگزاری مسابقات می رویم، همچنین باید بگویم که تعطیلی مسابقات به هیچ عنوان راه حل درستی نیست.

دبیرکل فدراسیون با اشاره به تبعات بین المللی که تعطیلی لیگ برای فوتبال کشور به همراه دارد، تأکید کرد: فیفا و AFC مسابقات مقدماتی جام جهانی، لیگ قهرمانان آسیا و ... را تعطیل نکرده اند و تصمیم قطعی آن ها برگزاری بازی هاست که زمان بندی آن هم اعلام شده است. آن ها همواره برای تعطیل نشدن فوتبال با کشور ها درحال مذاکره هستند و به دنبال راه حل های مختلف می گردند. در چنین شرایطی اگر مسابقات باشگاهی در ایران تعطیل شود، آن وقت ما این پیام را به کل جهان می دهیم که شرایط ایران از نظر شیوع ویروس قرمز است و کشور ما امن نیست. به این ترتیب نه تنها میزبانی مسابقات تیم ملی در مقدماتی جام جهانی و باشگاهی در لیگ قهرمانان آسیا را از ما می گیرند، بلکه کشور ما را ناقل قلمداد می کنند و حتی اجاره برگزاری مسابقات با تیم های ایرانی در کشور ثالث را هم نمی دهند. پس از تمام رسانه ها، باشگاه ها و دست اندرکاران فوتبال تقاضا می کنم که ابعاد بین المللی این مسأله را هم در نظر بگیرند، آن هم در وضعیتی که برخی کشور ها به دنبال بهانه برای پرونده سازی علیه فوتبال ما هستند. پس به هیچ عنوان تعطیلی لیگ راه حل منطقی نبوده و شدنی هم نیست.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1095

به "شوک به فوتبال با انصراف 7 تیم از لیگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوک به فوتبال با انصراف 7 تیم از لیگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید