مرگتان با این بیماری قطعی است!

به گزارش مجله جاودان، محمدحسین زمانیان به مناسبت روز جهانی هاری (ششم مهر) از این بیماری به عنوان یک بیماری مرگبار یاد کرد و اضافه کرد: درصورت ابتلای افراد به این بیماری و عدم درمان به موقع، مرگ بیمار حتمی است.

مرگتان با این بیماری قطعی است!

یک متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه تاخیر در درمان بیماری هاری بطور قطع به مرگ بیمار منجر می گردد، از همه افراد خواست که هر نوع گزش حیوانات را جدی گرفته و حتما به مراکز بهداشتی مراجعه و واکسن هاری تزریق نمایند.

محمدحسین زمانیان به مناسبت روز جهانی هاری (ششم مهر) از این بیماری به عنوان یک بیماری مرگبار یاد کرد و اضافه نمود: درصورت ابتلای افراد به این بیماری و عدم درمان به موقع، مرگ بیمار حتمی است.

وی اضافه نمود: ویروس این بیماری در بزاق پستانداران خونگرم شامل سگ سانان از جمله سگ، گرگ و شغال، گربه سانان، حیوانات اهلی مانند گاو و بز و گوسفند و حیوانات وحشی مانند خرس، گراز و خفاش و ... می تواند وجود داشته باشد و زمانی که حیوان آلوده انسان را گاز بگیرد، ویروس به او منتقل می گردد. بعلاوه به وسیله تماس انسان با بزاق و مخاط حیوان آلوده هم امکان انتقال بیماری وجود دارد.

زمانیان گفت: پس از گزش و ورود ویروس هاری به بدن انسان، چهار تا 12 هفته طول می کشد که بیماری هاری علائم خود را نشان دهد. وی اضافه نمود: طی این مدت ویروس خود را به تدریج به سیستم عصبی مرکزی رسانده و به بافت عصبی حمله می نماید.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: پس از گذشت دوره کمون، علائم اولیه بیماری هاری که مشابه آنفلوآنزا بوده و شامل تب، ضعف عضلانی و ... و نیز احساس سوزش درمحل گزش است خود را نشان می دهد.

زمانیان گفت: پس از این مرحله دو نوع بیماری هاری در افراد بیمار ممکن است ایجاد گردد. یک نوع آن هاری خشمگین است که فرد علائمی مانند بیش فعالی، اضطراب، حالت توهم، افزایش بزاق در دهان، ترس از آب و حملات و خشم را از خود نشان می دهد.

وی اضافه نمود: در نوع ساکت این بیماری هم فرد آرام آرام دچار علائم فلجی شده و افت هوشیاری پیدا نموده و به کما می رود. زمانیان تاکید نمود: در هر دونوع بیماری، در صورت عدم درمان به موقع مرگ بیمار حتمی است.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: گام اول در درمان هاری این است که افراد محل گزش را با آب و صابون به مدت 10 دقیقه بطور مداوم شست و شو دهند.

وی اضافه نمود: در مرحله بعد افراد باید از بستن یا بخیه زدن محل زخم بطور جد خودداری نمایند، چرا که ویروس هاری بی هوازی است و در صورت بستن محل زخم به سرعت منتشر می شود.

زمانیان گفت: در گام بعدی فرد گزیده شده باید در کوتاه ترین زمان ممکن به مرکز بهداشتی مراجعه نموده و واکسن هاری تزریق کند. وی اضافه نمود: این واکسن برای افرادی که دچار گزش شده اند چهار دوز است که در روز اول گزش، روز سوم، روز هفتم و چهارده روز پس از دوز سوم تزریق می گردد.

زمانیان اظهار داشت: تزریق این واکسن برای تمام افراد گزیده شده الزامی است و حتی زنان باردار هم در این زمینه منعی ندارند. زمانیان گفت: بعلاوه در کنار واکسن، سرم ضدهاری هم ممکن است برای افراد تجویز گردد.

این متخصص بیماری های عفونی اظهار داشت: درصورت درمان به موقع امکان نجات فرد وجود دارد، اما اگر افراد نسبت به گزش حیوانات بی اهمیت باشند، در صورت ابتلای حیوان به هاری قطعا آن ها مبتلا به هاری شده و مرگشان حتمی است، بنابراین افراد باید هر نوع گزش را هاری فرض نموده و به مراکز بهداشتی مراجعه نمایند.

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2195

به "مرگتان با این بیماری قطعی است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگتان با این بیماری قطعی است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید