منطقه حفاظت شده پرور یکی از دیدنی های استان سمنان به شمار می رود

به گزارش مجله جاودان، جاذبه ها/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، منطقه حفاظت شده پرور یکی از دیدنی های استان سمنان به شمار می رود.

منطقه حفاظت شده پرور یکی از دیدنی های استان سمنان به شمار می رود

منطقه حفاظت شده پرور در شمال شرقی شهرستان سمنان و در مرز استان مازندران واقع شد. منطقه حفاظت شده پرور شباهت زیادی به پارک ملی گلستان دارد. دشتهای پست، تپه ماهور، کوهها و صخره های بلند و جنگلهای پراکنده و متراکم همگی با هم در یکجا دیده می گردد. اقلیم نیمه خشک سرد تا مرطوب معتدل و دامنه ارتفاعی 1190 تا 3300 متر در دشت و کوهستان، تنوع زیستی خوبی را در پرور بوجود آورده است. در منطقه حفاظت شده پرور جمعا 39 گونه پستاندار در قالب 35 جنس مربوط به 14 خانواده از 5 راسته موجود بوده که وجود 6 راسته از 7 راسته پستاندار خشکی زی و حدود یک چهارم گونه های پستاندار موجود کشور در این منطقه، جایگاه و ویژگی های اکولوژیکی و با ارزش آن را می رساند.

پستانداران این منطقه شامل مرال، شوکا، گراز، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، کاراکال، گربه پالاس، گربه وحشی، کل و بز، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه معمولی، شغال، کفتار، سمور، تشی، خرگوش بوده و پرند گان این منطقه نیز شامل کبک د ری، بلد رچین، هوبره، کبک، تیهو، هد هد، شاه بوف، جغد، سینه سرخ و انواع پرند گان شکاری هستند. خزند گان و دوزیستان شامل افعی، کفچه مار، مار جعفری، انواع آگاما، بزمجه، لاکپشت و انواع وزغ ها بوده و منابع مهم آبی منطقه رودخانه ها، چشمه ها و سنگاب ها هستند. این منطقه د ارای چند ین رود خانه است که همگی فصلی بود ه و د ر بیشتر فصول سال آب د ر آنها جاری هست.

منبع: همگردی
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2304

به "منطقه حفاظت شده پرور یکی از دیدنی های استان سمنان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه حفاظت شده پرور یکی از دیدنی های استان سمنان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید