چرا گردشگرانی که واکسن زده اند را راه نمی دهید؟

به گزارش مجله جاودان، ایسنا/ بدنبال خبرهای منتشر شده، این سوال مطرح می گردد که چرا گردشگرانی که واکسن زده اند را راه نمی دهید؟

چرا گردشگرانی که واکسن زده اند را راه نمی دهید؟

قضیه چیست؟

450 هزار خارجی در 9 ماه اول سال جاری به ایران سفر نموده اند. ملیت آنها را اعلام ننموده اند، اما وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مدعی است آنها با ویزای درمان و تجارت به ایران سفر نموده اند؛ تنها ویزاهایی که گفته می گردد موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا را دارد. هرچند که با شیوع ویروس جدید کرونا در استان خوزستان، وزارت بهداشت علت آن را ترددهای بدون مجوز از مرز ایران و عراق اعلام نمود. برخی آژانس های گردشگری نیز گفته اند در این مدت برخی مسافرانشان با ویزای عادی که در فرودگاه یا مرز تهیه نموده اند برای پیگیری درمان به ایران آمده اند.

با این حال، مقاومت ستاد ملی مقابله با کرونا با صدور دوباره ویزای گردشگری، فعالان گردشگری را کلافه نموده، طوریکه موافقتِ این ستاد و وزارت بهداشت فقط با صدور ویزای درمانی را که یک سرش به بیمارستان ها و این وزارتخانه مربوط می گردد زیر سوال برده اند.

در دی 99 جامعه تورگردانان ایران در نامه ای از معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دست درخواست کرد راه را برای سفر طبیعتگردان و گردشگرانی که با اتومبیل و یا وسیله نقلیه شخصی جابه جا می شوند، به ایران باز نمایند. او نوشته بود: کارشناسان صنعت گردشگری بر این اعتقادند که طبیعت گردی می تواند به عاملی جدی برای بازسازی گردشگری ورودی تبدیل گردد. با توجه به فصل کاری پیش رو در بهار و تابستان آینده، از هم اکنون مراتب در ستاد ملی کرونا مطرح گردد و پس از دریافت تایید نسبت به صدور مجوزهای لازم و تهیه و تدوین شیوه نامه های بهداشتی فعالیت در طبیعت در دوران کرونا و دیگر موارد، اقدام لازم برای ورود گردشگران خارجی حوزه طبیعت گردی صورت پذیرد تا بتوان نهایت بهره برداری را از این بازه زمانی به عمل آورد. امید داریم با این اقدام شاهد رونق بیشتر گردشگری ورودی ایران در آینده نزدیک باشیم.

این نامه که بی پاسخ ماند. اما در بهمن در حالیکه معاون گردشگری گفته بود موافقت اولیه با از سرگیری صدور ویزای گردشگری به صورت محدود را از کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا گرفته است، ولی با شیوع ویروس جدید کرونا در کشور، ورود برخی پروازها از اروپا و دیگر نقاط به ایران محدودتر و مقررات سفر به ایران نیز سخت تر شد.

درحال حاضر هیچ پیش بینی برای ازسرگیری صدور ویزای گردشگری ایران وجود ندارد، هرچند که رایزنی ها و مذاکرات ادامه دارد. این بلاتکلیفی دامن معدود گردشگرانی را که پیش از همه گیری ویروس کرونا برای سفر به ایران برنامه ریزی نموده و تور و بلیت خریده بودند نیز گرفته است، طوریکه گزینه های دیگر را برای سفر جایگزین ایران نموده اند.

رئیس جامعه تورگردانان ایران که از چندماه پیش پیگیر کسب مجوز سفر طبیعتگردان و ورود گردشگران با وسایل نقلیه شخصی به ایران بود و هنوز پاسخی برای آن نگرفته است، اینک می گوید: با گردشگر هایی مواجهیم که دو دوز واکسن کووید را تزریق نموده اند و می خواهند برنامه سفرشان به ایران را انجام دهند؛ اما هیچ پاسخی از بابت زمان صدور ویزای گردشگری ایران نمی توانیم به آنها بدهیم.

او ادامه می دهد: وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا دست کم می توانند اجازه سفر به گردشگرانی که واکسن کرونا را کامل تزریق نموده اند، بدهند یا حداقل تکلیف برنامه ایران را تعیین نمایند تا ما پاسخ مناسبی به شرکت ها و گردشگران خارجی بدهیم و بیشتر از این بازارهای گردشگری را از دست ندهیم.

منبع: همگردی
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1551

به "چرا گردشگرانی که واکسن زده اند را راه نمی دهید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گردشگرانی که واکسن زده اند را راه نمی دهید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید