چگونه ماموریت غیرممکن 7 به یکی از پر هزینه ترین فیلم های تاریخ تبدیل شد؟

به گزارش مجله جاودان، تا به حال 6 قسمت از فیلم های دنباله دار ماموریت غیر ممکن منتشر شده. پرونده فراوری قسمت هفتم این فیلم از سال 2019 باز شد و قرار بود در سال 2020 به پرده برسد. اما شیوع بیماری کرونا، همه برنامه ریزی ها را خراب کرد. از آنجایی که از زمان فراوری اولین ماموریت غیر ممکن در سال 1996، نزدیک به 25 سال است که تام کروز تنها بازیگر نقش اصلی این فیلم های دنباله دار است، بنابراین تصمیم گیری های او بر فراوری این فیلم ها خیلی اثرگذار است. اما درباره قسمت هفتم که در جریان شیوع کرونا مقابل دوربین رفت، کروز حاشیه ای به وجود آورد که فیلم به یک پروژه با هزینه های بسیار زیاد تبدیل شد.

چگونه ماموریت غیرممکن 7 به یکی از پر هزینه ترین فیلم های تاریخ تبدیل شد؟

طبق آخرین گزارش ها، برآورد می شود که برای ساخت ماموریت غیر ممکن 7 تا به حال در حدود 290 میلیون دلار هزینه شده. بودجه ای بسیار فراتر از آنچه برای قسمت های پیشین این فیلم استفاده شده. در ادامه به علل و عواملی که این بودجه سنگین را به پروژه فیلم تحمیل نموده اند، خواهیم پرداخت.

تام کروز، از عوامل اصلی تحمیل هزینه

تام کروز خواسته یا ناخواسته به چهره مشهوری در سینما در زمان همه گیری بیماری کرونا تبدیل شده است. او یک دنباله از اثر سینمایی دیگری هم به نام تاپ گان دارد که مدت هاست فرصتی برای اکران پیدا نمی کند. حتی ساخت و اکران آن از زمانی برای مردن نیست، دنباله فیلم جیمزباند هم بیشتر طول کشید و هنوز هم به پرده نرسیده است. بعلاوه زمانی که در ابتدای شیوع کرونا همه فکر می کردند این بیماری حداکثر تا خاتمه سال 2020 از بین خواهد رفت و زندگی به حالت عادی برمی شود، تام کروز در فایل ویدیویی خاطرنشان کرد بسیار دلش برای سینما و بازیگری تنگ شده است. اما حاشیه مهمی که او را به یک چهره مورد توجه تبدیل کرد، انتشار فایل صوتی بی کیفیتی بود که در آن تام کروز در حال فریاد کشیدن بر سر عوامل پشت صحنه یکی از فیلم هایش به علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی بود.

فایلی که به سرعت در سراسر جهان پخش شد و در ایران هم به علت موج اعتراضی به عدم خرید واکسن، این فایل بسیار موردتوجه اهالی سینما و مردم عادی قرارگرفت. اما به هرحال حاشیه هایی که تام کروز برای فیلمبرداری ها ایجاد نموده، بهای سنگینی داشته. چون در روزهای اخیر سایت ورایتی اعلام نموده که ماموریت غیر ممکن 7 بیش از همه قسمت های قبلی هزینه داشته.

این در حالی است که از اولین ماموریت غیر ممکن در سال 1996 تا آخرین قسمت اکران شده آن در سال 2018 یعنی ماموریت غیرممکن: فال اوت، هیچ قسمتی بیش از 170 میلیون دلار هزینه نداشته. فرایند فیلمبرداری این فیلم تبدیل به یک تریلر دیوانه نماینده شده بود، به طوری که با تصمیم گیری های تام کروز و کریستوفر مک کوری، لوکشین های زیادی در سراسر جهان برای در امان ماندن از کرونا، برای فیلم انتخاب شد و پروژه ساخت و فیلمبرداری، 7 بار متوقف شد. فیلمبرداری که از فوریه 2020 آغاز شد و هنوز با گذشت دو سال، تنها یک تاریخ ضمنی برای انتشار فیلم در سال 2023 اعلام شده است. فرایندی که مبلغی در حدود 290 میلیون دلار را برای سازندگان این فیلم به همراه داشت.

دیگر هزینه ها

در تمام توقف های فیلمبرداری، چون تمام عوامل فیلم، از بازیگران تا تیم فنی و خدمه پشت صحنه، همه طبق قرارداد در حال کار با پروژه محسوب می شدند، حقوق دریافت می کردند. از طرفی بعضی لوکشین های فیلم که برای هماهنگی و بسته شدن آنها برای فیلمبرداری باید هزینه های زیادی پرداخت می شده، به علت تعطیلی های مکرر و برنامه ریزی های چندباره، بارها برای گروه سازنده و استودیو تهیه فیلم شرایط اقتصادی سختی به وجود آورده.

به گفته سایت واریتی، یکی از سکانس های طولانی و اکشن فیلم، در کارناوال ونیز باید فیلمبرداری می شده. کارناوالی که سالی یکبار برگزار می شود و در طول این 7 بار توقف فیلمبرداری چندبار برای فیلمبرداری در این کارناوال برنامه ریزی شده، هزینه به شرکت ها و بخش های دست اندکار پرداخته شده اما در نهایت فیلمبرداری بدون نتیحه کنسل شده. علاوه بر اینها، هزینه های غیرقابل پیش بینی برای یک پروژه بزرگ، هزینه های تبلیغات و بودجه لازم برای بازاریابی این نوع فیلم ها را هم باید به فهرست بلندبالای بودجه این فیلم اضافه نمود.

سیزدهمین فیلم گران قیمت تاریخ سینما

حالا می توان تصور کرد که چطور فیلم ماموریت غیرممکن 7 به سمتی سوق پیدا نموده تا به جمع گران قیمت ترین فیلم های ساخته شده در تاریخ بپیوندد. این در حالی است که خیلی از فیلم های شبیه به این اثر که در فهرست فیلم های گران قیمت قرار دارند، اتفاق های ویژه ای در سینما محسوب نمی شوند و حتی گاهی آثاری هستند که در گیشه هم به پیروزیت چشم گیری نمی رسند.

ماموریت غیر ممکن 7 فعلا در رتبه سیزدهم قراردارد، اما مثلا فیلمی مانند جهانی آب (Water world) با بازی کوین کاسنر در رتبه دوازدهم قرار گرفته است؛ فیلمی که هیچ توجیهی برای هزینه زیاد آن وجود ندارد. یا در مثالی دیگر فیلم لیگ عدالت (Justice League)، رتبه هشتمین فیلم پر هزینه را دارد که با بودجه ای نزدیک به 500 میلیون دلار ساخته شده. این در حالی است که این فیلم نتنها نتوانست به پیروزیت مورد انتظار برسد، بلکه ضرری حدودا 60 میلیون دلاری برای کمپانی برادران وارنر به وجود آورد.

گیشه غیرقابل پیش بینی

یکی از بزرگترین مسائل ماموریت غیرممکن 7 این است که به علت وقفه ای که در ساخت آن به وجود آمد و برنامه ریزی های قبلی که درباره ساخت قسمت هشتم، بلافاصله پس از قسمت هفتم اجرا شده بود، حالا براساس تصمیم گیری سازندگان قرار است تا ماموریت غیر ممکن 8 ساخته و آماده پخش نشده، قسمت هفتم آن اکران نشود. این موضوعی از زمانی به صورت شایعه در میان سایت های سینمایی منتشر شد که خبری درباره اینکه قسمت هشتم، آخرین قسمت از این مجموعه فیلم های دنباله دار است در خبرگزاری ها پخش شد.

این در حالی است که هنوز فیلمبرداری قسمت هشتم در حال اجرا است و طبق برنامه ریزی ها قسمت هفتم قرار است تابستان سال آینده منتشر شود، اما هیچ اطمینانی برای انجام این پیش بینی وجود ندارد و ممکن است تا آن موقع عواملی این برنامه ریزی ها را دچار وقفه کند. اتفاقی که اگر بیافتد ضرر های بیشتری به سازندگان فیلم خواهد زد که با یک گیشه خیلی عالی شاید قابل جبران باشد. اما واقعیت این است که ما درباره گیشه سینما در دوران کرونا صحبت می کنیم. گیشه ای که در سال گذشته همه پیش بینی ها را زیر سوال برد.

مثلا فیلمی مانند مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست (Spider-Man: No Way Home) تبدیل به پرفروش ترین فیلم در دوران کرونا شد، اما همچنان از حد انتظار کمتر فروش داشت. یا فیلم هایی مثل آخرین دوئل (The Last Duel)، ماتریکس 4 (The Matrix 4)، سقوط ماه (Moonfall) رسما در گیشه سینما شکست خوردند و تنها در نمایش خانگی توانستند کمی انتظارات را برآورده نمایند. این را هم باید در نظر گرفت که یکی از مهم ترین گیشه های فیلم های اکشن هالیوودی، چین است. اما فعلا روابط چین و آمریکا خوب نیست و نمی توان روی گیشه این کشور چندان حساب کرد. در نهایت هم نباید فراموش کرد که هنوز شرایط بیماری کرونا به طور کامل رفع نشده و ممکن است اتفاقات غیرقابل پیش بینی در راه باشد.

نسخه برنده

با تمام توضیحاتی که داده شد، اما نباید این نکته را فراموش کنیم که ماموریت غیرممکن 7 یک فیلم اکشن پرطرفدار است که هنوز هم می تواند بسیاری را میخکوب کند. از طرفی سازندگان این نوع فیلم ها همواره همه کوشش خود را به کار می بندند تا مخاطب را با خود همراه نمایند. مثلا یکی از اتفاقات فراموش نشدنی، در قسمت ششم این فیلم، زمانی بود که پس از سکانس تعقیب و گریز در پاریس، نفس تماشگران در سینما حبس می شد. در این فیلم ها از این صحنه ها کم نیست، سکانس هایی که مخاطب ترجیح می دهد به صورت دسته جمعی و بر روی پرده بزرگ سینما آن را دیدن کند.

بعلاوه این نکته را نباید فراموش کنیم که تام کروز شرایط سخت تر از این را هم پشت سر گذاشته. زمانی که برای قسمت سوم ماموریت غیر ممکن، قرار بود به طور کامل از پروژه حذف شود و مسایل پشت پرده ی فیلم آن را به شکست خورده ترین قسمت از این دنباله تبدیل کرد. اما کروز بازگشتی قدرتمند داشت و قسمت های چهارم، پنجم و ششم ماموریت غیرممکن، تبدیل به پردرآمدترین و پیروز ترین آثار او در دوران حرفه ای اش شدند.

منبع: guardian

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2046

به "چگونه ماموریت غیرممکن 7 به یکی از پر هزینه ترین فیلم های تاریخ تبدیل شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ماموریت غیرممکن 7 به یکی از پر هزینه ترین فیلم های تاریخ تبدیل شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید