کاربردهای باور نکردنی سرکه در شستن لباس

به گزارش مجله جاودان، هنگام خرید سرکه برای لباسشویی، سرکه سفید مقطر را انتخاب کنید. سرکه سفید فاقد تانن (رنگ های گیاهی طبیعی) است که می تواند لباس ها را لکه دار کند. اگر فقط سرکه سیب دارید، کمتر بهره ببرید و قبل از ریختن مستقیم روی لباس، آن را با آب رقیق کنید.

کاربردهای باور نکردنی سرکه در شستن لباس

در این مطلب به 10 علت برای اضافه کردن سرکه به لباس هایی که در طول روز شسته می شوند، اشاره شده است.

با سرکه بوی کپک را از بین ببرید

گذاشتن حوله های خیس در یک چوب رختی یا آویز حوله یا نگه داشتن میزان زیادی لباس خیس در ماشین لباسشویی پس از شست و شو می تواند باعث رشد کپک و ایجاد بوی کپک گردد. برای اینکه همه چیز بوی تازگی داشته باشد، ماشین لباسشویی را با آب داغ پر کنید، 2 فنجان سرکه سفید مقطر اضافه کنید و یک چرخه کامل شستشو را اجرا کنید. چرخه دوم را با افزودن مواد شوینده اجرا کنید. این راه چاره برای از بین بردن مقادیر کمی کپک و بو های ترش خوب عمل می نماید. برای مسائل لکه های بزرگتر، باید از راهکار جدی تری بهره ببرید.

با سرکه لباس ها را روشن و سفید کنید

اسید استیک موجود در سرکه سفید مقطر آنقدر ملایم است که به پارچه های قابل شستشو آسیبی نمی رساند. با این حال، آنقدر قوی است که بقایای به جای مانده از مواد قلیایی تشکیل دهنده در صابون ها و مواد شوینده را حل نماید.

افزودن فقط فنجان سرکه به شستشوی نهایی، باعث می گردد لباس ها رنگ های روشن تر و شفاف تری به خود بگیرند. سرکه سفید مقطر را به نرم نماینده پارچه اضافه کنید یا در ابتدای چرخه آبکشی سرکه را به صورت دستی اضافه کنید. اسید استیک ملایم موجود در سرکه بعلاوه به عنوان سفید نماینده و روشن نماینده لباس های خاکستری و کثیف عمل می نماید.

برای اینکه دوباره جوراب های سفید لکه دار شده و پارچه های کثیف، سفید شوند یک فنجان سرکه سفید مقطر را به یک قابلمه بزرگ آب اضافه کنید. روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید و مواد شوینده را اضافه کنید. اجازه دهید یک شب خیس بخورند و سپس طبق معمول بشویید. این روش را فقط باید برای پارچه 100 درصد نخی به کار برد.

سرکه پارچه ها را نرم می نماید

اگر استفاده از نرم نماینده های تجاری با اسانس زیاد را دوست ندارید، اما لباس های نرم تری می خواهید، سرکه سفید مقطر به عنوان یک نرم نماینده طبیعی پارچه عمل می نماید و هیچ اثری روی لباس ها باقی نمی گذارد. فقط نصف فنجان را به چرخه نهایی شستشو اضافه کنید. اگر می خواهید لباستان بوی ملامی داشته باشد، قبل از استفاده از سرکه چند قطره روغن مانند روغن اسطوخودوس را به بطری سرکه اضافه کنید.

با سرکه پرز های لباس را کاهش دهید

فقط استفاده از نصف فنجان سرکه سفید مقطر در چرخه آبکشی به جلوگیری از چسبیدن پرز و مو های حیوانات خانگی به لباس یاری می نماید. بعلاوه اگر به طور تصادفی لباسی تیره را با میزانی حوله پرز دار بشویید، از شر پرز های بیش از حد لباس خود خلاص می گردد.

سرکه لکه و بوی زیر بغل را از بین می برد

یک بطری اسپری را با سرکه سفید مقطر رقیق نشده پر کنید سرکه را به طور مستقیم روی پارچه در قسمت داخلی زیر بغل اسپری کنید و اجازه دهید حداقل 10 دقیقه قبل از انداختن لباس در ماشین لباسشویی روی آن بماند. اگر پارچه قبل از شستن سفت شد، از یک برس نرم بهره ببرید تا به جامانده خشکیدگی های روی لباس راپاک کنید. سرکه بعلاوه به از بین بردن دئودورانت به جای مانده روی لباس یاری نموده و از زرد شدن زیر بغل جلوگیری می نماید.

اثر سوراخ های کوچک روی لباس را با سرکه از بین ببرید

برای خلاص شدن از شر اثر ظاهری سوراخ های کوچکی که در امتداد یک درز باقی می مانند، هنگام تغییر لباس، یک پارچه سفید را با سرکه سفید مقطر مرطوب کنید، لباس را زیر پارچه قرار دهید و فشار دهید. دمای مناسب اتو را برای صاف کردن لباس و از بین بردن اثر ظاهری سوراخ های کوچک انتخاب کنید و برای جلوگیری از سوزانده شدن لباس به وسیله اتو، از یک پارچه فشاری در بالای پارچه بهره ببرید.

با سرکه سفیدک های روی لباس های تیره را از بین ببرید

افزودن نصف فنجان سرکه سفید مقطر به چرخه نهایی آبکشی، به جامانده شره ها و رسوبات صابون و مواد شوینده را که باعث می گردد لباس های مشکی قابل شستشو، سفیدک بزنند، پاک می نماید.

با سرکه از شر بوی دود سیگار روی لباس خلاص شوید

اگر لباس قابل شستشو شما بوی سیگار می دهد، نصف فنجان سرکه سفید مقطر را به چرخه شستشو اضافه کنید. برای لباس هایی مانند بالش و پرده، که با درجه خشک کن ماشین لباس شویی تمیز می شوند، وان حمام را با آب بسیار داغ پر کنید و یک فنجان سرکه به آن اضافه کنید. لباس یا پارچه را بالای بخار آب متصاعد شده از وان حمام آویزان کنید و در را ببندید تا بخار بتواند به الیاف نفوذ کند و اثر بوی دود سیگار را از بین ببرد.

با سرکه ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید

یک ماشین لباس شویی تمیز برابر است با لباس های تمیزتر. کف صابون و رسوبات معدنی ناشی از شوینده ها می توانند در شیلنگ های ماشین لباسشویی شما جمع شوند و جریان و عملکرد آب را محدود نمایند. اثر کف صابون در شیلنگ ها را چهار بار در سال، با اجرای یک چرخه شستشوی کامل با ماشین لباس شویی خالی با آب داغ و 2 فنجان سرکه سفید از بین ببرید.

اگر نرم نماینده های لباس مخصوص لباس شویی های اتوماتیک دارید، سرکه سفید مقطر را در محفظه مختص به نرم نماینده بریزید تا در جریان چرخه شستشوی کامل با ماشین لباس شویی خالی، به جای مانده رسوباتی که ممکن است عملکرد را محدود کند، حل گردد.

اتوی خود با سرکه تمیز کنید

رسوبات می توانند دریچه های بخار و نازل های اسپری اتو را مسدود نمایند. برای تمیز کردن اتو و از بین بردن رسوبات آن، محفظه آب اتو را با محلولی با نسبت های مساوی از سرکه سفید مقطر و آب مقطر پر کنید. اتو را در حالت عمودی روی یک سطح ضد حرارت قرار دهید و اجازه دهید حدود پنج دقیقه بخار گردد. وقتی اتو خنک شد، مخزن را با آب مقطر بشویید. اتو را دوباره پر کنید و آب را به وسیله دریچه ها روی پارچه کهنه ای تکان دهید.

در نهایت، قبل از اینکه به اتو کردن لباس های پوشیدنی بپردازید، یک پارچه کهنه را برای چند دقیقه اتو کنید تا به جای مانده های رسوبات آن خارج گردد. برای از بین بردن آثار سوختگی از روی صفحه اتو، آن را با خمیری که به نسبت مساوی از سرکه سفید مقطر و نمک تشکیل شده مالش دهید. این کار را با پاک کردن صفحه اتو با یک پارچه مرطوب شده با سرکه سفید مقطر تمام کنید.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: فرارو
انتشار: 12 اسفند 1401 بروزرسانی: 12 اسفند 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2236

به "کاربردهای باور نکردنی سرکه در شستن لباس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربردهای باور نکردنی سرکه در شستن لباس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید