آخرین فرصت برای خارجیِ خاص استقلال!

به گزارش مجله جاودان، دربی نودو ششم مرکز در شرایطی قرار است روز پنجشنبه برگزار گردد که حساسیت آن بیش از سایر دربی هاست که این اواخر برگزار شده است. اولین علت برای متمایزبودنش این است که در جام حذفی برگزار می گردد و حتما باید برنده داشته باشد. این به آن معنی است که حتی اگر دو تیم هم محافظه کاری به خرج بدهند، بالاخره یک جا برای رسیدن به پیروزی باید شهامت خرج نمایند.

آخرین فرصت برای خارجیِ خاص استقلال!

از طرف دیگر، حواشی هم روی این بازی تأثیر زیادی گذاشته و خودبه خود به حساسیت ها دامن زده است. فارغ از این دو مورد می توان به انگیزه های شخصی در این بازی اشاره نمود که باز هم به جذابیتش اضافه می نماید. انگیزه های شخصی را باید نزد مربیان دو تیم جست که هرکدام علت قاطعی برای بردن این دربی دارند؛ آخرین دربی برگزارشده را پرسپولیس با گل عیسی آل کثیر برده است. آن بازی در لیگ برگزار گردید و به دورکردن استقلال از رسیدن به اسم قهرمانی دامن زد. حالا فرهاد مجیدی و تیمش فرصت دارند خیلی زود آن شکست را جبران نمایند.

از طرفی یحیی گل محمدی هم برای بردن استقلال انگیزه ویژه ای دارد؛ تیم او فصل پیش در همین رقابت های جام حذفی برابر استقلال در ضربات پنالتی باخت و از گردونه بازی ها کنار رفت. جبران آن شکست در جام حذفی به این معنی است که پرسپولیسی ها همچنان می توانند امیدوار به کسب سه گانه در رقابت های این فصل باشند.

حال، فارغ از دغدغه های موجود به نظر می رسد این دربی برای یک بازیکن خاص تر از بقیه باشد: شیخ دیاباته. شاید در معادلات امروزی، با توجه به مصدومیت و دوری از شرایط مسابقه، شیخ دیاباته خیلی خاص محسوب نگردد، اما واقعیت این است که احتمالا این دربی آخرین فرصت برای بازیکن خارجی خاص استقلال است تا با خاطره ای خوش با طرفداران استقلال و احتمالا فوتبال ایران وداع کند!

شیخ دیاباته فصل گذشته به همراه آندره آ استراماچونی ایتالیایی به ایران آمد و فصل درخشانی را سپری کرد. او در همان فصل نخستِ حضورش در استقلال پیروز شد کولاک به پا کند و با زدن گل های حساس، نهایتا اسم آقای گلی را به خودش اختصاص دهد. شیخ 15 گل در لیگ زد و کفش طلایی را که معین نشد چرا هنوز به دستش نرسیده، برد. گل زنی های او برای استقلال البته در سایر لیگ ها هم ادامه داشت و نهایتا بعد از 29 بازی در یک فصل، توانست 19 بار برای استقلال گل زنی کند. درخشش او در خط حمله استقلال با توجه به قد و هیکل درشتش نوید این را می داد که خط حمله استقلالی ها دیگر بی نقص است. علاوه بر شیخ، مهدی قایدی هم روز های متفاوتی را تجربه کرد تا دست کم در یک مقطع هرچند کوتاه، عروسی به کوچه استقلالی ها هم برسد.

شیخ اگرچه فصل پیش آقای گل شد، ولی چندین بازی را هم به علت مصدومیت از دست داد و نتوانست به طور کامل در اختیار تیمش باشد. با وجود این او با همان مصدومیت های نصفه و نیمه هم گره خط حمله استقلال را باز می کرد و خیال طرفداران را راحت.

محوشدن شیخ

شیخ دیاباته برای دومین فصل در استقلال ماندنی شده تا طرفداران را مسرور کند؛ اما این بار برخلاف فصل گذشته توفیقی نداشته و تعداد روز هایی که به علت مصدومیت بازی های استقلال را از دست داده، به مراتب بیشتر از تعداد گل هایی است که برای تیم استقلال زده است. شرایط برای او به گونه ای رقم خورد که در نیم فصل نخست زیر 300 دقیقه در ترکیب نهاده شد و در نیم فصل دوم هم این فرایند تغییر چندان چشمگیری به خود ندیده است.

او این روز ها تازه از کمند مصدومیت رها شده و بعد از رفت و برگشت به فرانسه، آمده تا هفته های آخر لیگ را در کنار استقلال سپری کند. شرایط برای آقای گل فصل پیش به گونه ای پیش رفته که در این فصل بعد از 11 بازی فقط پیروز شده دو بار گل زنی کند که آن دو گل را هم در یک ملاقات، یکجا به تراکتور زده است.

شیخ پیش از ملاقات دربی هم در آخرین ملاقاتی که استقلال داشته ثانیه های پایانی وارد زمین شده تا بدنش برای ملاقات حساس روز پنجشنبه ارزیابی گردد. البته بدون ارزیابی زیاد هم می توان به این نتیجه رسید که دیاباته شانس زیادی برای بازی کردن به اسم بازیکن فیکس ندارد و احتمالا باید منتظر تصمیم فرهاد مجیدی باشد تا شاید در نیمه دوم وارد زمین گردد.

شیخ، مهاجم خاص استقلال

در اینکه شیخ بازیکن متفاوتی در ترکیب استقلال است، تردیدی نیست؛ او بازیکنی باشخصیت و دوست داشتنی است که حتی پرسپولیسی ها هم به او علاقه مند هستند. خودش می گوید من نه آفریقایی - فرانسوی، بلکه بچه اکباتان هستم و ایرانی! شیخ دیاباته در رسانه های فرانسوی هم از خوبی های مردم ایران گفته و به نوعی نقش سفیر فرهنگی را ایفا نموده است. این خصوصیات خاص، به پتانسیل خاص و بالای فنی او اضافه شده است و همه در متمایزبودن دیاباته به اسم یک مهاجم اتفاق نظر دارند.

او البته برخلاف بسیاری از استقلالی ها که قهرمانی های پرسپولیس را به عوامل بیرونی ربط می دهند، در یک برنامه تلویزیونی از پرسپولیس تعریف کرد و قهرمانی را حق این تیم دانست. رفتاری که حتی باعث شد بسیاری از پرسپولیسی ها از او تشکر نمایند.

بااین حال هنوز نکته ای که دربی را برای شیخ دیاباته خاص و شیخ دیاباته را برای این بازی خاص تر جلوه می دهد، مانده است: او هنوز پیروز به گل زنی به پرسپولیس نشده است! شیخ دیاباته با وجود گل های زیادی که در لیگ ایران زده هنوز نتوانسته دروازه پرسپولیس را باز کند. او تابه حال سه بار مقابل تیم رقیب در دربی بازی نموده، ولی هر بار ناکام بوده است. خود این مورد می تواند به حساسیت های کار اضافه کند. در واقع خاص بودن این بازی برای دیاباته از آن جهت است که تابه حال نه تن ها شیخ بلکه هیچ بازیکن خارجی استقلال نتوانسته در دربی پیروز به گل زنی گردد! برخلاف خارجی های پرسپولیس از جمله بنگستون، ترائوره، ایمون زاید و بشار رسن، هیچ خارجی ای در استقلال پیروز به گل زنی برابر پرسپولیس نشده است.

حال اگر دیاباته این طلسم را بشکند چه می گردد؟ پرواضح است که او حضورش را در استقلال تاریخی تر می نماید. بااین حال ازآنجاکه شایعه شده این آخرین فصل حضور دیاباته در استقلال است، پس می تواند از این دربی به اسم خاص ترین بازی اش در استقلال استفاده کند و با ثبت یک رکورد در زمین و شاید نشاندن لبخندی روی لب طرفداران استقلال، این باشگاه و احتمالا فوتبال ایران را ترک کند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1744

به "آخرین فرصت برای خارجیِ خاص استقلال!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین فرصت برای خارجیِ خاص استقلال!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید