صالحی: بحث تعاونی شدن استقلال و پرسپولیس از ده سال قبل مطرح است

به گزارش مجله جاودان، بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس به تعاونی این روزها حسابی سرو صدا نموده است.

صالحی: بحث تعاونی شدن استقلال و پرسپولیس از ده سال قبل مطرح است

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، انتشار توئیتی از سوی وزیر تعاون و رفاه اجتماعی مبنی ارسال نامه ای به ریاست جمهوری برای در اختیار گرفتن دو باشگاه استقلال و پرسپولیس خبر داده بود، با شرحاتی از سوی صالحی عضو هیات مدیره نوآوری تعاون همراه شد. وی در این خصوص گفت: این نامه یک ماه قبل ارسال شده بود. واقعیت این است که بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش تعاونی بحث جدیدی نیست و در زیست بوم بخش تعاون بیش از 10 سال است که این طرح کار علمی می گردد. در دانشگاه تهران از سال 90 کار جدی روی آن صورت می گیرد. از روی کار آمدن دولت سیزدهم با توجه به اینکه شعار آن حکمرانی مردم و واگذاری امور مردم به خود مردم بوده، در این وزارتخانه هم آقای دکتر عبدالملکی ماموریت ویژه ای را در مورد باشگاه های استقلال و پرسپولیس به معاونت امور تعاون داده اند. در معاونت تعاون هم کوشش نموده ایم با جمع آوری تمامی اطلاعاتی که تا به امروز به دست آمده و ظرفیت های قانونی کل کشور، طرح جامعی را برای واگذاری دو باشگاه به مردم فراهم بیاوریم.

وی ادامه داد: ما در کشور ظرفیت بخش تعاون در کنار بخش دولتی و خصوصی دیده شده. بخش دولتی تکلیف آن با بحث باشگاهداری تعیین است و متاسفانه مسئله ای که گریبان این دو باشگاه را گرفته، در حال حاضر بحث دولتی بودن آنهاست. مشکلاتی که ناشی از ضعف بخش دولتی در طول سالیان سال در این دو باشگاه بروز و نمود داشته است. در مورد بخش خصوصی هم ما در حوزه تعاون اعتقاد داریم که بخش خصوصی جاهایی که کارکرد خودش را دارد این است که ارزش آن از مردم آفریده نشده باشد. می دانید که ما در بخش خصوصی متاسفانه در بخش فوتبال یک تجربه ناموفق مثل تراکتورسازی را داریم. اما در بخش تعاون که ما برنامه جدی را برای آن داریم، بحث ساماندهی سه تعاون بزرگ در قالب تعاونی های پیشکسوتان و طرفداران و حامیان را طراحی نموده ایم. باشگاه ها اصولا صرفا بنگاه های مالی نیستند و احساسات و شور و شوق طرفداران نباید دستخوش سفته بازی و سوددهی و سودآوری صرف باشد. قهرمانی برای باشگاه های ما اصولا اولویت اصلی خواهد بود. باشگاه ها و خصوصا دو باشگاه سرخابی در کشور ما تمام ارزش خود را مدیون طرفداران خود هستند. از آماری که سازمان خصوصی سازی به طور مثال اعلام نموده، از نزدیک به ارزش 1800میلیارد تومان ارزش باشگاه پرسپولیس، 1300 میلیارد آن ارزش برند این باشگاه است و ارزش باشگاه استقلال هم اگر اشتباه نکنم، 1100 میلیارد تومان است. عمده ارزش این دو باشگاه برند آنهاست. برندی که طبیعتا اگر بر اساس محاسبات مالی هم به آن نگاه کنیم به علت حضور طرفداران و متعلق به مردم است. ما به علت این ریشه است که اعتقاد داریم این دو باشگاه که از آن مردم هستند باید به مردم واگذار شوند و قانونگذار هم در قانون مالی و در اصل 44 قانون اساسی، تعاونی و واگذاری بنگاه های بزرگ و کوچک را با اولویت تعاونی مدنظر قرار داده و ما هم به عنوان متولی حوزه تعاون، چه در معاونت محترم تعاون و چه مرکز نوآوری تعاون ایران، ماموریت خودمان را طراحی مدل هایی می دانیم که بتوانیم این دو باشگاه را در قالب تعاونی به مردم واگذار نمایند.

صالحی در مورد اینکه آیا این موضوع شدنی است نیز اینطور شرح داد: اگر فضای رسانه ای که در این چند وقتی که اصل واگذاری تعاونی این دو باشگاه مطرح شده رصد نموده باشند، ما در جهان اتفاقا نمونه های مطرح تعاونی را مثل رئال مادرید، اوساسونا، بارسلونا، اتلتیکو بیلبائو و ... در اسپانیا باشگاه هایی هستند که تحت قالب تعاونی ها مردم واگذار می شوند.

وی دربراه اینکه چه زمانی این موضوع در قالب اجرایی خواهد بود گفت: شرایط اجتماعی و مالی کشور ما با کشور اسپانیا قابل مقایسه نیست اما ما در معاونت تعاون و در وزارت کار و رفاه اجتماعی آمادگی این را داریم که بتوانیم از ابتدای سال 1401 با توجه به ظرفیت های فنی و قانونی که وجود دارد بحث واگذاری این دو باشگاه را در قالب تعاونی ها را وارد فضای عملیاتی کنیم و در قالب OTC بتوانیم از ظرفیت فرابورس استفاده کنیم و واگذاری تحت شکل تعاونی حقیقی را در قالب تعاونی طرفداران، پیشکسوتان و حامیان داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1984

به "صالحی: بحث تعاونی شدن استقلال و پرسپولیس از ده سال قبل مطرح است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: بحث تعاونی شدن استقلال و پرسپولیس از ده سال قبل مطرح است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید