شروع به کار بورس مصالح ساختمانی در نیمه نخست سال جاری

به گزارش مجله جاودان، مدیر مطالعات بورس کالا در گفت و گو با خبرنگاران از شروع به کار تابلوی معاملات مصالح ساختمانی در نیمه نخست سال جاری اطلاع داد.

شروع به کار بورس مصالح ساختمانی در نیمه نخست سال جاری

جهت دریافت خدمات بازسازی نمای ساختمان قدیمی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

خبرنگاران - بهزاد رنجبر: مدیر مطالعات بورس کالا از شروع به کار تابلوی معاملات مصالح ساختمانی در نیمه نخست سال جاری اطلاع داد. جواد فلاح تاکید نمود: این تابلو می تواند به شفافیت معاملات و معین قیمت های رقابتی یاری زیادی کند و فعالان صنعت ساختمان هم می توانند به وسیله اوراق دین، انواع مصالح را به صورت نسیه مبادله نمایند.

بازار مصالح ساختمانی، به عنوان ماده اولیه بخش فراوری مسکن، بازار وسیعی است، که طیف زیادی از کالاها را شامل می گردد؛ با این حال به نظر می رسد این بازار برای شفافیت در معاملات به یک بازار متشکل احتیاج دارد. بر همین اساس مذاکراتی بین بورس کالا، وزارت راه و شهرسازی و همین طور گروهی از تامین نماینده های مصالح ساختمانی در حال اجرا است تا با ایجاد یک تابلو و بازار ویژه، معاملات این نوع کالاها متشکل گردد.

تابلوی معاملات مصالح ساختمانی می تواند بازار معاملات محصولات پایه صنعت ساخت و ساز، شفاف و قیمت گذاری را براساس عرضه و تقاضا، رقابتی کند؛ در عین حال قرار است بورس کالا ابزارهایی نظیر اوراق دین را برای بهره گیری خریداران و فروشندگان طراحی نمایند تا معامله گران و متقاضیان بتوانند مصالح را به صورت نسیه بخرند و در عین حال فروشندگان هم با انتشار اوراق دین سریع تر به پول خود برسند.

  • شروع به کار تابلوی مصالح ساختمانی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران درباره زمان شروع به کار تابلوی مصالح ساختمانی به خبرنگاران گفت: مذاکرات بورس کالا با وزارت راه و گروهی از تامین نماینده های مصالح ساختمانی در جریان بود که به دلیل شیوع کرونا این مذاکرات متوقف شد ولی امیدواریم با سرانجام اپیدمی کرونا این تابلو در نیمه نخست سال جاری فعالیتش را شروع کند.

جواد فلاح در پاسخ به این پرسش که قرار است چه کالاهایی در این تابلو معامله شوند گفت: مصالح ساختمانی به دو دسته تقسیم می شوند گروهی از کالاها که نقش واسطه ای در فراوری مسکن دارند و کالاهای عمدتا ساخته نشده هستند که مسئله ای برای شروع معاملات آنها در تابلوی مصالح ساختمانی وجود ندارد، مانند: سیمان، گچ، سنگ یا تیر آهن و میلگرد که همین حالا هم در بورس کالا دادوستد می گردد.

او اضافه نمود: بورس کالا در عین حال در کوشش است مقدمات معاملات دسته دوم مصالح ساختمانی که شامل کالاهای ساخته شده مانند در، پنجره، شیرآلات سیم، کابل و لوله را در تابلوی فرعی فراهم کند که این کار به بستر مقرراتی احتیاج دارد.

  • ویژگی تابلوی مصالح ساختمانی

او در پاسخ به این پرسش که ایجاد این تابلو برای فعالان صنعت ساختمان چه ویژگی ای دارد گفت: به غیر از شفافیت قیمت ها و کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضا و ارایه تضمین برای ایفای تعهدات طرفین معامله، یکی از مهم ترین ویژگی های این تابلو برای فعالان صنعت ساختمان، بحث تامین اقتصادی است.

فلاح ادامه داد: بورس کالا قادر است به وسیله انتشار اوراق سلف و دین شرایط مطلوبی را برای فعالان این صنعت برای تامین اقتصادی فراهم کند به ویژه آن که فروشنده های مصالح ساختمانی می توانند به وسیله انتشار اوراق دین محصولات خود را به صورت نسیه بفروشند و خیلی زود به منابع اقتصادی ناشی از فروش محصولاتشان دسترسی پیدا نمایند.

مدیرمطالعات بورس کالا با تاکید بر اینکه فروشنده های مصالح ساختمانی می توانند به وسیله انتشار اوراق دین، پولی را که قرار است در آینده از خریدار دریافت کند، با فروش اوراق، سریع تر به دست بیاورند؛ گفت: فروشنده می تواند محصولاتش را نسیه بفروشد و در قبال طلبی که از خریدار دارد اوراق دین منتشر کند و به وسیله تنزیل این اوراق به منابع اقتصادی حاصل از فروش محصولاتش دست یابد.

فلاح اضافه نمود: در مقابل خریداران هم می توانند اگر با مشکل اقتصادی روبرو هستند محصولات خود را به صورت نسیه بخرند و بعد از آنکه به طور مثال ساختمان ساخته و فروخته شد مبلغ محصولات خریداری شده را پرداخت نمایند، بنابر این خریداران هم می توانند به وسیله اوراق دین محصولات خود را نسیه بخرند و بعداز تکمیل ساختمان آن را پرداخت نمایند.

  • اجرای پروژه ها با قیمت کمتر

طرح ایجاد بازار مصالح در بورس کالا با استقبال وزارت راه هم روبرو شده، چنان که محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این باره گفت: خواستار ایجاد تابلوی جدیدی در بورس کالا با عنوان مصالح ساختمانی هستیم که بتوان با قیمت کمتری پروژه های مسکونی اجرایی گردد.

به گفته او، بورس کالا مجوزهای عرضه مصالح ساختمانی را از سازمان بورس دریافت نموده که زمان اجرایی شدن آن را سازمان بورس اعلام خواهد نمود.

معاون وزیر راه و شهر سازی در پاسخ به این پرسش که آیا آنچه در قانون بودجه سال جاری درباره واگذاری املاک وزارت راه و شهرسازی ذکر شده، قرار است به وسیله سازوکار بورس کالا انجام گردد یا خیر؟، گفت: در قانون بودجه 99 همانند قانون بودجه سال گذشته، فروش بعضی املاک وزارت راه و شهرسازی ذکر شده که منابع اقتصادی محدودی هستند و صرفاً برای پشتیبانی و ارتقای خدمات در بخش فراوری مسکن قابل استفاده است.

محمود زاده ادامه داد: قرار نیست دولت املاک خود را اعم از آنهایی که قرار است بسازد و آنهایی که در اختیار دارد را به مزایده بگذارد یا در بورس بفروشد؛ البته املاک قابل ملاحظه ای در حال حاضر نداریم و همین که بتوانیم با فروش املاک موجود، طرح ملی مسکن را پشتیبانی کنیم، اقدام بزرگی محسوب می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 862

به "شروع به کار بورس مصالح ساختمانی در نیمه نخست سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع به کار بورس مصالح ساختمانی در نیمه نخست سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید