اجاره یک شب اتاق در روستا 500 هزار تومان؟!

به گزارش مجله جاودان، اجاره یک شب اتاقی در خانه ای روستایی برای تعطیلات نوروز تا 500 هزار تومان می رسد، قیمت این خانه های روستایی در شهر های شمالی و جزایر جنوبی با وجود ممنوعیت سفر، بیشتر از این است، گاهی چند میلیون تومان! اما آنچه این ماجرا را عجیب نموده، رواج این قیمت ها در اقامتگاه های بومگردی است.

اجاره یک شب اتاق در روستا 500 هزار تومان؟!

به گزارش ایسنا، بومگردی ها در آیین نامه ای که سال 93 ابلاغ شده اقامتگاه هایی هستند که در محیط طبیعی و بومی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی، بافت تاریخی و سیمای طبیعی منطقه تاسیس شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی و توجه به تنوع اقلیم، زمینه حضور گردشگران را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده فراهم می نمایند.

افزایش تعداد بومگردی ها جزو شعار های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای کسب رأی از نمایندگان مجلس بوده است، حالا بیش از 2200 اقامتگاه بومگردی در سراسر کشور وجود دارد که رشد آن هنوز متوقف نشده است. سیاست و هدف از افزایش این اقامتگاه ها ترویج سفر ارزان و خانوادگی بود، ولی حالا بعضی از این اقامتگاه ها وارد رقابت با هتل ها شده اند و برخلاف رسالتی که داشتند به عنوان محلی برای خواب اجاره داده می شوند.

قیمت بعضی از بومگردی ها در شهر های مسافرپذیر نیز حتی به هتل ها نزدیک شده است، هرچند بعضی صاحبان بومگردی معتقدند سطح امکانات و خدمات آن ها به مراتب بهتر و بیشتر از هتل ها است، درحالیکه تعریف، ضوابط و درجه بندی آن ها کاملا متفاوت از یکدیگر است.

البته بعضی از اقامتگاه ها با وجود آن که معماری بومی دارند و خیلی شبیه بومگردی ها هستند، اما مجوزی ندارند و غیرقانونی اجاره داده می شوند که قیمت آن ها بالا و پایین بیشتری دارد.

تعرفه بومگردی ها معمولا با نظر اداره های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تشکل های صنفی در هر استان معین می گردد، اما صاحبان بومگردی که یک سال بیکاری را پشت سر می گذارند، درحالی که آینده نامعلومی را پیش بینی می نمایند و در اقساط بانکی و وام و بدهکاری های دیگر غرق شده اند و با رشد قیمت اقلام خوراکی و هزینه ها جانبی روبرو شده اند، نرخ های معین شده را پایین و نوعی بی انصافی می دانند.

آنالیز های ایسنا نشان می دهد قیمت یک شب اتاق با ظرفیت چهار نفر در روستایی حوالی یاسوج (کهگیلویه و بویراحمد) به 490 هزار تومان می رسد، اتاق تخت ندارد و سرویس بهداشتی و حمام آن نیز مشترک است و مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی هم نیست. اگر تعداد نفرات در این اتاق کمتر از چهار نفر باشد تاثیر چندانی روی قیمت آن ندارد، چون نرخ برای اساس اتاق معین شده است. همین شرایط را در بعضی بومگردی های مازندران و رشت که به نسبت یاسوج مسافر بیشتری دارند، می توان مشاهده کرد که گویای وضع نظارت بر این اقامتگاه ها است.

در قشم که این روز ها متقاضی زیادی برای سفر دارد، تنوع قیمت بالا است؛ نرخ یک شب اقامت در بومگردی با صبحانه از 60 هزار تومان آغاز می گردد که سرویس بهداشتی و حمام معمولا در آن ها مشترک است. با این حال اقامتگاه هایی در همین جزیره وجود دارند که یک اتاق را بدون صبحانه و با سرویس مشترک به 4 نفر برای یک شب 460 هزار تومان کرایه می دهند که اگر میانگین سه شب اقامت در جزیره قشم را درنظر بگیریم هزینه فقط خوابیدن در این اتاق روستایی بدون خدمات جانبی و وعده غذایی حدود یک میلیون و 400 هزار تومان می گردد که معادل نصف حقوق ماهانه یک کارگر است.

بعضی از اقامتگاه ها با وجود آن که معماری بومی دارند و خیلی شبیه بومگردی ها هستند، اما مجوز ندارند و غیرقانونی اجاره داده می شوند

قیمت بعضی از این اقامتگاه ها حتی برای نائب رییس جامعه بومگردی های کشور ـ عجیب به نظر می آید، اکبر رضوانیان در تبادل نظر با ایسنا و در واکنش به این موضوع نخست این نکته را متذکر می گردد که شاید بعضی مهمانان، بومگردی ها را با اقامتگاه ها یا هتل های سنتی و یا مهمانپذیر ها اشتباه می گیرند، چون قیمت این دو با یکدیگر متفاوت است. بعضی، چون از این تفاوت آگاه نیستند، هر خانه سنتی ای را بومگردی حساب می نمایند و سریع به قیمت ها واکنش نشان می دهند.

مثلا در کاشان تعرفه اقامتگاه های سنتی به هتل ها نزدیک است، درحالی که اقامتگاه سنتی از بومگردی متفاوت است. با این حال بسیار پیش آمده که مردم به لحاظ شباهت هایی که در معماری این دو اقامتگاه وجود دارد آن ها را اشتباه گرفته اند و نسبت به قیمت آن ها نیز واکنش نشان داده اند.

او سپس به نرخ گذاری بومگردی ها اشاره می نماید و می افزاید: بومگردی ها مثل هتل ها درجه و سطح دارند، اما به دلیل اینکه ارزیابی آن ها در کشور به طور کامل انجام نشده است، فعلا نمی توان آن را معیار دقیقی برای سنجش قیمت قرار داد. اما طبیعی نیست که یک اتاق بومگردی به یک نفر و یا حتی دو نفر 400 هزار تومان اجاره داده گردد. در کل تعرفه اقامت در بومگردی به همراه صبحانه برای هر نفر حدود 130 هزار تومان است. ما در کاشان با همین تعرفه خدمات می دهیم، قیمت یک اتاق دو نفره حدود 260 هزار تومان می گردد.

وی با تاکید بر این که بومگردی ها باید براساس تعرفه ابلاغ شده نرخ ها را اعلام نمایند، ادامه می دهد: طبق آیین نامه و ساختار تعریف شده بومگردی ها می توانند با ارائه خدمات جانبی مثل گشت و اجرای نوآوری و ایده های دیگر، هزینه های خود را تامین نمایند. متاسفانه بعضی با تصمیم های شخصی تعرفه ها را تا چند برابر افزایش می دهند که بسیار حرکت اشتباهی است.

نائب رییس جامعه بومگردی های ایران درباره حذف صبحانه در بعضی اقامتگاه های بومگردی به بهانه شیوع ویروس کرونا نیز می گوید: حذف صبحانه از یک اقامتگاه بومگردی خنده دار است، چون با توجه به اساسنامه موجود، اقامت در تاسیسات دارای مجوز همراه با صبحانه است و این خدمات جزو الزامات اقامتگاه ها به شمار می آید.

او همچنین به مسافران توصیه کرد: در هنگام انتخاب بومگردی حتما از نوع اقامتگاه مطمئن شوند، پیش از سفر درباره جزئیات آن سوال نمایند و حتما به مجوز های اقامتگاه توجه نمایند. مجوز اقامتگاه های بومگردی باید در معرض دید نصب شده باشد، در این مجوز ها QR Code معین است که به وسیله آن می توان از تعرفه ها، تعداد پرسنل و اطلاعات مربوط به مدیریت آگاه شد. با وجود تکرار این توصیه ها، متاسفانه با مهمانان بسیاری روبرو می شویم که اصلا نمی دانند چه نوع اقامتگاهی را انتخاب کردهاند و با چه شرایطی قرار است در آن اقامت داشته باشند. مهمان باید نسبت به قانونی بودن محل اقامت حساس باشد.

رضوانیان معتقد است: بخشی از سواستفاده گری ها به این دلیل در گردشگری رخ می دهد که نسبت به جزئیات و خدمات آگاهی نداریم و پرس وجو نمی کنیم. اگر قرار است، حرفه ای سفر کنیم و گردشگری تبدیل به صنعت گردد باید نگاه حرفه ای هم داشته باشیم. مسافر آگاهی باشیم تا ما هم به عنوان تاسیسات گردشگری متعهد و موظف به پاسخ گویی باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1565

به "اجاره یک شب اتاق در روستا 500 هزار تومان؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجاره یک شب اتاق در روستا 500 هزار تومان؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید