استارشیپ SN15 از همتایان خود جلو زد

به گزارش مجله جاودان، استارشیپ SN15 شرکت اسپیس ایکس با موفقیت بر روی سکو فرود آمد.

استارشیپ SN15 از همتایان خود جلو زد

جدیدترین نمونه اولیه استارشیپ ها در روز چهارشنبه 5 مه(بامداد 16 اردیبهشت) با موفقیت آزمایش خود را به انتها رساند و بر روی سکوی فرود نشست. این آزمایش در شصتمین سالگرد اولین پرواز فضایی سرنشین دار ایالات متحده آمریکا انجام شد. اگرچه این تداخل تصادفی بود اما موفقیت استارشیپ SN15 گامی عظیم برای اسپیس ایکس در جهت رساندن انسان ها به فضاست.

این فضاپیما در ساعت 6:24 بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(2:54 بامداد به وقت تهران) از مرکز فضایی این شرکت در جنوب تگزاس برخاست و 10 کیلومتر در آسمان اوج گرفت، چندین مانور انجام داد و سپس به سلامت به سکو بازگشت و شش دقیقه پس از برخاستش روی سکو فرود آمد.

این قدمی عظیم بود زیرا چهار همتای استارشیپ SN15 همگی روی سکو منفجر شدند.

استارشیپ قرار است افراد و محموله ها را به ماه و مریخ و مسیرهای دورتر ببرد. این سیستم دارای دو بخش است که هردوی آن ها قابل بازیابی و استفاده مجدد هستند. یک فضاپیما به نام استارشیپ و یک تقویت کننده(بوستر) به نام Super Heavy. هر دوی این بخش ها توسط موتورهای رپتور کنترل می شوند. به گفته ایلان ماسک مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس، استارشیپ شش موتور و Super Heavy در حدود 30 موتور خواهد داشت.

اگرچه استارشیپ SN15 از نظر اندازه با نمونه اصلی یکی است اما تنها سه موتور دارد. استارشیپ های آینده قدرتمندتر خواهند بود و ایلان ماسک می گوید که قصد دارند تا انتها سال یک استارشیپ به مدار زمین بفرستند. او همچنین می گوید که انتظار می رود این سیستم تا سال 2023 تکمیل و آماده عملیات گردد اگرچه که می داند این زمان بندی کمی بلندپروازانه است.

پروژه ماه عزیز که قرار است در آن یوساکو مائه زاوا(Yusaku Maezawa) ژاپنی و تعداد دیگری از افراد را به ماه ببرد و پروژه آرتمیس ناسا به ماه همگی قرار است با استارشیپ انجام شوند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1648

به "استارشیپ SN15 از همتایان خود جلو زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارشیپ SN15 از همتایان خود جلو زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید